Rengin Türkgüler
Rengin Türkgüler
Rengin Türkgüler

Yeni doğan bebeklerde göğüs şişliği olması normal mi?

Yeni doğan bebeklerde görülen meme büyümesi hakkında açıklamalarda bulunan Radyoloji Uzmanı Dr. Rengin Türkgüler, anneleri şişliklerin ve sertliklerin geçmesi için bebeklerin göğsüne masaj yapmamaları konusunda uyarıyor!

Haberin Devamı

Yeni doğan bebeklerin memelerinde erken dönemde görülebilen şişlik ve sertlik görülebilir. Hatta bazen bebeğin memelerinden süt gelebilir. Bu durum bebeğin cinsiyetinden bağımsız olarak meydana gelir. Bebeğin kız ya da erkek olmasıyla bu problemin bir alakası yoktur. Her iki cinste de aynı sıklıkta görülebilir.

Yeni doğan bebeklerde göğüs şişliği olması normal mi

BEBEĞİN MEMESİNDEN SÜT GELMESİ NORMAL Mİ?

Bebeklerin memelerinde erken dönemde meydana gelen bu şişlik, sertlik ve bazen memelerden süt gelmesi, çoğunlukla anneden geçen hormonların etkisiyle oluşur. Yenidoğan dönemi ilerledikçe anneden bebeğe geçen hormonlar bebeğin vücudunda elimine olur, vücuttan atılır, memelerdeki sertlik ve şişlik de kendiliğinden geçer. Ancak bu dönemde küçük bir ihtimal de olsa başka bir patoloji olmasın diye, konusunda uzman bir radyolog tarafından yüzeyel ultrason ile memelerin kontrolü uygun olacaktır.

Haberin Devamı

ŞİŞLİĞİ GEÇİRMEK İÇİN MASAJ YAPMAK DOĞRU MU?

Yeni doğan bebeklerde göğüs şişliği olması normal mi

Bu şişliklerin ve sertliklerin geçmesi için anneler genellikle masaj yapar, şişlikleri ovalarlar. Bu kesinlikle yapılmaması gereken bir uygulamadır. Ovalamak ya da masaj yapmak yarar sağlamaz, aksine o alanda enfeksiyon gelişmesine neden olur. Tedavi için ekstra bir uygulama önerilmemektedir. İzlemek ve anne hormonlarının bebeğin vücudundan atılmasını beklemek yegâne yöntemdir. Bir süre sonra bebeğin memeleri küçülüp normale dönecektir.