GeriSeçil Kenar Peynirsiz Bir Hayat mı? İmkansız!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Peynirsiz Bir Hayat mı? İmkansız!

Peynirsiz Bir Hayat mı? İmkansız!

Peynir hem çocuklar hem de yetişkinler için önemli bir besin kaynağıdır.

Peynir, çok büyük bir çeşitlilikteki aroma, tat, yapı ve şekle sahip bir grup fermente süt ürünü için kullanılan genel isimdir. Özellikle beyaz peynirin besin değeri yüksek olduğu için hem yetişkin hem de çocuklarda tüketilmesini öneriyoruz.

Peynir çok iyi bir kalsiyum ve protein kaynağıdır. Bunun yanında B2, B5, B6, B12, çinko, fosfor içerir. Özellikle çocuk beslenmesinde, büyüme çağında olduğu için çocuklar protein açıcından ve çocuğun günlük kalsiyum ihtiyacının karşılanmasında önemli bir yer teşkil eder.

Kalsiyum Kaynağı

Çocuklar yeterli kalsiyum alamazsa, kemikleri yeteri kadar gelişemez. Bu nedenle 4-8 yaş arasındaki çocukların günde 800 mg kalsiyum almaları gerekmektedir. Kalsiyum, kemiklerin ana yapısında bulunan ve onların güçlü kalmasını sağlayan bir mineraldir. Kalsiyum sadece vücutta kemik yapısına katılmaz bunun dışında da çocuk ve yetişkinler için kalp sağlığı, kan pıhtılaşma sisteminizin düzenli işlemesi, sinirlerinizin sağlıklı çalışması ve kaslarınızın düzgün fonksiyon görmesi de kalsiyumun vücudumuzdaki görevlerinden bir kaçıdır. Bu yüzden çocukların düzenli olarak kalsiyum içeren besinleri tüketmelerine dikkat edilmelidir. Peynir iyi bir kalsiyum kaynağıdır, bunun dışında yoğurt, ayran, süt, soya fasulyesi, soyadan yapılan bir tür peynir, fıstık, ceviz, lahana, brokoli, sardalye, alabalık, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kurutulmuş meyveler, fındık, badem tarzı kuruyemişler ve kuru baklagillerdir.

Protein Kaynağı

Çocuğunuz bu dönemde hızla büyüdüğü, geliştiği ve çok hareketli olduğu için protein ihtiyacı da fazladır. Büyüme ve gelişme sırasında vücutta meydana gelen birçok mekanizmada proteinlere önemli görevler düşer. Eğer vücudumuz protein alamazsa vücut hücreleri yenilenemez. Bu durumda büyüme yetersiz kalır. Vücut için temel protein kaynakları yiyeceklerimizden sağlanır. Proteinler bitkisel ve hayvansal kaynaklar olmak üzere iki kaynaktan elde edilir. Hayvansal kaynaklar yumurta, et, tavuk, balık, deniz ürünleri, süt, yoğurt gibi kaynaklardır. Proteinlerin bitkisel kaynakları ise kurufasuyle, nohut, mercimek gibi kurubaklagiller ve tahıl ürünleridir. Peynir çok iyi bir protein kaynağı olduğu için çocuğunuzun düzenli peynir tüketimine dikkat etmeniz gerekir.

Peynir İçin Öneriler

• Çocuğunuza 1 yaşına kadar kesinlikle tuzsuz peynir veriniz. 1 yaşından sonra ise peyniri suya koyarak, daha az tuz oranına sahip olan peynirleri tüketmesine özen gösteriniz.

• Beyaz peynir diğer peynir çeşitlerine göre daha az yağlıdır. Kaşar, örgü, dil, edam tarzı birçok peynir çeşidi vardır. Bunlar arasında orta yağlı beyaz peynir çocuğunuzun tüketebileceği en iyi peynirdir.

• Çocuğunuza light peynir vermeyiniz. Çocukluk döneminde doktor-diyetisyen önerisi dışında kesinlikle peynir, yoğurt tarzı ürünlerde light tercih etmeyiniz.

• Günde 1-2 dilim peynir ve 2-3 bardak süt ve yoğurt çocuğunuzun kalsiyum ihtiyacını karşılayacaktır.

• Çocuğunuz peynir yemeyi sevmiyorsa çorbalarla ( domates çorbasının içine kaşar peyniri), böreklere ve sebze yemeklerinin içine peynir koyarak yemeğin besin miktarını artırabilir ve peynir yemesini sağlayabilirsiniz.

• Kesinlikle peynir yemiyorsa çocuğunuzu zorlamayınız, diğer kalsiyum kaynaklarının miktarını artırınız.

• Özellikle çocuklarda kahvaltı en önemli öğündür. Kahvaltıda yumurta, peynir, pekmez, zeytin tarzı besinlerden oluşan zengin bir kahvaltı yapma alışkanlığı kazandırınız.

Diyetisyen Seçil Kenar

False