GeriNilçin Doyran Bengisu Çizgi Filmlerin Çocuklara Katkısı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çizgi Filmlerin Çocuklara Katkısı

Çizgi Filmlerin Çocuklara Katkısı

Çizgi film çocukların yaratıcılığını geliştiriyor.

Çocukların gelişimlerinde televizyonun özellikle de çizgi filmlerin yeri yadsınamaz. Farklı yaş grubundan her çocuk izlediği çizgi filmden dikkati doğrultusunda farklı şeyler öğrenir. Küçük bir çocuk ekrandaki renklere ve hareket eden görüntülere odaklanırken, daha büyük bir çocuk ise içeriğe ve olaylara dikkat edecektir.

Günümüzde çizgi film izlemek artık çoğu çocuğun hayatının merkezinde yer almaktadır. Bu durum bazen evde huzurun sağlanması bazen de ebeveynlerin rahat etmesi için desteklenmektedir. Peki ama çocuğunuz hangi tür çizgi filmleri izlemelidir? Uzman Pedagog Nilçin Doyran Bengisu’ya çocukların hayatında çizgi filmlerin yerini, hayal dünyalarına ve yaşmalarına katkılarını sorduk.

Eğlenirken Öğreniyorlar

Çoğu ebeveyn çocuklarına uygun çizgi filmin olmamasından veya çizgi filmlerin şiddet öğeleri içermesinden şikayet etmektedir. Fakat son zamanlarda çizgi film sektöründeki iyileşmeler ile birlikte eğitsel yönü olan çizgi filmler giderek çoğalmaktadır. Bunun için kurumlar pedagojik sansürden geçmiş çizgi filmler üretmeye çalışmakta veya yayınlamaktadır. Böylece çocukların televizyon karşısında geçirdikleri zaman zarfında eğlenmesi, eğlenirken öğrenmesi, hayal dünyasının geliştirilmesi ve yaratıcılıklarının artması hedeflenmektedir.

Hayal Dünyaları ve Yetenekleri Gelişiyor

Her çocuk kreşe ya da yuvaya başlamadan önce ilk eğitimi evde alır. Çizgi film, okul öncesi dönemde evdeki çocuğun kavram gelişimini, hayal dünyasını ve bilişsel yeteneklerini geliştirmektedir. Böylece çocuk okula başlamadan önce birçok bilgiye sahip olmaktadır. Yeni şarkılar, renkler, sayılar, şekiller hatta yeni bir dil bile öğrenecektir. Çocuğun sözel becerilerinin gelişmesinin yanı sıra daha önce hiç görmediği şeylerle karşılaşacak ve onlar hakkında bilgi sahibi olacaktır. Özellikle günümüzde belgesel niteliği taşıyan çizgi filmlerde çeşitli ülkeleri gezen, oradaki kültürlerin ve hayvanların tanıtılmasını sağlayan aynı zamanda yardımlaşmayı, paylaşmayı ve dostluğu anlatan çizgi filmler de mevcuttur.

Yaratıcılıklarına Büyük Katkısı Var

Eğitsel çizgi filmler izlemek çocukların yaratıcılıklarını ve hayal dünyalarını zenginleştirir. Çocuk bir olaya tek bir bakış açısıyla değil farklı bakış açılarından da bakmayı öğrenir ve yeni şeyler keşfetmeye çalışır. Bu durum çocuğun oyunlarında ve derslerinde yaratıcı olmasını sağlar. Yaratıcı düşünceye sahip olan çocukların sanatsal faaliyetleri ya da derslerdeki öğrenme yöntemleri açısından değerlendirildiğinde daha başarılı olmaları kaçınılmazdır.

Çizgi Filmlerin Çocuklara Katkısı

Onlarla Birlikte İzleyin

Yoğun çalışan ebeveynler, çocukları ile birlikte çizgi film izlerken ortak zaman geçirerek paylaşımda bulunabilirler. Böylece ebeveyn hem izlenen çizgi filmi kontrol etmiş olacak hem de olaylar hakkında açıklamalar yaparak çocuğun daha iyi anlamasını desteklemiş olacaktır. Ebeveyn ile birlikte geçirilen bir zamanın ardından çocuk kendisini mutlu ve güvende hissedecektir. Çocuk ebeveyni ile birlikte izlediği bir çizgi film karakterinin olumsuz davranışını taklit etmek yerine, eğitici bir çizgi filmdeki onaylanan davranışı taklit edecektir. Burada duyarlı ebeveynler olarak çocuklarımızın seyrettiği çizgi filmleri kontrol etmek bizim elimizde.

Yaş Düzeyine Uygun Olmalı

Tüm bunların yanı sıra eğitsel çizgi filmlerin çocuğun yaş düzeyine uygun olmasına da dikkat edilmelidir. Unutmamak gerekir ki televizyon karşısında uzun zamanlar geçirmek ve tekrar tekrar aynı çizgi filmleri izlemek çocuklarda iletişim güçlüklerine yol açabilir. Çocuğun sağlıklı gelişimi için mutlaka eğitici çizgi filmler de olsa kısıtlandırmak ve ebeveynler ile birlikte anlamlandırılarak seyredilmesi gerekmektedir.

Hazırlayan: Sedef Batı

False