GeriÖmer Yoldaş Mide küçültme ameliyatı sonrası yeniden kilo alınır mı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mide küçültme ameliyatı sonrası yeniden kilo alınır mı?

Mide küçültme ameliyatı sonrası yeniden kilo alınır mı?

Mide küçültme ameliyatı sonrası yeniden kilo alımı her ameliyat öncesi hastaların en sık kaygı yaşadıkları konudur. Hastalar yıllarca kendilerini zorlayan, hayat kalitelerini düşüren, toplumsal yaşamdan, sosyallikten uzaklaştıran ve en önemlisi sağlık sorunlarının başlamasına sebep olan kilolarından kurtulmak için bir ameliyat kararı alıyor ve haliyle de yeniden aynı süreci yaşamak istemiyorlar. Ancak ne yazık ki ameliyat sonrası çeşitli sebeplerle yeniden kilo alımı sorunuyla karşılaşabiliyorlar.

TÜP MİDE AMELİYATI SONRASI YENİDEN KİLO ALIMININ SEBEPLERİ NELERDİR?

Obezite cerrahisi sonrası kilo alımı hastaya bağlı ve ameliyat tekniğine bağlı olarak değişmektedir. Öncelikle ilk akla gelen ameliyat tekniğiyle ilgili olabileceğidir. Mide küçültme ameliyatı sırasında mide olması gereken standarttan daha geniş olarak bırakılırsa ameliyat sonrası her ne kadar kilo verimi olsa da istenilen noktaya ulaşılamaz ve sonucunda yeniden kilo alımı başlar.

Mide küçültme ameliyatı sonrası kilo alımının bir diğer nedeni de hastanın yeme içme düzenidir. Ameliyat sonrası hasta diyetisyen tarafından verilen beslenme programına uymaz, yüksek şeker ve karbonhidrat içerikli gıda tüketimine devam ederse ( çikolata, yoğun alkol tüketimi, şekerli içecek ve yiyecekler, hamur işleri, ekmek, makana vs.) yeniden kilo almaya başlar. Özellikle ameliyat sonrası erken dönemde yeni bir beslenme düzeni/alışkanlığı oturtma sürecinde az porsiyonlu ama kalorisi yüksek gıda alımının mutlaka önüne geçilmelidir.

SADECE BESLENME DEĞİL SPOR DA ÖNEMLİ

Obezite cerrahisi sonrası dengeli ve sağlıklı kilo verimi için beslenme tarzı dışında hayatınıza mutlaka sportif aktiviteyi dahil etmelisiniz. Ameliyatın ilk dönemlerinde sporu hayatımıza ne kadar dahil eder, bunu ne kadar alışkanlık haline getirirsek ileriki dönemde, mideniz genişlediğinde düzenli spor yeniden kilo alımını engelleyecek ve mevcut kilonuzu korumanıza yardımcı olacaktır. Sonuçta ameliyat sonrası ortalama 2 yıl içinde midenizde mutlaka genişleme olacak bu beklediğimiz olası bir durum. Burada önemli nokta bu duruma karşı önlem almak ve bilinçli hareket etmek.

Tüp mide ameliyatı sonrası hayatınızı ve yeme alışkanlıklarınızı değiştirmezseniz ya da bir süre sonra eski alşkanlıklarınıa geri dönerseniz ameliyat sonrası mutlaka kilo alırsınız. Öyle ki bu durum farkında olmadan sizi yeniden ameliyat öncesi kilonuza ya da daha fazlasına getirir. Bu durumla karşı karşıya kalan çoğu hastaya “revizyon cerrahisi” yani yeniden bir ameliyat yapılıyor.

OBEZİTE CERRAHİSİ OLDUKTAN SONRA KİLO ALIMI

Mide küçültme ameliyatlarından sonra hasta olarak siz gerekli düzeni oturtmaz ya da ameliyat olduğunuz cerrah ve ekibi yeterli donanım ve tecrübeye sahip olmazsa yeniden kilo alımı sorunuyla karşı karşıya kalabilir hatta ikinci bir ameliyat olabilirsiniz. Dolayısyla ameliyat olacağınız merkezi önceden iyi araştırmalı, tecrübeli ve donanımlı bir hekime ve ekibine kendiniz emanet etmelisiniz.

DİYET PROGRAMINA MUTLAKA UYULMALI

Ameliyat sonrası diyetisyeniniz tarafından verilen diyet programına mutlaka uymalı, doktorunuzun önerilerini yerine getirmelisiniz. Böylece mide küçültme ameliyatı sonrası kilo alma sorunu ya da herhangi bir problem yaşamazsınız.

Bu hayat bir kere bizlere verildi. Mide küçültme ameliyatları da bir kez yaşadığımız bu hayat içerisinde bizlere verilmiş ikinic bir şans. Bunu iyi değerlendirip, yepyeni bir hayat yaratmak bizim elimizde...

False