GeriNuran ÇAKMAKÇI Çocukla Arkadaşlık
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocukla Arkadaşlık

Bizim ergen, son zamanlarda biraz fazla rahat hareket etmeye başladı. Kendi kararlarını kendi alıyor, bizi takmıyormuş gibi hareket ediyor, en önemlisi bize arkadaşıymışız gibi davranıyor. Baba, bu konudaki rahatsızlığını sık sık dile getiriyor. Bende dur

Bizim ergen, son zamanlarda biraz fazla rahat hareket etmeye başladı. Kendi kararlarını kendi alıyor, bizi takmıyormuş gibi hareket ediyor, en önemlisi bize arkadaşıymışız gibi davranıyor.

Baba, bu konudaki rahatsızlığını sık sık dile getiriyor. Bende durum biraz daha farklı. Bunların doğal mı, doğru mu, yanlış mı olduğuna karar veremiyor, biraz da korumacı davranıyorum sanırım. Anlayacağınız kafam biraz karışıktı.

Belki benden önceki kuşak veya benim kuşağım gibi otoriter bir aileden gelmenin etkisiyle çocuğumun daha rahat hareket etmesini istiyordum. Buna rağmen yine de beni rahatsız eden bir şeyler vardı. Durum böyle olunca eğitim camiasında karşıma çıkan her uzmana, eğitimciye bu konuyu sormaya başladım.

Hoş şöyle bir çevreme baktığımda ailelerin davranışları da benimkinden pek farklı değil. Yeni nesil aileler, ya da anneler diyeyim, çocuklara ne kadar çok şey veriyoruz farkında mısınız? Zamanımızı, paramızı, ilgimizi onların önüne seriyoruz. Her şeyi çocuğa odaklı yaşıyoruz.

Çocukla Arkadaşlıkta Sınırı Aşıyoruz

Konuştuğum uzmanlar da yeni nesil ailelerin, çocukla arkadaş olma eğiliminde olduğunu, hatta bu konuda sınırı fazla aştığı düşüncesindeler. 

Sonunda eşim haklı çıktı. Kısaca aldığım dersleri sizlerle paylaşıyorum:

Evet, kimse mükemmel aile değil. Ama, hiçbir zaman anne-baba çocuğun altında kalmamalı, hiyerarşi olmalı. Anne olarak çocukla sevgi dolu ilişki kurabilir, arkadaşça yaklaşabiliriz. Ama arkadaş olmaya kalkmayalım. Çünkü, arkadaş gibi olunca aradaki hiyerarşi kalkıyor. Bırakın çocuğunuz arkadaşlarıyla bunu yaşasın.

Ailenin çocukla arkadaş gibi olmasının en büyük sakıncası, güveni kaybetmesi. Yani çocuk aile ile arkadaş gibi olursa onları kendisi gibi hissedebilir, o zaman arkasında güçlü bir kişilerin anne babası olduğunu unutup, bu güveni bulamayabilir. Bir sorun olduğunda kimin kapısını çalacağını şaşırabilir.

Bu arada kesinlikle çocuklar büyüklerin problemlerini bilmemeli. Ancak, aileler çocukların problemlerini yakından takip etmeli.

Çocukla Aradaki Saygı İlişkisini Korumalı

Unutmayın, evde aileyi saymayan, okulda öğretmeni, apartmanda komşuyu, sokakta insanı hiçe sayar. Değerler küçük yaşta verilir. Geç kalmayın.

False