Çocuklarınız erken uyuyor mu?

Özellikle çocuğu olan gazeteci arkadaşlardan iki kat fazla hassasiyet beklerim.

Haberin Devamı

 Haber değeri olan ünlüler ile ilgili yazılanlar bazen beni üzüyor. Ünlülerin derdi beni mi gerdi bilmiyorum ama magazinci arkadaşların bazen haksızlık yaptığını düşünüyorum. Son zamanların en çok haberi yapılan isimlerinden birisi Seçkin Piriler zaten evliliğiyle ilgili zor günler yaşarken bir de magazin sayfalarında anneliğinin sorgulanması biraz ağır olsa gerek. İki insan arasındaki sorunları tüm ülke önünde yaşamak zaten başlı başına bir travmayken annelikle ilgili üstüne gitmek pek etik değil.

Seçkin Piriler, yakın arkadaşının daveti üzerine yılbaşında küçük oğlunu da yanına alarak Kıbrıs'a bir otele gidiyor. Sıkıntılı günler yaşarken İstanbul'un kasvetli havası ve kaosundan uzaklaşmak, ada sıcaklığında vakit geçirmek iyi gelebilir. Çıkan habere göre Seçkin Piriler, yılbaşı gecesi oğlunun uykusu gelip ağlamasına rağmen gazetecilerin iddiasına göre "barda" uyutmaya çalışıyor ve saat 00'da oradan ayrılıyor. 

Haberin Devamı

Her şeyden önce Yıldız Tilbe'nin sahne aldığı yerin bar olduğunu sanmıyorum, genelde Kıbrıs'ta bu tarz geceler balo salonlarında gerçekleşir, neyse konumuz bu değil esasen. O gece o salonda kim bilir kaç çocuk vardı, hatta Kıbrıs'taki ya da Türkiye'deki tüm otellerde ve yılbaşı kutlaması yapılan restoranlarda kaç çocuk gece 12'yi geçene kadar ayaktaydı? Hadi geçtim dışarıdaki mekanları, evlerde yapılan kutlamalarda çocuklar saat 20:30 da uyudu mu sanıyorsunuz? Neden söz konusu Seçkin Piriler olunca olay oluyor da sıradan vatandaşın çocuğu istediği saate kadar oturabiliyor? Benim üst katımda oturan ailenin çocukları gece ikiye kadar evi başımıza yıkacak gibi hoplayıp zıplıyorlar, henüz bir kaç aylık bebekler düğünlerde masa üstlerinde uyuyorlar. 

Çocuklarınız erken uyuyor mu

Bu arada merak edenler için yazayım, benim oğlumun pek uyku sorunu olmadı, akşamları da geç saatlere kadar oturmuyor, akşam herhangi bir eğlence yerine götürmüyorum, yani ben aynı şeyleri yaşadığım için yaşıyorum diye savunmuyorum.

Haberin Devamı

Elbette ideali çocukların erkenden yatıp uykularını almaları ve büyüme hormonu salgıladıkları saatlerde uykuda olmaları, ancak çevrenizde ya da internette basit bir araştırma yaparsanız birçok annenin "çocuğum akşam bir türlü uyumak bilmiyor" diye yakındığını görürsünüz. Bu durumda Seçkin Piriler'in üstüne gitmek doğru değil. Ayrıca kimse kimsenin anneliğini yargılamaya kalkmasın, herkes kendisi ve çocuğu için en iyi olanı sizden daha iyi bilir. Bırakın Seçkin Piriler de biraz nefes alsın. Emin olun ruh hali kötü bir anne çocuklar için uykusuz kalmaktan daha zararlıdır, o yüzden o iki dünya tatlısı çocuğun hatırına bugünlerde annelerinin üstüne fazla gitmemek, haber yaparken her zamankinden daha hassas davranmak gerekir. Özellikle çocuğu olan gazeteci arkadaşlardan iki kat fazla hassasiyet beklerim. 

Haberin Devamı

Anne ve babası arasında sorun yaşanan tüm çocukların bu günlerini en az hasarla atlatmaları dileklerimle... 

Yazarın Tüm Yazıları