GeriOya Neva Demirkol Doğal yollarla çocuk sahibi olma şansınızı artırın!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Doğal yollarla çocuk sahibi olma şansınızı artırın!

Doğal yollarla çocuk sahibi olma şansınızı artırın!

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler hangi noktalara dikkat etmeli?

Günümüzde bebek sahibi olmak isteyen çiftleri negatif yönde etkileyen oldukça fazla sebep mevcut. Stres, düzensiz beslenme alışkanlıkları, sahip olunan kronik rahatsızlıkların artması, fiziksel aktivite düzeyinin düşmesi gibi etkenler bireylerin doğurganlığını etkileyen ve çocuk sahibi olmasını geciktiren negatif faktörlerden...

Çiftlerin yaklaşık %15’i bu sebeplerle çocuk sahibi olma konusunda zorluklar yaşayabiliyor fakat çiftler, sağlıklı bir bebek sahibi olabilmek adına beslenmelerine ve yaşam tarzlarına dikkat ettiklerinde doğurganlık oranlarını %69’lara kadar çıkarabiliyorlar. Peki, çocuk sahibi olmak isteyen çiftler beslenmelerinde hangi noktalara dikkat etmeli?


1) ANTİOKSİDANLARDAN ZENGİN BESİNLER TÜKETİN

Doğal yollarla çocuk sahibi olma şansınızı artırın

Folat ve çinko gibi antioksidan etkiye sahip mineraller; kadınlarda yumurta kalitesinin, erkeklerde ise sperm kalitesinin artmasına yardımcı oluyorlar. Bu antioksidanlar hücrelerinize zarar veren serbest radikallerin hasar yaratmasını engelleme konusunda oldukça başarılılar. Yapılan çalışmalar da bu durumu destekler nitelikte! Erkekler üzerinde yapılan bir çalışma; günde 75 gr kadar ceviz tüketen erkeklerin sperm kalitelerini arttırdığını gösteriyor. Tüp bebek tedavisi gören 60 çift üzerinde yapılan farklı bir çalışmada ise antioksidan takviyesi alan çiftlerin çocuk sahibi olma oranlarının %23 arttığı görülmüş. Kısacası beslenmenizde yeterli ve dengeli bir şekilde meyve, sebze ve çiğ fındık, badem, ceviz gibi yağlı tohumları tüketmeniz C vitamini, E vitamini, folat, çinko gibi antioksidan içeriğe sahip vitamin ve mineralleri vücudunuza almanıza ve bebek sahibi olma ihtimalinizi arttırmanıza yardımcı oluyor.


2) KAHVALTISIZ GÜNE BAŞLAMAYIN

Doğal yollarla çocuk sahibi olma şansınızı artırın

Sağlıklı ve dengeli bir beslenme programında kahvaltısız bir öğün düşünülemez! Elbette çocuk sahibi olmak isteyen çiftler de sağlıklı bir kahvaltı ile güne başlamaya özen göstermeliler. Türkiye’de her 5 kadından 1’inde görülen ve hormonlardaki dengesizlik sebebiyle çocuk sahibi olmayı zorlaştıran polikistik over sendromu (PCOS) üzerinde yapılan bir çalışma, bu hastalığa sahip kadınların sağlıklı bir kahvaltı ile güne başladıklarında insülin seviyelerinin %8 oranında, testosteron seviyelerinin ise % 50 oranında azaldığını göstermiştir. Sağlıklı bir kahvaltının iştahınızda, hormonlarınızda ve kan şekeri seviyelerinizde büyük etkisi olduğunu unutmayın ve güne mutlaka güzel bir kahvaltıyla başlayın.


3) TRANS YAĞLARDAN UZAK DURUN

Doğal yollarla çocuk sahibi olma şansınızı artırın

Ailenizi genişletmek istiyorsanız trans yağlar yerine sağlıklı yağların tüketimine özen gösterin! Özellikle “fast-food” olarak bildiğimiz ve dışarıda sıklıkla tüketilen hazır besinlerin içerisindeki yüksek trans yağ içeriği insülin duyarlılığının azalmasına ve yumurtalığın etkilenmesine sebep olabilir. Dışarıda yüksek trans yağ içeriğine sahip besinleri tüketmek yerine çiğ badem, fındık, keten tohumu, chia tohumu gibi yararlı yağlarla beslenmeyi ihmal etmeyin.


