Yemekte Denge

Biliyorum bu aralar her tarafta obezite ile mücadele, kantinlerdeki abur cubur yazılarını okumaktan sıkıldınız. Ama, ben yazmakta kararlıyım. Güzel bir adım daha atıldı, onu sizinle paylaşmakta azimliyim.

Haberin Devamı

Biliyorum bu aralar her tarafta obezite ile mücadele, kantinlerdeki abur cubur yazılarını okumaktan sıkıldınız. Ama, ben yazmakta kararlıyım. Güzel bir adım daha atıldı, onu sizinle paylaşmakta azimliyim.

Sağlık Bakanlığı’ndan sonra Milli Eğitim Bakanlığı güzel bir adım attı. Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı ile birlikte ilköğretim 2. sınıftan 5. sınıfa kadar etkinlik derslerinde çocuklara “Yemekte Denge” konusu anlatacaklar.

Bunun için önce öğretmenler, sonra çocuklar ve aileler eğitilecek. İlk aşamada İstanbul, Gaziantep, İzmir ve Trabzon’da 40 pilot okulda 20 bin öğrenci bu eğitimi alacak. Sonra tüm Türkiye.

Bu program çocukların, okul çalışanlarının ve ebeveynlerin sağlıklı beslenme alışkanlığı geliştirmelerine destek olmayı hedefliyor.

Haberin Devamı

GAV, bu konuda kararlı. Çok iyi bir bilim kurulu oluşturmuş. Türkiye’den ve dünyadan akademisyenler bu işe kafa yormuş. Öğrencilere dengeli beslenmeyi öğretip, bu konudaki bilinci arttırmayı hedefliyorlar.

Bilinçli Beslenme

Sakın yanlış anlamayın, öyle çocukları zevksiz yemekler yedirmeyi gözlerine kestirmiş değiller. Sadece ve sadece “Dengeli bir şekilde her şeyi yiyebilirsin. Yapman gereken, dengeyi nasıl kuracağını öğrenmek” mesajını vermek.

Yani yasaklarla işi dengede tutamayacaklarını biliyorlar. Bu konuda öncelikle küçük yaşta eğitim verip, sonra alışkanlıkları değiştirmek en büyük isteklerinden biri.

Bütün bunları yazarken yine de ben asıl eğitimin annelere verilmesi gerektiğine inananlardanım.

Etrafa bir bakıyorum da, özellikle eğitimli anneler çocuklarını adeta fast food’a teşvik ediyorlar. Yemek yapmaktan hoşlanmadıklarından mı, tembelliklerinden mi, özgürlük anlayışlarından mı bilemem ama belli sosyo ekonomik düzeydeki birçok insanın evinde yemek neredeyse pişmiyor. Buzdolabı kapağını süsleyen fast food lokantalarının telefonları nedense ilk başvuru merkezi oluyor.

Keşke bir an önce bu program yaygınlaşsa da çocuklar biz büyükleri bu konuda eğitse…

Yazarın Tüm Yazıları