Okullar açılıyor! İşte velilerin yapması gerekenler…

Çocuktaki beden dili iyi gözlenerek, okul ile ilgili ifadelerde ölçüye dikkat etmek gerekir.

Haberin Devamı

Tatil döneminde çocuklar iyiden iyiye tatile ve rahatlığa son derece alışmış oluyorlar. Uzun yaz tatilinin nerede ve nasıl geçirildiği, kimlerle birlikte olunduğu alışma sürecinin güç ya da kolay olması ile ilişkilidir.

Yazlıkta uzun bir tatil yaşanmışsa ve oradaki yaşam benimsenip, sanki yaşam orada devam edecek gibi bir duyguya kapılabilir çocuklar.. Bu nedenle okul yaşamının başlayacağı yere bir hafta -on gün önce ulaşılıp gerekli hazırlıkların yavaş yavaş başlatılması, kurulan cümlelerin içinde okula başlamaktan bahsedilmesi ve çocuğun alıştırılması iyi olur. Bu gün tatil, yarın okul gibi bir durum çocuklarda antipatiye neden olabilir. Çocuktaki beden dilinin iyi gözlenerek, okul ile ilgili ifadelerimizde ölçüye dikkat etmemiz gerekir.

Haberin Devamı

Tatil köylerinde tatil yapma durumunda ise geçici olunduğu çocuk tarafından bilinir. Bu tür tatillerin de okul açılımından bir süre önce tamamlanmış olması gerekir.

Okullar açılıyor İşte velilerin yapması gerekenler…

Evde yaşamın yeniden başlaması, gereken hazırlıkların başlıyor olması çocuğun okula daha kolay alışmasını sağlar. Çocuğun kendi yaş gurubunda arkadaşları varsa onlarla iletişim kurması rahatlatabilir. Bunun dışında, evde arkadaşı olmayan çocuklar için, okula gidip arkadaşlarının olması onlar için de motive edici olabilir. Tüm bunlar çocuğun kişilik yapısı ile farklılıklar gösterebilecek özelliklerdir.

İlkokul öncesi kreşe, yuvaya giden çocuk, sosyal ortama daha önce girmeye başlamıştır ve uyum sürecinin büyük bir kısmını atlatmış demektir. Ev ortamından dış ortama açılışı daha önce yapmıştır ve bir takım şeyler yaşamış, deneyim kazanmıştır. Sosyal ortama karşı kendini güvende hisseder, sosyal becerilerinin farkındadır.

İlkokul öncesi, kreş, yuva, anaokulu deneyimi olmayan çocuklar bu süreci daha uzun sürecek şekilde ve kendilerini yıpratarak geçirebilirler. Çünkü, okul olayını gözlerinde büyütmüşlerdir ve bilişsel olarak her şeyin daha bir farkındadırlar ve endişelerinin fazla olma ihtimali yüksektir. Doğrudan ilkokula başlamak, oyun ağırlıklı bir eğitimdense; öğretim ağırlıklı bir eğitimi gerektirir. Bu nedenle, ilkokula yumuşak geçiş biraz daha güç olabilmektedir.

Haberin Devamı

Bu çocuklara, okulun çok önemli ve çok farklı bir yer olduğu duygusu yaşatılmamalıdır. Çok da her şeyin toz pembe olduğu yaklaşımında da bulunmamak gerekir. Bu şekilde olursa, okulla ilgili beklentileri yüksek olur ve hayal kırıklıkları yaşayabilir.

Önemli olan husus; çocuğun, ebeveyninin söylediklerine ve davranışlarına güven duymasıdır. Çocuğa bu güvenin hissettirilmesi okula uyum sürecinde en dikkat edilecek özelliklerdendir.

OKUL SEÇİMİNE KARAR VERME, OKULA HAZIRLIK

Veliler, çocuklarının sağlık koşullarını öncelikle düşünmeliler. Örneğin, okullarda hijyen koşulları, sınıfların kalabalık olması, okulun uzak olması ve bu nedenle servisle gidip gelme durumu, alerjik ve hassas bünyeli çocuklarda kapalı ortamda uzun süreli bulunma vb. + Ailenin beklentileri; eğitim anlamında üst düzey mi beklenti var yoksa sosyal anlamda daha yeterli bir okul mu tercih edilmeli gibi sorguların cevaplarını aileler düşünmeli.

Haberin Devamı

 Okullar açılıyor İşte velilerin yapması gerekenler… 

Özel okul mu, devlet okulu mu? Kararlarının verilmesi - bu yalnız ekonomik anlamda düşünülmemelidir, çocuğun kişilik özellikleri ve dil konusunun düşünülmesi - Örneğin, yurt dışında bir süre kalıp, dil eğitimi alabilecek olanlar için özel okula göndermenin önem derecesinin değerlendirilmesi gerekir.

Özel okulların kendilerine özgü özelliklerinin, çocuğun kişilik yapısı, çocuğun duygusal yapısı ile örtüşüp örtüşmemesi belki çok dikkate alınmasa da düşünülebilecek bir konudur.

Özel ya da devlet okullarının birbirlerine karşı artı ve eksileri vardır, bunların doğru değerlendirilmesi gerekmektedir. Çocuğun okulda kalma süresi, annenin çalışıyor olması ve çocuğun okul çıkışında emin ellerde, fiziksel, psikolojik, sağlık, eğitim anlamında uygun bir ortamın sağlanması...

Haberin Devamı

Çocukların evlerine uzak okullarda eğitim almalarının, kendilerine kalacak ders çalışma, dinlenme, eğlenme sürelerinin yetersiz kalması gibi durum yaratıp yaratmadığı dikkate alınmalıdır. Ekonomik durum okul kararında önemlidir. Özel okullarda eğitim sürdürülemediği takdirde çocukta psikolojik sorunlar yaşanması ihtimali yüksektir ve uyum sağlama sorunlarının yaşanabileceği unutulmamalıdır.

Çocuklarınızla ve ailenizle güzel bayramlar geçirmenizi dilerken, bayramların anlam ve önemini çocuklarınıza hissettirebilmenizi, birlik ve beraberliğin önemini, yardımlaşmanın bizlere kattıklarını vurgulamanızı ayrıca hatırlatmak isterim.

Yeni eğitim ve öğretim yılı herkes için çok güzel olsun, mutlu, başarılı ve sağlıklı geçsin...

Yazarın Tüm Yazıları