Ya aşağıya düşersem

Bu korku kimi zaman kendini istemeden aşağı atma kaygısı ile birlikte yaşanır.

Haberin Devamı

Yükseklik korkusu olan kişiler yüksek yerlere çıkabilir ve aşağıya bakmadan rahat edebilir. Ancak aşağıya yere bakamazlar. Cam kenarına, balkonlara teraslara yaklaşamazlar. Bu yüzden aslında yüksekten değil, yüksek yerden aşağıya bakmaktan korkarlar.

YA KENDİMİ AŞAĞIYA ATARSAM

Yükseklik korkusu her yaşta oluşabilir. Kişi bir anda yüksek binalarda huzursuz ve tedirgin olabilir. Bu korku kimi zaman kendini istemeden aşağı atma kaygısı ile birlikte yaşanır. Ya kendimi atarsam, ya kendime engel olamazsam kaygısı aşağıya baktıkları zaman kanlarını donduran bir kaygı haline gelmektedir.

Ya aşağıya düşersem

YAVAŞ YAVAŞ YÜKSEĞE ALIŞMALI

Yükseklik kaygısı tedaviden önce kişinin kendi çabaları ile de geçebilen bir kaygıdır. Yavaş yavaş yükseğe alışmak bu işin yegane tedavisidir. Birinci katta pencereden bakmak, sonra 2. Katta pencereden bakmak, yavaş yavaş yukarıya çıkmak işe yaramaktadır. Bununla geçmeyen , kişinin yaşamını etkileyen durumlarda psikiyatrist tarafından önerilen ilaç tedavisi ve psikoterapiler işe yaramaktadır. Önemli olan hastalık ve korkunun çok artmadığı durumlarda bu yola başvurmaktır. Sıkıntılar artınca yine tedavi olur ama daha uzun sürmektedir.

Yazarın Tüm Yazıları