Sınavdan önceki gece uykusu kaçarsa

Bu yüzden sınav kaygısı özellikle son gece artarak uykuyu kaçırabilir.

Haberin Devamı

Gençlerimizin sınavdan önceki gece uyuyamama korkusu son gece gerçeğe dönüşebilir. Bu yüzden kaygı düzeyi yüksek öğrencilerin son gece uyuyamama riskini yüksektir. Heyecanlandığı zaman uyuyamayan, sınava günler kala yattığı yerde dönüp duran öğrencilerin sınav gecesi uyuyamama riskini ortadan kaldırmak gerekir.

İnsan beyninin hipotalamus bölgesinde kaygı esnasında yaşananlar beyinde bir alarm oluşturur. Bu durum bir tehlike olarak algılanır ve uyku merkezi etkilenerek uyku kaçar. Kişi uyanıklık durumunda olduğunda uykuya dalması çok zordur. Bu yüzden sınav kaygısı özellikle son gece artarak uykuyu kaçırabilir.

İnsanın yaşadıkları yaşayacaklarının bir yerde göstergesidir. Örneğin telaşlandığı zaman uyuyamayan, gece dönüp duran bir öğrencinin bu durumunun sınav öncesinde yaşanması olasılığı yüksektir. Böyle bir genç son gece uyku uyuyabilmek için dönüp durmamalı ya da uyumak için bilmediği bir ilaç kullanmamalıdır. Son güne kalmadan bir psikiyatriste başvurarak uyuyamama durumunda kullanılmak üzere bir ilaç almalı ve bu ilacı da sınav öncesinde kullanmalıdır. Böylelikle bir yan etkisi olup olmadığını görecek ve daha rahat kullanabilecektir.

Haberin Devamı

Sınava girecek gençlere önerim son gece çıkabilecek uykusuzluğa karşı mutlaka önlem almaları, gece telaşla sabaha kadar dönüp durmamalarıdır.

Sınavda tüm gençlere başarılar dilerim.

Yazarın Tüm Yazıları