GeriSelen Sakar Ecemiş Düşük neden olur? Düşük belirtileri nelerdir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Düşük neden olur? Düşük belirtileri nelerdir?

Düşük neden olur? Düşük belirtileri nelerdir?

Her anne adayının en büyük kabusu hiç şüphe yok ki düşüklerdir…Hatta bazen uzun yılların ardından gelen mucize hamileliklerde neredeyse anne adayları nefes almaya korkar hale gelirler. Çevremizden sürekli, kolunu kaldırma, rafdan tabak dahi alma, ağır bir yük kaldırma, araba kullanma gibi öğütleri her gün duyarız. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Selen Sakar Ecemiş, "Düşük yapma belirtileri nelerdir? Hamilelikte düşük yapıldığı nasıl anlaşılır? Her kanama düşük belirtisi midir? Düşüğün çözümü var mı?" gibi sorularımıza yanıt veriyor.

Düşük belirtilerinin en temel belirtisi vajinadan gelen kanama ve kasık ağrılarıdır. Gebelikte meydana gelen her kanamaya düşük tehdidi gözüyle bakılmalıdır. Ancak bu durum her kanamanın düşükle sonuçlanacağı anlamına gelmez. Küçük bir lekelenme bile olsa her anne adayının bunu mutlaka ciddiye alması ve doktoruyla temasa geçmesi gerekmektedir. Kanama dışında da düşük belirtileri farklı şekilllerde de kendini gösterebilir. Örneğin bazen nadir de olsa hiçbir tepki vermez, kanama olmaz. Ancak kadın doktora gittiğinde bunu öğrenebilir. Tabii bu durum sadece ilk haftalarda ortaya çıkan bir durumdur. (5-7 haftalık gebeliklerde)

Patolojik olarak incelendiğinde en sık rastlanan düşüklük nedenlerinin başında kromozom uyuşmazlığı gelmektedir. Hem erkek hem de kadın bedenlerinde bulunan kromozomlardan biri düzgün bir şekilde çalışmazsa düşük gerçekleşir. Bağışıklık sistemi bozuklukları, yetersiz serviks, sigara ve alkol, hormonal dengesizlikler, polikistik over, radyasyonlu ortamlarda düşüklerin nedenleri arasında yer almaktadır.

DÜŞÜK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Düşük belirtilerinin en belirgin özellikleri arasında vajinal kanama vardır. Ancak bunların dışında bir çok belirti bulunmaktadır.

Vajinal kanama

Vajinal kanama düşüğün en belirgin olan belirtileri arasında yer almaktadır. Hamilelikte meydana gelen her kanama düşük tehtidi olarak kabul edilmektedir. Mutlaka anne adayları tarafından ciddiye alınmaladır. Şiddetli bir şekilde meydana gelen vajinal kanama düşüğün en önemli belirtileri arasında yer almaktadır. Kanamayla beraber şiddetli bir karın ağrısı meydana gelmeye başlıyorsa bu düşük olma olasılığını daha da kuvvetlendirmektedir. Ve doktorunuzla hemen temasa geçmeniz gerekir. Hamile adaylarının hafifte olsa lekelenmeleri de mutlaka önemsemeleri gerekir. Birden fazla gelmesi durumunda mutlaka doktora bilgi verilmelidir. Lekelenmenin rengi çok önemlidir. Ona dikkat edip takip etmek gerekir.

Bel ve sırt ağrıları

Düşük riski olan kişilerde tıpkı adet sancısı gibi bel ve sırt ağrıları yaşanmaktadır. Bu ağrıların sıklığı ve takibi çok önemli. Ağrılar her 15-20 dakikada bir düzenli bir şekilde geliyorsa ve şiddeti yüksek ise mutlaka doktorunuz ile temasa geçmekte fayda vardır.

Ateşlenme

Kanamaya, ateş, bulantı kusma gibi belirtilerde eklenirse bu durum ortada ciddi bir düşük riski olduğunu gösterir. 

Düşükle İlgili Bilinmesi Gerekenler

• Her 7 gebelikten biri düşükle sonuçlanır

• İlk aylarda vajinal muayene, vajinal ultrasonografi düşüğe neden olmaz

• Erken dönemdeki gebelikler ancak vajinal yolla yapılan ultrasonografi ile değerlendirilir. Bu işlem, gebeliğin normal olup olmadığının belirlenmesi ve dış gebeliğin ekarte edilmesi için gereklidir. Korkulduğu gibi herhangi bir riski yoktur ve düşüğe neden olmaz.

• Bebeğin kalp atışlarının durması da düşüktür. Kanama olup olmaması önemli değildir.

• Fiziksel aktivite ile düşük riski arasında bir ilişki olduğu bilimsel olarak gösterilmiş bir şey değildir. Yolculuk, iş yapmak, yorulmak düşük riskini arttırmaz. Düşük nedeni daha çok embriyodaki bir problemdir. Kromozom bozuklukları düşüğün en sık nedenidir.

• Erkek ve kadın arasındaki kan uyuşmazlığı düşüğe neden olmaz.

• Yatak istirahati düşüğü engellemez. Rahim ağzında açılma olduğunda düşük ve erken doğum riski artar. Bu gebelerin istirahat etmesi doktorları tarafından tavsiye edilir.

• Düşük yaptıktan sonra kişi kendini yeni bir gebelik için hazır hissettiğinde gebe kalabilir. Bunun için belirli bir süre beklemeye gerek yoktur.

False