Çocuğunuz Sizi Dinlemiyorsa?

Önce bir düşünelim biz onu dinliyor muyuz? Yoksa bir şey söylediğinde hemen akıl mı veriyoruz? Her şeyine karışıyor, başkalarını örnek gösteriyor, ondan ne kadar şikayetçi olduğumuzu söylemek için fırsat mı kolluyoruz?

Haberin Devamı

Önce bir düşünelim biz onu dinliyor muyuz? Yoksa bir şey söylediğinde hemen akıl mı veriyoruz? Her şeyine karışıyor, başkalarını örnek gösteriyor, ondan ne kadar şikayetçi olduğumuzu söylemek için fırsat mı kolluyoruz?

Ailelerde gördüğüm en büyük sorun iletişim kurmayı “Kendilerinin söyleyip gençlerin kabul etmesi olarak algılamaları “dır. Böyle olunca da gençler ailelerine bir şey anlatmadığı gibi onlar bir şey anlattığı zaman da dinlememe yoluna gidiyorlar. 

Geçen hafta gördüğüm danışanım 18 yaşında genç bir delikanlıydı.

"Anneme ne zaman bir şey anlatsam beni dinlemiyor, hep beni hatalı buluyor ve geçmişte yaptığım yanlışları yüzüme vuruyor" diyerek şikayet ediyordu.

16 yaşlarında bir genç kız da "Anneme erkek arkadaşım ile yaşadığım sorunları anlattım, beni dinledi ve arkasından telefonumu elimden aldı, arkadaşlarımla dışarı çıkmamı yasakladı ve sebep olarak da bu yaşta erkek arkadaşım olamayacağını, bunun için yaşımın çok küçük olduğunu söyledi" diyerek dert yanıyordu.

Haberin Devamı

Gençleri dinlersek gençler kendilerini çok güzel ifade ediyorlar aslında ama onları dinlemek demek, söylediklerini kendilerine karşı kullanmak için materyal bulmak demek değildir.

Onları dinlemek, onları anlamak için söylediklerini yorumsuz olarak dinleyip onları anlamaya çalışmaktır.

Bizler onları dinlemezsek kendisini dinleyenlerin arkasından gidecek, bizler de onları nasıl elimizden yitirdiğimize üzüleceğiz.

Bunun için onları koşulsuz dinlemeli ve hemen yorum yapmamalıyız. Söylediklerini ele alıp  “Sen zaten her zaman böyle yapıyorsun, arkadaşlarınla geçinemiyorsun, huysuz ve geçimsizsin" diyor, derslerine üzüldüğünde “ Çalışmazsan sonu böyle olur, bak arkadaşın nasıl güzel çalışıyor, onun not problemi var mı, yarın bunların hepsine üzüleceksin" diyorsak bir daha gel bana anlat diye yalvarsak da bize bir şey anlatmayacaklardır.

Sonuçta gençlere nasihat verebiliriz ama sürekli nasihat vermek yerine kendi hayatımızdan örnekler vererek yaşadığımız zorlukları paylaşır ve bir zamanlar bizlerinde aynı şeyleri yaşadığımızı, hatta aynı hatalrı yaptığımızı örneklerle anlatırsak kendilerini bize daha yakın hissedecek ve bizimle daha çok paylaşımda bulunacaklardır.

Yazarın Tüm Yazıları