GeriÖznur Simav Geç Saatlere Kadar Oyun Yasak!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Geç Saatlere Kadar Oyun Yasak!

Geç Saatlere Kadar Oyun Yasak!

Tüm dünyayı etkisi altına alan online oyun çılgınlığına "Dur!" deme vakti.

Tüm dünyada bir çılgınlığına dönüşen online oyun tutkunluğu, özellikle gelişme çağındaki çocukların sağlığını tehdit ediyor. Bu tehdidin farkında olan ülkelere önlem paketleri hazırlamaya başladı bile.

Bir çocuğun oyun oynamasını engellemek isteyen annesini öldürmesi ve online çocuk büyüttüğü için ihmal sonucu bir annenin kendi bebeğinin ölümüne yol açması Güney Kore hükümetini harekete geçirdi. Çocukların geç saatlere kadar bilgisayar başında kalmasının beden sağlığını bozduğu ve dolayısıyla derslerinde başarısızlığa sürüklediğini düşünen hükümet, bu olaylar da patlak verinde bir yasa hazırlığına girişti.

Yasa taslağına göre 16 yaşından küçük çocuklara, gece saat 12’den sonra belli saatler arası internete ulaşım izni verilecek. Güney Kore’yi böylesine telaşlandıran bu durumun ciddiyetini, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı Öznur Simav şöyle anlatıyor:

“Fiziksel anlamda uykunun önemi; gece uykuda, büyüme hormonlarının salgılanmasından dolayıdır. “Karanlıklar hormonu” olarak ta bilinen melatonin hormonu gece uykuda daha fazla salınır. Gece geç saatlere kadar devam eden televizyon izleme ve bilgisayarda oyun oynama, çocukların beslenmelerini bile etkilemektedir. Uykusunu yeteri kadar alamayan çocuklar ertesi gün, sabah kahvaltı yapmak istemez. Okullar, günün en önemli öğünü olan kahvaltısını yapmadan gelen çocuklarla dolu. Yetişkinlerde bile aynı durumu gözlemek mümkün. Vücut uyku yetersizliğinden, güne başlayamamaktadır.”

Uykusuzluk, Psikolojik Dağınıklığa Sebep Oluyor

Uykusunu tamamlamayan çocukların, güne sinirli, hırçın, dalgın ve isteksiz (özellikle okula karşı) başladıklarını söyleyen Durusoy, bu sonuçların uzantılarını şöyle anlatıyor:

“Dersleriyle ilgilenmeyen, arkadaşlık yapmak istemeyen, alınganlık gösteren çocukların ders başarıları da düşük olmaktadır. Aileler dershane ve özel derslerle çözüm bulmaya çalışmaktadırlar. Oysaki uzmanlardan yardım alarak çocuğun günlük yaşantısı yaşına, gelişim düzeyine, özel ilgi alanlarına göre planlanıp, önce temel ihtiyaçlar giderilmelidir. Biyolojik saate uygun olarak düzenleme yapılması en önemli husustur.”

Göz Bozuklukları Kaçınılmaz

“Bilgisayar oyunlarında ani ve kısa sürelerle yanıp sönen kırmızı ve beyaz ışıklar, gözlerde yanma, batma, kuruluk gibi şikayetlere neden olur. El, parmak, bilek, omuz kasları ve sinirleri etkilenerek rahatsızlık durumları yaşanabilir. Omurga, gece uzun süreli, hareketsiz kullanımdan dolayı ergonomik olarak etkilenir ve postür bozuklukları görülebilir.”

Güney Kore, 19 tane MMORPG oyununun günde altı saatten fazla kullanımına yasak getirdi. 18 yaş altında yeni oyun hesabı açmak için veli onayı gerekmekte. Oyunlar, bağımlılık yaratan maddeler gibi çocuğu ve genci esir almakta, önlem alınması gerekmektedir. Çocuklar özellikle kazanma temalı oyunlarda, kazandıkça da kaybettikçe de gece uzun saatlerini bu işlerle meşgul olarak geçiriyor. Zamanın ne kadar değerli olduğunun bilincini hiç kazanamamış oluyorlar.

Ayrıca gece geç saatlere kadar ekran karşısında kalan çocuklar, yaşına uygun olmayan, cinsel içerikli filmler izlemekte, şiddet içeren karakterlerle kendilerini özdeşleştirmektedirler.”

Hazırlayan: Hanife Yaşar

False