Kelebek ömrü uzundur aslında

Kelebeğin ömrü 1 gün değildir, kelebekler bir sürecin eseridir. Yol’dur… O yolu geçen kelebek olur.

Haberin Devamı

Bu hikaye kelebeğin ömrünün 1 gün olduğunu sananlara gelsin...

Kelebeğin ömrü 1 gün değildir, kelebekler bir sürecin eseridir. Yol’dur… O yolu geçen kelebek olur. Kelebek olduktan sonra 1 gün yaşamış, 10 gün yaşamış ne fayda, Allahın’ın ona biçtiği ömrü ve görevi yerine getirmiş olmanın eminim kelebek için bile bir anlamı var, bilmediğimiz bir dilde ya da histe… Ama bir sebebi mutlaka olmalı.

Yol’da olanlara gelsin bu hikaye… Öyle ya da böyle elini kalbinden ayırmayanlara…

“Bir gün, kırlarda gezintiye çıkan bir adam, kenara oturduğu otlardan birinin dalında küçük bir kozanın varlığını fark etti. Koza ha açıldı ha açılacak gibiydi. Adam, bunun bir kelebek kozası olduğunu tahmin ediyordu. Böyle bir fırsat bir daha ele geçmez diye düşündü ve bir kelebeğin dünya yüzü gördüğü ilk dakikalara şahit olmak istedi.

Haberin Devamı

Kelebek ömrü uzundur aslında

Dakikalar dakikaları kovaladı, saatler geçmeye başladı ama henüz kelebeğin küçük bedeni o delikten çıkmadı. Sanki kelebeğin dışarı çıkmak için çaba harcamaktan vazgeçmiş olabileceğini düşündü. Sanki kelebek elinden gelen her şeyi yapmış da, artık yapabileceği bir şey kalmamış gibi geldi ona. Bu yüzden kelebeğe yardımcı olmaya karar verdi, cebindeki küçük çakıyı çıkarıp kozadaki deliği bir cerrah titizliğiyle büyütmeye başladı. Böylece bir iki dakika içinde kelebek kolayca dışarı çıkıverdi. Fakat bedeni kuru ve küçücük, kanatları buruş buruştu. Adam kelebeği izlemeye devam etti çünkü kanatlarının her an açılıp genişleyeceğini ve narin bedenini taşıyacak kadar güçleneceğini umuyordu. Ama bunlardan hiçbiri olmadı. Kelebek, hayatının geri kalanını kurumuş bir beden ve buruşmuş kanatlarla yerde sürünerek geçirdi. Ne kadar denese de asla uçamadı. Adamın bütün iyi niyetine ve yardımseverliğine rağmen anlayamadığı şey kozanın kısıtlayıcılığının ve buna karşılık kelebeğin daracık bir delikten dışarı çıkmak için gereken çabanın, Allah'ın kelebeğin bedenindeki sıvıyı onun kanatlarına göndermek ve bu sayede kozanın kısıtlayıcılığından kurtulduğu anda onun uçmasını sağlamak için seçtiği bir yol olduğuydu. Bu gerçeği öğrendiğinde hayat boyu unutamayacağı bir şey de öğrenmişti. Bazen hayatta tam olarak ihtiyaç duyduğumuz şey çabalardır. Eğer Allah hayatta herhangi bir çaba olmadan ilerlememize izin verseydi o zaman bir anlamda sakat kalırdık. Olabileceğimiz kadar güçlenemezdik o zaman. Ve asla uçamazdık.”

#herseyasktan

Haberin Devamı

Ali ve Lara’nın annesi ben, Özlen… 

Yazarın Tüm Yazıları