Bir Londra Masalı

Önümüz yaz, çocuğunuz bir kampa gitsin, hatta bir de dil öğrensin diye yurt içi ve yurt dışında alternatifler düşünüyorsanız, siz seçiminizi yapın yapmasına ama kararınız yurtdışı ise bu kitaba bir göz atın derim.

Haberin Devamı

Önümüz yaz, çocuğunuz bir kampa gitsin, hatta bir de dil öğrensin diye yurt içi ve yurt dışında alternatifler düşünüyorsanız, siz seçiminizi yapın yapmasına ama kararınız yurtdışı ise bu kitaba bir göz atın derim. Kitabın adı: “Bir Londra Masalı” Yazarı ise Elif Batı Wibrew. Aslında bir roman.

Üniversiteden mezun olduktan sonra Londra’ya dil kursuna giden Sedef Bartın adlı kahramanın başından geçen trajikomik olayları anlatıyor.

Dört bölümden oluşan kitaba, kendinden önce orada eğitim gören ablası Sibel’in zorlamasıyla Londra’ya gitmeyi istemeye istemeye kabul eden Sedef’in, hem iç hem de ablası ile olan çatışmalarıyla giriş yapılıyor. Ama asıl başlangıç, onun Londra Heathrow Havalimanı’na ayak basması ile gerçekleşiyor. Roman, 2002 yılından 2006’nın sonuna kadar, hemen her günü bir vukuatla geçen Sedef’in ülkesine dönmeden önce yapmış olduğu küçük bir Avrupa turu ve kendince Londra’dakilerden aldığı intikamla sona erdiriliyor.

Haberin Devamı

Bir Londra Masalı

Her yıl tüm dünyadan ve Türkiye’den sayısız öğrenci çeken Londra’da, çalışarak hem eğitimini hem de yaşamını sürdürmek isteyen binlerce öğrenciden biridir Sedef. Ablasının dediği gibi her şey muhteşem olacaktır. Bir yandan İngilizce’yi öğrenecektir, bir yandan da çalışarak hayatı. Gezecektir, görecektir, sınırlarını zorlayacaktır. Hepsi olur olmasına ama o ablası kadar şanslı olamaz. Tipik insanlarla çalışmak, tipik paralar almak bir yana, negatif düşünceleri yüzünden hemen her gün bir olay kendisini bulacaktır. Bütün bunlar yüzünden de Londra’yı sevip sevmediğine uzun bir süre karar veremeyecektir. Oysa o artık Londra ile sevgili olmuştur ve kopmaya korkar duruma gelmiştir bile.

Yazar, Sedef’in maceralarına ışık tutarken, bir yandan da Sedef gibi yurt dışında öğrencilik yapmak isteyenlere kılavuzluk yapıyor. Kitap, bu nedenle hem öğrenci gurubuna hem de anne babalara yönelik zevkli ama bazen de düşündürücü dakikalar sunuyor. Benzer maceralardan geçmiş okuyucular için ise bir kahkaha tufanı.  

Yazarın Tüm Yazıları