GeriRami Asker Hamilelikte Elektronik Cihaz Kullanımı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hamilelikte Elektronik Cihaz Kullanımı

Hamilelikte Elektronik Cihaz Kullanımı

Cep telefonu, bilgisayar ve baz istasyonlarının etkileri...

Günlük hayatta kullanılan elektronik cihazların hamilelik üzerinde fark edilen bir olumsuz etkisi olmadığını ifade eden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Rami Asker, her şeye rağmen yeterli derecede çalışmalar yapılana kadar hamilelerin tedbirli olması gerektiğini söylüyor.

Elektronik cihazların tamamı radyo dalgası yayar ve alır. Radyo dalgaları ise 2 gruba ayrılır; iyonize (kısa dalga) ve iyonize olmayan (uzun dalga). İyonize kısa dalga yayanlara örnek x-ray ve radyoaktif maddeler ki bunlar yüksek dozda alınınca kansere, düşüklere ve bebekte doğumsal anomalilere yol açabiliyor. İyonize olmayan uzun dalgalara örnek ise cep telefonları, radyo, mikrodalga fırınları ve yüksek gerilim hatlarıdır.

SAR Değeri Düşük Cep Telefonları Tercih Edilmeli

Cep telefonu iyonize olmayan mikro dalga ile çalışır. Her model cep telefonunun vücudumuza ne kadar radyasyon verdiğini SAR (spesific absorbtion rate) değerinden öğrenebiliriz ve SAR değeri düşük olan cep telefon modellerini tercih etmeliyiz.

Cep telefonundan yayılan radyo dalgalarına maruz kalınması insan için bir risk oluşturmamaktadır fakat cep telefonlarından ayrıca “hands free”den yayılan dalgalarla ilgili araştırmalar devam ediyor. Onun için özellikle hamile bayanların cep telefonu görüşmelerini kısa tutmalarını, cihazı vücutlarından, özellikle de göbek kısmından uzak tutmaları gerekir. Ayrıca yatarken telefonun uzak bir yere koyulması tavsiye edilmektedir.

Baz İstasyonları

Yapılan araştırmalarda baz istasyonlarına yakın ikamet etmenin sağlık açısından risk taşımadığı ortaya çıktı. “Bluetooth” cihazının yaydığı enerji düşük olduğu için insan sağlığı ve hamilelik açısından bir risk taşımaz.

Bilgisayar ve Mikrodalga Fırınlar

Bilgisayarların ise yapılan çalışmalarda bebeğe ve anneye bir zararı görülmemiştir. Keza kablosuz bilgisayar şebekelerinin yaydıkları enerji çok düşüktür ve gebeliğe zarar vermez. Ayrıca mikrodalga fırınlar da gebelik açısından zararsızdır. Bunlar izolasyonu çok iyi yapılmış cihazlardır ve kaçak enerji düzeyi minimaldir.

HAMİLELİKTE DİŞ RÖNTGENİNDEN ÇEKİNMEYİN

False