Dünyanın en etkili ve en ekonomik güzellik ürünü

Pahalı bir krem kullanmak yerine birkaç şişe su içerek hem sağlığınıza hem güzelliğinize katkıda bulunmak suyu baş tacı yapmamıza yetmez mi?

Haberin Devamı

Düzenli su tüketmenin; ansızın geliveren şeker krizlerini kontrol etmeden daha az yağ depolamaya, kronik kas ağrılarını azaltmaktan daha iyi uyumaya kadar neredeyse koca ve kalın bir kitabı dolduracak kadar faydası var.

Ayrıca ihtiyacınız olan suyu tükettiğinizde saçlarınız parlar, cildinizin esnekliği artar ve kırışıklıklarınız gözle görülür şekilde azalır. Dünyanın en ucuz ve en ekonomik güzellik ürünü olan su; bu harika yan etkileri nedeniyle bile baş tacı edilmeye değer.

Ancak su içmenin de bir adabı vardır. Öyle kafamıza göre su içemeyecek miyiz? İçebiliriz tabii ki. Ama neyi neden yaptığını bilmek gibisi var mı? Yok elbette. Bugün yeterli miktarda su içmenin güzelliğiniz yanı sıra neden sağlıklı bir hayatın temeli olduğunu etraflıca anlayacağız.

Haberin Devamı

NEDEN SU İÇMELİYİZ?

Çünkü vücudumuzun suya ihtiyacı var. Sandığınızdan çok daha fazla. Şimdi efendim; vücudumuzdaki kemiklerin %22’si, kanımızın %80’i, kaslarımızın %70’i, ciğerlerimizin 90’ı, beynimizin %73’ü sudan oluşuyor. Aslında bir insanın ağırlığının %60’ı sudan ibaret. Bu tablo vücudumuzun neden suya ihtiyacı olduğunu açıklıyor sanırım.

Dünyanın en etkili ve en ekonomik güzellik ürünü

NE KADAR SU İÇMELİYİZ?

Aslında size en iyi cevabı her zaman olduğu gibi yine bedeniniz verecektir. İdrarınızın renginin koyuluğu size suya ihtiyacınız olduğu yönünde bir işarettir. Bir genelleme yapacak olursak kadınların 2.2 litre (yaklaşık 8-9 su bardağı), erkeklerin ise 3 litre (yaklaşık 12-13 su bardağı) su içmesi günlük su ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Ancak sıcak havalarda, yüksek rakımlı coğrafi bölgelerde, hamilelik ve emzirme dönemlerinde, egzersiz sırasında, ateş, ishal ve kusma belirtilerinin görüldüğü hastalıklarda su ihtiyacı daha da artmaktadır.
Suyun bardak bardak, lıkır lıkır değil yudum yudum içilmesinin makbul olduğunu da yeri gelmişken belirtelim.

NE ZAMAN SU İÇMELİYİZ?

Sabah kalkar kalmaz içeceğiniz oda sıcaklığındaki bir bardak su vücudunuzun doğal detoks sistemini devreye sokarak bedeninizi toksinlerden arındırmanıza yardımcı olacaktır. Su içmenin zayıflamanıza ve kilo kontrolünüze yardımcı olduğunu duymuşsunuzdur. Gerçekten de çoğu zaman aslında açlık hissetmenizin nedeni dehidrasyondur. Olmadık bir zamanda canınız bir şeyler yemek istediğinde su içerek açlığınızın nasıl kesildiğini bizzat kendiniz test edip onaylabilirsiniz.

Haberin Devamı

Yemek yemeden 15-20 dakika önce içeceğiniz su ise daha az yemek yemenize neden olacak, böylece kilo vermenize ve kilonuzu kontrol etmenize de yardımcı olacaktır.

Dünyanın en etkili ve en ekonomik güzellik ürünü

NE ZAMAN SU İÇMEMELİYİZ?

Öğün aralarında su tüketilmesi idealdir. Yemek sırasında su içilmesi pek önerilmez. Çünkü ağzınıza bir lokma yemek attığınız andan itibaren mideniz hemen bir asit salgılar. PH’ı 1.9 olan bu asit yediğiniz yiyeceğin parçalanıp kolayca sindirilmesine yardımcı olur. Suyun PH’ı ise genellikle 7 ve üzeridir. Yemekle birlikte su içtiğinizde midenizdeki asidi sulandırır ve bu şekilde yiyeceklerin sağlıklı bir şekilde sindirilmesini engellemiş olursunuz.

Ne yazık ki her sıvı su yerine geçmiyor. Alkol, meyve suyu, çay ve kahve içmek su içmekle aynı şey değildir. Bu içecekler su ihtiyacımızı karşılamanın aksine sizi daha da susuz bırakabilir. Alkol, çay ve kahve tüketiminizdeki bedeninizin susuzluğunuzu tolere etmek için ekstra bir bardak su içmeniz gerekmektedir. Çiğ olarak yediğiniz sebze ve meyveler ise hücresel bazda su ihtiyacınızı karşılamanın güzel bir yoludur.

Haberin Devamı

Bütün bunların yanı sıra içtiğiniz suyun temiz, berrak ve kaliteli olmasına da özen göstermelisiniz. Su içmekten pek hoşlanmıyorsanız taze meyve parçalarıyla aromalı sular hazırlayarak su içmeyi bir keyif haline getirebilirsiniz.

Pahalı bir krem kullanmak yerine birkaç şişe su içerek hem sağlığınıza hem güzelliğinize katkıda bulunmak suyu baş tacı yapmamıza yetmez mi?

Bugün size toksinleri atmanıza yardımcı olacak ve cildinizi ışıldatacak çok favorim olan aromalı bir su tarifi paylaşmak istiyorum.

TOKSİN ATICI CANLANDIRICI SU

Malzemeler

  • 1 litre su
  • 1 adet soyulmuş ,dilimlenmiş salatalık
  • ½ (kabuklarıyla dilimlenmiş) limon
  • 5-6 dal taze nane
  • 1 cm kabukları soyulmuş, dilimlenmiş taze zencefil
  • 1 tatlı kaşığı chia tohumu

Hazırlanışı

  1. Tüm malzemeleri 1 litre su ile karıştırın.
  2. Malzemelerin enzimlerini suyu salması için en az dört saat bekledikten sonra gün içinde tüketin. 

Salatalık ödem atmanıza, limon alkali olmanıza, nane yağ yakmanıza, zencefil inflamasyonunuzu gidermenize, chia ise hem tok kalmanıza hem de vücudunuzdaki toksinleri atmanıza yardımcı olacaktır.

Yazarın Tüm Yazıları