GeriOya Neva Demirkol Halsizliğe karşı hurma tüketin
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Halsizliğe karşı hurma tüketin

Halsizliğe karşı hurma tüketin

Bu küçük meyvenin faydalarına inanamayacaksınız!

Özellikle ramazan ayında tüketilen hurma, vücudunuza benzersiz faydalar sağlıyor. Bu muhteşem meyvenin yararlarını öğrenince beslenmenizden asla eksik etmek istemeyeceksiniz. Diyetisyen Oya Neva Demirkol; yaşlanmayla savaşan ve emziren annelerin süt üretimini artıran bu lezzetli meyvenin faydalarını anlattı.

Yüksek lif ve 15 farklı mineral içeriğine sahip hurma, 1 küçük adedinde (10 gr) yaklaşık 30 kalorilik bir enerji saklıyor. Magnezyum, kalsiyum ve potasyum minerallerinden zengin bu benzersiz meyve, kötü kolesterolün düşürülmesinde etkili olduğu için kalp hastalıklarına karşı korumaya da yardımcı oluyor. Göz hastalıklarına karşı korunmak istiyorsanız hurma tüketimini ihmal etmemelisiniz. Çünkü bu lezzetli meyve yüksek A vitamini içeriğiyle göz hastalıklarını engellemeye de destek oluyor.

Yapılan araştırmalar boyutu küçük olan bu meyvenin içerisinde yüksek antioksidan özellikler taşıdığını gösteriyor. Öyle ki hurmanın, en yüksek antioksidan kapasiteye sahip kuru meyve olduğu çalışmalar tarafından kanıtlanmış bir gerçek. Elbette bu yüksek antioksidan kapasite sizi birçok anlamda korumaya yardımcı oluyor. Karaciğer yağlanmasını önlemede ve toksinlerin dışarı atılmasında da etkili bu benzersiz meyve aynı zamanda kanser karşıtı özelliğiyle de öne çıkıyor. Adeta anti-aging etkisine sahip bu meyveye günlük beslenmenizde yer vererek yaşlanmaya ‘dur’ diyebilirsiniz.

Hurma sütü artırıyor

Emziren annelere iyi haber! Sütünüzün artmasını istiyorsanız hurmadan yararlanabilirsiniz. Kaliteli süt yapımını sağlayan ve süt üretiminin artmasını sağlayan hurma, süt salınımı az olan anneler için de ideal bir besin. Ara öğünlerde hurma tüketerek süt salınımınızı istenilen düzeye getirmeniz oldukça kolay.

Yüksek lif içeriğiyle sindirim sorunlarının önüne geçilmesine de yardımcı olan hurma, özellikle konstipasyon (kabızlık) veya hazımsızlık şikayeti olan kişiler için bire bir! Bu kişiler kahvaltılarında hurmaya yer verebilir veya ara öğünlerinde rahatlıkla tüketebilirler.

Enerjinizi hurma ile toplayın

Yüksek enerjiye sahip hurma, bu enerjiyi size de yansıtıyor. Gün boyunca oldukça halsiz kalan veya kilo almak isteyen kişiler bu besleyici meyveyi tüketerek ihtiyaçları olan enerjinin bir bölümünü rahatlıkla kazanabilirler. Kilo almak isteyenler için harika bir tarifim var! Gece ara öğününde 3-4 adet hurmayı, 1 bardak sütü, 3-4 tam cevizi ve 1 yemek kaşığı balı blenderdan geçirip afiyetle tüketin! Yüksek enerjiye sahip bu içeceği her akşam düzenli olarak tüketerek kilo almayı başarabilirsiniz.

Uzun süre tokluk sağlayarak kilo vermeye yardımcı oluyor
Bu meyveyi sadece kilo almak isteyenler değil, kilo vermek isteyenler de keyifle tüketebilir. Yoğun vitamin, mineral ve lif içeriğine sahip hurmayı gün içerisinde, ara öğünlerde tüketerek uzun süre tok kalabilir ve iştahınızı dengeleyebilirsiniz. Sabah kahvaltısında tam tahıllı ekmeğin üzerine 2 dilim yağsız peynir, 2 adet doğranmış hurma ve 5 adet badem rendelemeyi deneyin. Bu harika dörtlünün yarattığı muhteşem lezzet hem size pratik bir kahvaltı sağlıyor hem de gün boyunca enerjik olmanıza ve uzun saatler tok kalmanıza yardımcı oluyor.

Tüketirken dikkat edilecek noktalar…

Özellikle şeker hastalığına sahip kişiler hurmayı tüketirken dikkat etmeliler. Bu harika meyve kan şekerini hızlı yükselttiği ve hızlı düşürdüğü için tek başına tüketilmesi yarardan çok zarara sebep olabilir. Öğünlerinizde hurma tüketirken yanında mutlaka süt, yoğurt veya fındık, badem, ceviz gibi besinlerden tüketmeye özen gösterin. Süt, yoğurt grubu yüksek protein içeriğine sahip olduğundan fındık, badem, ceviz gibi kuru yemişler de yararlı yağ içeriğinden dolayı, hurmayla beraber tüketildiğinde kan şekerinin yavaş yükselmesine veya yavaş düşmesine yardımcı olacak.

False