4) DÜŞÜK GLİSEMİK İNDEKSE SAHİP BESİNLER TÜKETİN

Doğal yollarla çocuk sahibi olma şansınızı artırın

Glisemik indeks, karbonhidratların kan şekerini yükseltme özelliğidir. Düşük glisemik indekse sahip besinleri tüketmek daha uzun süre tok kalmaya, insülin seviyesinin azalmasına ve menstural döngünün düzene girmesine yardımcı olur. Yapılan bir araştırmada yüksek glisemik indekse sahip besinler tüketen kadınların çocuk sahibi olamama riskinin %78 daha fazla olduğu gözlemlenmiştir. Doğurganlığınızı artırmak ve formunuzu korumak için tam buğday ekmeği, tam buğday makarna, bulgur, kinoa, esmer pirinç gibi lifli ve glisemik indeksi düşük besinleri tüketmeye özen gösterin. Rafine şeker ve düşük miktarda lif içeren besinleri ise hayatınızdan uzaklaştırmaya özen gösterin. Bu besinleri tüketmek kan şekerinizde ani dalgalanmalara yol açabileceği gibi çocuk sahibi olma ihtimalinizi de düşürmeye neden olabilir.


5) LİF ALIMINI ARTTIRIN

Doğal yollarla çocuk sahibi olma şansınızı artırın

Lif alımınız sindirim sisteminiz, kan şekeri dengeniz ve formunuzu koruyabilmeniz açısından büyük önem taşıyor. Günlük beslenmenizde lif alımını artırarak hem çocuk sahibi olma ihtimalinizi artırabilir hem de vücudunuzun sağlığına kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Ara öğünlerinizi kuru ve taze meyvelerle zenginleştirin, çiğ ve pişmiş sebze tüketimini alışkanlık haline getirin. Yulaf, esmer ekmek, bulgur, esmer pirinç, kinoa gibi lifli kaynakları beslenmenize dahil etmeyi ihmal etmeyin.


6) KAFEİN ALIMINI SINIRLAYIN

Doğal yollarla çocuk sahibi olma şansınızı artırın

Yüksek kafein alımı doğurganlığınızı etkileyebilir. Yapılan bir çalışma günlük 500 mg’dan fazla kafein tüketmenin hamile kalmayı zorlaştırdığını gösteriyor. Dahası bu yüksek kafein alımının düşüklerle bağlantılı olduğu da gerçek. Hem kendi vücut sağlığınız hem de çocuk sahibi olmayı kolaylaştırmanız için kafein içeren içeceklere ve besinlere dikkat etmelisiniz. Günde 300 mg kafein alımını aşmamaya özen gösterin. (Not: Bir fincan kahve yaklaşık 85 mg, aynı miktarda bir fincan çay yaklaşık 24 mg, 30 gr çikolata ise yaklaşık 8 mg kafein içerir.)


7) DAHA HAREKETLİ BİR YAŞAMA ADIM ATIN

Doğal yollarla çocuk sahibi olma şansınızı artırın

Herkesin profesyonel sporcu olmasına gerek yok; ancak hareketinizi artırmanın çocuk sahibi olmanızı daha da kolaylaştıracağını unutmamalısınız. Araştırmalar fiziksel aktivitenizin düştüğünde çocuk sahibi olma şansınızın da aynı oranda azaldığını gösteriyor. Fiziksel aktiviteyi arttırmak sadece spor salonunda saatlerce enerji harcamak anlamına gelmiyor. Gün içerisinde küçük yürüyüşler yapmaya çalışarak, toplu taşıma araçlarını kullanarak, asansör yerine merdiven kullanmaya dikkat ederek hem fiziksel aktivitenizi hem de çocuk sahibi olma şansınızı arttırabilirsiniz. Aşırı egzersiz yapmanın da doğurganlığı negatif yönde etkilediğini bilin ve kendinize uygun bir egzersiz programı için mutlaka bir spor eğitmenine danışın.


8) RAHATLAYIN

Doğal yollarla çocuk sahibi olma şansınızı artırın

Yüksek stres seviyesi doğurganlığı azaltan büyük bir problem. Araştırmalar, tüp bebek merkezine başvuran kadınların %30’unda yoğun stres, anksiyete ve depresyon görüldüğünü söylüyor. Yoğun stresle beraber gelen hormonal değişimler çocuk sahibi olmanızı geciktirebilir. Baş etmekte zorlanıyorsanız bir psikologdan yardım almayı deneyebilirsiniz.

Diyetisyen Oya Neva Demirkol

HAMİLELİK HESAPLAMA

False