GeriRami Asker Anne karnındaki bebek hangi sesleri duyar?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Anne karnındaki bebek hangi sesleri duyar?

Anne karnındaki bebek hangi sesleri duyar?

Bebeğin dış dünyayı anlama ve iletişim kurma çabasıyla ilgili merak edilenler…

Bebekle iletişim kurmak onun beslenmesi kadar önemlidir. Peki, bebeğiniz sizi ilk ne zaman duyar? Anne karnındaki bebeğin duyma fonksiyonu hakkında bilgi veren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Rami Asker, onun dış dünyayı anlama ve iletişim kurma çabasıyla ilgili merak edilenleri de anlattı.

Anne karnındaki bebeğin kulağı son şeklini gebeliğin 24. haftasında alır; ancak fetüs, sesleri 16. haftada duymaya başlar.

BEBEĞİN ANNE KARNINDA DUYDUĞU SESLER

Bebek, anne karnındayken çeşitli seslerle çevrilidir. Bu sesler; kan dolaşım sesi, karın sesi ve annenin bağırsaklarının sesidir. Bebeğin en çok duyduğu ve onu en çok etkileyen ses, annenin kalp atışının sesidir. Bu nedenle çoğu zaman doğumdan sonra, bebek sinirlenip ağladığında, anne onu kucağına alır ve kafasını göğsüne yaslar, böylece bebek sakinleşip susar. Sakinleşmesinin sebebi, bebeğin rahim içerisindeyken alışık olduğu sesi duymasıdır.

Yıllar içerisinde yapılan çalışmalar bebeğin dış ortamdaki sesleri duyduğunu da göstermiştir. Örneğin anne karnındaki bebek, müzik sesini duyabilir ve buna tepki gösterebilir. Müzik sesi yüksekse bebeğin kalp atışları hızlanabilir. Yüksek ve gürültülü sesler bebeği sinirlendirebilir; klasik veya slow müzikler ise bebeği sakinleştirebilir. Ayrıca yavaş müziklerin kan basıncını düşürüp oksijen oranını artırdığı da görülmüştür.

KARNINIZDAKİ BEBEĞİ NASIL RAHATLATMALISINIZ?

 • Bebeğinizle sık sık konuşup ona sakin bir sesle şarkı söyleyebilirsiniz. Bebeğiniz karnınızdayken sesinizi duymaya alışırsa, doğumdan sonra sizi daha iyi dinler ve talimatlarınıza daha iyi uyar.
 • Eşinizin de bebeğinizle konuşmasını sağlayın. Böylelikle bebek, sizin sesinize olduğu gibi babasının sesine de alışır.
 • Gebelik süresinde müzik dinleyebilirsiniz. Hafif klasik müzik dinlemek, hem sizin gevşemenize hem de bebeğinizin rahatlamasına yardımcı olur. 

False