GeriOya Neva Demirkol Anne sütüne en yakın gıda: Keçi sütü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Anne sütüne en yakın gıda: Keçi sütü

Anne sütüne en yakın gıda: Keçi sütü

İnek sütünden daha fazla kalsiyum içeriyor.

Her ne kadar market piyasasının çok büyük bir bölümünü inek sütü oluştursa da, yapılan son araştırmalarda keçi sütünün insan sağlığı üzerindeki pozitif etkilerinin bulunması sonucu bu besin oldukça popüler bir hale geldi. Peki, keçi sütü gerçekten mucizevi bir besin mi?


İNEK SÜTÜNDEN DAHA FAZLA KALSİYUM İÇERİYOR

Anne sütüne en yakın gıda: Keçi sütü

Öncelikle keçi sütünün içeriğine bir göz atalım. Keçi sütü, inek sütünden bir miktar daha fazla kalsiyum içeriğine sahip. Bu da sağlam kemik yapısının gelişmesinde ve osteoporoza karşı korumada büyük rol oynadığını gösteriyor. Bu değerli süt kalsiyumun yanı sıra; fosfor, magnezyum, A vitamini ve selenyum, potasyum, fosfor ve B grubu vitaminleri de barındırıyor. 1 su bardağı keçi sütü, günlük kalsiyum ihtiyacının neredeyse yarısını ve B vitamini ihtiyacının %20’sini karşılayabiliyor.


KİLO VERMEYE, METABOLİZMAYI HIZLANDIRMAYA YARDIMCI

Anne sütüne en yakın gıda: Keçi sütü

Keçi sütünün inek sütünden biraz daha yüksek olan kalorisi sizi korkutmasın. Bu muhteşem sütün içerdiği yararlı yağ asitleri, kilo vermeye ve metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı. İçerdiği yararlı yağ asitleri sayesinde kalp ve damar sağlığının korunmasına da yardımcı olduğunu unutmamak gerekiyor. Yüksek potasyum içeriğine de sahip olan keçi sütü, damarların genişlemesine ve tansiyonun düşürülmesine de yardımcı oluyor.


BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİYOR

Anne sütüne en yakın gıda: Keçi sütü

Keçi sütü, aynı zamanda iyi bir bağışıklık güçlendirici… İçeriğindeki selenyum sayesinde bağışıklık sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlıyor ve vücudu hastalıklara karşı koruyor. Yüksek protein içeriğiyle de öne çıkan keçi sütü, vücudun metabolik faaliyetlerini yerine getirmesine yardımcı oluyor.


ANNE SÜTÜNE EN YAKIN SÜT

Anne sütüne en yakın gıda: Keçi sütü

“Anne sütüne en yakın süt” olarak anılan keçi sütü, bu sıfatı hem besleyici içeriğinden hem de kolay sindirilebilir özelliğinden alıyor. Küçük yağ moleküllerine sahip keçi sütü, inek sütüne göre çok daha rahat sindirilebiliyor. Üstelik keçi sütünün içerisindeki protein, anne sütündekine benzer özellikler taşıyor. Kolay sindirilebilir olması onu, özellikle laktoz ve inek sütü intoleransı olanlar tarafından tercih edilir hale getiriyor; çünkü keçi sütündeki laktoz oranı inek sütüne oranla daha az.


KEÇİ SÜTÜNÜ KİMLER TÜKETMELİ?

Anne sütüne en yakın gıda: Keçi sütü

Aslında sindirimi çok daha kolay ve oldukça besleyici olan bu sütü herkes tüketebilir; ancak bu süt B12 ve folik asitten fakir olduğu için bebeklere ve çocuklara verilirken beslenmelerini uygun şekilde ayarlamak gerekiyor. Yoğunlukla keçi sütü tüketen bebeklerde, çocuklarda ve bireylerde kansızlık riskine karşı beslenme planlaması uygun şekilde yapıldığında keçi sütü tercihinin herhangi bir sakıncası yok. Yine de kansızlık, gelişim problemleri gibi riskleri önlemek adına bebeğinize 1 yaşından önce keçi sütü vermeyi tercih etmeyin ve büyüme çağındaki çocuklarınızı düzenli kontrollerine götürerek gelişimlerini ve beslenmelerini yakından takip edin.

False