GeriNuran ÇAKMAKÇI Okul Öncesi-3
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Okul Öncesi-3

Okul öncesi eğitimin kuşkusuz faydaları çok. Unutmayın eğitime ne kadar erken başlanırsa ilköğretim hayatına adaptasyon o kadar kolay oluyor.

Okul öncesi eğitimin kuşkusuz faydaları çok. Unutmayın eğitime ne kadar erken başlanırsa ilköğretim hayatına adaptasyon o kadar kolay oluyor.

Kuşkusuz okul öncesi eğitim önemli ama, hem ailenin, hem de kurumun çocukları zorlamamaları da şart. Kulağıma geliyor, bazı okullar çocukları disiplin ve öğretim konusunda çok zorluyor. Yani küçük yaşta onlara altından kalkamayacakları sorumlulukları bekliyorlar. Çocuk eğlenerek öğrenmeli. Ağır bir disiplin altında dil öğrenmeye, matematiksel becerilerine geliştirme ya da zihinsel aktivitelerini arttırmaya zorlanırsa eğitimden de, okuldan da nefret eder.

Çocuğun gittiği ya da gideceği kurumu ona oyun oynanan, kendi yaşıtlarıyla bir araya geldiği, merak ettiği şeyleri öğrendiği bir ortam olarak anlatmakta fayda var.

Çocuk akranlarıyla gelişir, öğrenir.

40’lı yaşları geçen bizlerin çocukluğunda öyle okul öncesi eğitim kurumu, yuva pek yoktu. Bizler sokaklarda akranlarımız, mahalle kültürü ile büyüdük, sosyalleştik. İlköğretime kadar kimi zaman annemiz, kimi zaman mahalle esnafı, kimi zaman da akranlarımız bize yol gösterdi. Bir sürü yanlışlar da yaptık, eksiğimiz de oldu.

Bir kurum çatısı altında yetişenimiz pek azdır. Çünkü, bu tür kurumlar çok az kesimin sahip olduğu bir ayrıcalıktı. Şimdi ne çekirdek aile, ne doyasıya çocukların oynayacağı sokak ve parklar kaldı. Anne babalar çok çalışıyor. Çocuklara ya evde bakıcılarla, ya da aile büyükleriyle büyüyor. Televizyon başında, elektronik oyuncaklarıyla dört duvar arasında yetişiyor. Oysa akranlarıyla bedenen ve zihnen gelişeceği bir eğitimi almalı, işin uzmanları tarafından idare edilen bir eğitim kurumuna gitmeli.

Okul öncesi eğitimde büyük adımlar attık. Özel okullar gerçekten çocuklara iyi imkanlar sunuyor. Tesisleri, yeşil alanı, iç dizaynı, öğretmen seçimi olarak çok iyi durumda olanları var. Resmi kurumların da bundan aşağı kalır yanı yok.

Çocukların en hızlı geliştiği bu dönemde ne olur onları dört duvar arasına mahkum etmeyin. Çocuğu teslim ettiğiniz kişi ne kadar eğitimli olursa olsun akranlarıyla disiplinli bir öğrenme ortamında alacağı eğitimi veremez. Bilinçli bir öğrenme süreci içine geç kalmadan çocuklarınızı bu ortamın içine sokun. Göreceksiniz çok fark yaratacak. 

False