Çocuğunuz anaokuluna gitmek istemiyorsa?

Çocuk okulu istediği zaman gideceği, istemediği zaman evde kalacağı bir mekan olarak görmemeli!

Haberin Devamı

Bir arkadaşımla olan anımdan size söz etmek istiyorum. Kızı anaokuluna başlamıştı. Çocuk, anne ve büyükannesiyle pek iyi anlaşıyordu. Anne oğlundan, büyükanne torunundan bir türlü ayrılmak istemiyordu. Kızın daha ilkokula başlamasına bir yıl vardı. Hiç kimsenin aslında onun anaokuluna gitmesine, daha doğrusu ondan ayrılmaya niyeti yoktu. Ama, okul öncesi bir eğitim kurumuna çocuğun mutlaka gitmesi gerektiği yönündeki çevre baskıları artınca sonunda çocuğu bir anaokuluna yazdırdılar.

Kız ilk günler koşa koşa okula giderken, heyecanını akşam ailesiyle paylaşırken birden bir şeyler yaşamaya başladı.

Sabahları okula gitmemek için bir sürü bahane uyduruyordu. Bazen uyumak istediğini, bazen annesinin yanında kalmaktan hoşlandığını, bazen de karnının ağrıdığını belirterek ayak diretiyordu. Zaten çocuğundan ve torunundan uzaklaşmak istemeyen anne ve büyükannenin canına minnet. Aradan günler ve aylar geçti. Baba durumu düzeltmek için onu elinden tutup birkaç kez okula götürmeye çalıştı. Kız, istemeye istemeye okulun kapısına kadar gidip döndü, bazen de babasın ısrarıyla girdiği sınıfta günü zor tamamladı. Sonunda babasına sitem ederek okula gitmemeyi alışkanlık haline getirdi.

Haberin Devamı

Aylar sonra çocuğun ağzından birkaç kelime döküldü:

“Baba öğretmenim bana bağırıyor, kaşlarını çatıyor”

Bu ve buna benzer olaylar çok duydum, duymaya da devam ediyorum.

Ne olursa olsun benim önerim bu durumun çözümü çocuğu okula göndermemek değil. Tecrübelerim ve eğitimcilerden öğrendiklerim bu durumun çocukta alışkanlık yaptığı yönünde.

Eğer sorun okulda ise mutlaka öğretmenle, okul idarecisiyle ama öncelikle okulun rehberlik öğretmeni ile görüşme yapmak şart. Çocuğun gerçekten okula gitmeme ya da okuldan ayrılma nedenini bulmak birinci önceliğiniz olmalı. Belli ki anne ve büyükanne onun okula gitmemesini teşvik etmişler ama ilk başta her şey yolunda iken bu noktaya gelinmesinde okulun, öğretmenin ya da yaşadığı bir olayın payı olduğu kesin.

Çocuğun daha o yaşta okulu istediği zaman gideceği, istemediği zaman evde kalacağı bir mekan olarak görmesi de bana pek doğru gelmiyor.

Haberin Devamı

Arkadaşımla bunları o zaman paylaştım. Ertesi gün okula gitti. Öğretmenle konuştu. Öğretmen çocuğa bağırmadığını söyledi ama edindiği izlenim onun kuralcı, biraz da sert olduğu yönündeydi. Rehber öğretmeni de bunu destekler şekilde konuşunca işbirliği yaptılar.

Önce öğretmen evi arayarak çocuğu özlediğini, arkadaşlarının onu beklediğini belirterek ikna etti. Sonrasında eline çocuğun sevdiği bir armağanı alarak eve gitti. Karşısında öğretmeni daha doğrusu en sevdiği oyuncağı gören kızımız da ertesi gün tıpış tıpış okula gitti. Sonrasında sabahları ne karın ağrısı, ne ayak diretmesi yaşadı.

Sonuçtan gidersek o yaşta pek pohpohlanan çocuklar, birden ilgi odağı olmayınca, biraz da farklı tepkiyle karşılaşınca tercihini doğal olarak evden yana kullanıyorlar, bir de evde onlara kucak açan ebeveynler varsa!

Haberin Devamı

Aman dikkat, kararlı olun, işi akışına bırakmayın, daha öğrenim yaşamının başında onu eğitimden soğutmayın, soğutanlara da izin vermeyin. Eğer arkadaşım kızını o zaman evde bıraksaydı, anaokuluna göndermeseydi, sonrasında sıkıntısı sürerdi. İlkokula başlarken birçok sorunla cebelleşmek zorunda kalırdı.

Şimdi kızı 3’üncü sınıfta, gayet de başarılı bir öğrenci…

Yazarın Tüm Yazıları