Çalışmak sınavlarda kazanmak için yeterli mi?

Ders çalışmanın yanında iyi bir konsantre de gereklidir.

Haberin Devamı

Son günlerde sınav sonuçlarını alan çocukların ve gençlerin “O kadar çalışmıştım bir işe yaramadı” sözlerini duyunca “Acaba çalışmayı mı bilmiyorlar?” diye tekrar düşünmeye başladım. 

Hepsi de iyi hazırlandıklarını, öğretmenlerinin kendilerine çok güvendiğini, “Sen mutlaka iyi bir puan alırsın” dediğini ama sınavdan istedikleri sonucun gelmediğini gördüklerinde bundan dolayı üzüldüklerini ifade ediyorlardı.

Çalışmak sınavı kazanmak için gerekli ama yeterli değil

Öyle ki tam konsantre olup çalışmayan, sınavlarda basit dikkatsizlikler yapan, heyecandan eli ayağı titreyen öğrencilerin sınavlarda başarılı olması pek mümkün olmuyor. Özellikle çalışma saatlerini yüksek tutan, “Mutlaka kazanmalıyım! Kazanamazsam mahvolurum, insanlara mahcup olurum” diyen öğrencilerin çalışma dışındaki diğer faktörleri göz ardı etmeleri onların sınavlarda başarıyı yakalamalarına engel oluyor.

Haberin Devamı

Çalışmanın planlı ve programlı olması, iyi çalışıp çalışılmadığının sık sık gözden geçirilmesi; sınav heyecanı varsa bunun ortadan kaldırılması, basit dikkatsizliklerin tedavi edilmesi; uykusuzluk varsa sağlıklı uykunun tekrar kazanılması çalışan öğrencilerin başarıyı yakalaması için gereklidir. Bu nedenle çalışmak, kazanmak için gerekli olsa da, çalışmanın başarıya dönüşmesi için başarıyı engelleyen faktörlerin ortadan kalkması gerekir. Çocuklarımızın bir sporcunun şampiyonluğa hazırlanması gibi gerek ders koçları, gerek öğretmenleri, gerekse psikologları ile birlikte dört dörtlük bir biçimde sınava yönelmesi doğru olacaktır. 

Yazarın Tüm Yazıları