GeriOya Neva Demirkol 1 haftada 5 kilo vermeyi vadeden karpuz diyeti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

1 haftada 5 kilo vermeyi vadeden karpuz diyeti

1 haftada 5 kilo vermeyi vadeden karpuz diyeti

Tek çeşit beslenmeye dayanan bu beslenme programı sağlıklı mı?

Sıcakların başlamasıyla beraber zayıflamak isteyenler diyet listelerini araştırmaya başladılar bile. Kısa sürede fazla kilo vermeyi vadeden bazı diyetler yaz aylarında bulunduğumuz şu günlerde çok fazla kişinin ilgisini çekiyor. Son zamanlarda oldukça popüler hale gelen ve 1 haftada 5 kilo verdirmeyi garanti eden ‘karpuz diyeti’ de bunlardan biri. Peki, özellikle meyve severlerin rağbet ettiği bu beslenme programı ne kadar sağlıklı? Diyetisyen Oya Neva Demirkol, ‘karpuz diyeti’ni sizler için mercek altına aldı.

Karpuz diyeti, özellikle yaz aylarında karpuz-peynir ikilisinden vazgeçemeyenlerin uygulamak isteyebileceği bir beslenme programı. 1 hafta boyunca uygulayacağınız bu diyette, neredeyse her öğünde %92’si su içeriğine sahip olan karpuzdan bol bol tüketeceksiniz.
Karpuz diyetinde sabah kahvaltısı için 1 dilim karpuz, 30 gram peynir ve 1 dilim ekmek yemelisiniz. Öğle veya akşam öğünlerinde, diyetin protein içeriğini artırmak için et, tavuk, balık veya mantar tüketebilirsiniz. Ara öğünlerde ise mutlaka 1 dilim karpuzun yanında 1 dilim peynirinizi ihmal etmemelisiniz.

1 HAFTADA 5 KİLO!

Araştırmalara göre, karpuz diyeti, 1 haftada 5 kilo verdirmeyi vaat ediyor, ancak bunun sonucu sandığınız kadar parlak olmayabilir. Ortalama olarak günlük 900 kalori alımını hedefleyen bu diyet, normalde tüketilmesi gereken kalorinin çok altında. Bu durum hem metabolizmanızı yormanıza hem de diyeti bıraktığınızda çok daha fazla kilo almanıza yol açabilir.

Bu diyetin gerçek anlamda size kilo verdirip verdirmediğine dikkat etmelisiniz. Evet, 1 hafta sonunda tartıda kendinizi 5 kilo daha hafiflemiş görebilirsiniz fakat gerçek anlamda yağ kaybedip kaybetmediğinizi görmeden tartıda göreceğiniz her rakam sizin için aldatıcı olacaktır. Dahası eğer bu diyet sonunda kaybettikleriniz su ve kas oranınızdan ise uyguladığınız program size zarar vermiş demektir.

KARPUZUN YARARI VAR AMA…

Likopenden, A vitamininden ve karotenoidlerden zengin olan karpuzun sizin için oldukça fazla yararı var fakat karpuzun da bir meyve olduğu ve meyve şekeri içerdiği asla unutulmamalıdır. Diyetin içeriğinde bazı ara öğünlerde karpuzun tek başına verilmesi, kan şekerinizin hızlı yükselip hızlı düşmesine ve böylece kendinizi daha fazla aç hissetmenize sebep olabilir. Bu durum özellikle böyle bir diyeti uygulamak isteyen şeker hastası bireyler için çok daha tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden herhangi bir metabolik hastalığa sahip olanların (şeker hastalığı, böbrek hastalığı, kalp-damar hastalığı vb.), hamile veya emziren kadınların, ergenlik dönemindeki gençlerin ve çocukların bu diyeti kesinlikle uygulamamaları gerekir.

SAĞLIĞINIZ, TARTIDA GÖRECEĞİNİZ ALDATICI BİR SONUÇTAN ÇOK DAHA ÖNEMLİ!

Özetle, karpuz diyeti gerek kalori açısından gerekse içerdiği besinler açısından günlük ihtiyaçlarınızın tümünü karşılayabilecek, sağlıklı bir diyet programı kategorisine girmiyor. Hedeflediğiniz kilo kaybına ulaşabilmek ve bu kiloyu koruyabilmek için kısıtlı kalori ve besin içeriğine sahip bu tür diyetleri kesinlikle uygulamanız, sağlıklı bir sonuç elde edebilmek için bir diyetisyenden yardım almanız gerekir. Unutmayın, sağlığınız tartıda göreceğiniz aldatıcı bir sonuçtan çok daha önemli. Kilo kaybederken sağlığınızı da kazanmak ve bu kilo kaybı başarısını sürdürebilmek istiyorsanız tercihiniz, size özel hazırlanmış, hayat boyu sürdürebileceğiniz sağlıklı ve dengeli bir beslenme programından yana olmalı.

False