Trend radarıma ünlü moda tasarımcısı Meltem Özbek takıldı

Kuzey Güney, Lale Devri, 20 Dakika ve Medcezir dizilerinin vazgeçilmez tasarımcısı ile keyifli bir röportaj!

Haberin Devamı

Birçok ünlü tasarımcıyı tek çatı altında toplayan Room Teşvikiye ile tanıdım onu ilk olarak. Sonra ünlülerin üzerindeki şahane tasarımlarını çok beğendim ve moda merakım beni kendisiyle röportaj yapmaya sürükledi. Tasarımlarını gördüğünüze eminim ama birçoğunuz bu tasarımların arkasında “Meltem Özbek” isminin olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Ben kendisini yakından tanıdım, zamanla adını daha da sık duyacağımız tasarımcımızı siz de tanıyın istiyorum.


Trend radarıma ünlü moda tasarımcısı Meltem Özbek takıldı

Meltem Özbek ismini, son zamanlarda özellikle ünlülerin üzerinde gördüğümüz tasarımlarla sık sık duyuyoruz. Kendinizden kısaca biraz bahseder misiniz, tasarımcılığa başlama hikayeniz nasıl oldu?

Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunuyum. Mezun olduktan sonra İzmir’e ailemin yanına döndüm ve iki sene babamla çalıştım. Fakat içimdeki yaratma hissini bir türlü konumlandıramıyordum. Tabii evde sürekli resim yapan bir anne ve terzi bir anneanne ile büyümek kolay değil :)

Bu özelliğimi eğitim alarak sınamanın doğru olacağını düşündüm. Daha sonra tekrar İstanbul’a dönüş kararı alıp 2009'da İstanbul Moda Akademisi’nde Moda Tasarımı eğitimi almaya karar verdim. Bu eğitimin sonunda 2010 Koza Genc Moda Tasarımcılar yarışmasına katıldım ve deri kategorisinde birinci oldum. Akabinde Esmod İstanbul'da da eğitim aldım. Daha sonra İstanbul Ticaret Odası’nın düzenlediği “Moda atölyesi projesine” katıldım. Bu projeyle marka kimliği oluşturma sürecim paralel olmuştur. Ve o proje kapsamında Londra'daki Pure London Fair'a 2011/12 İlkbahar-Yaz Koleksiyonumla katıldım. Daha sonra Koza yarışmasında kazandığım bursum olan London College of Fashion'da eğitim aldım. Londra dönüşünde ise 2012/13 Yaz Koleksiyonum ile Room Teşvikiye’de ürünlerimi sergilemeye başladım.

Yurt dışı tecrübesi olan biri olarak Türkiye’deki tasarımcıları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Çok başarılı tasarımcılarımız var bence. Bizleri temsilen yurt dışındaki moda haftalarına katılımda bulunuyorlar ve tasarımları dünyanın birçok yerinde satılıyor. Gurur verici bir durum bu.


Trend radarıma ünlü moda tasarımcısı Meltem Özbek takıldı

Tasarımlarınızı birçok ünlü ismin üzerinde görüyoruz özellikle de dizilerde… Ürünleriniz hangi dizilerde kullanıldı ve kullanılmaya devam ediyor?

Kuzey Güney, Lale Devri ve 20 Dakika dizilerinde ürünlerim kullanıldı. Şu aralar ise en sık Medcezir dizisinde benim ürünlerimle karşılaşabilirsiniz.

Yeni bir koleksiyon hazırlığı içerisindesiniz, ağırlık olarak hangi tarz kıyafetlere yer veriyorsunuz?

Trendleri takip ederek ve koleksiyonumun hikayesine göre oluşturuyorum. Pilelerin, eteklerin ve dekolte detayların ön planda olduğu bir koleksiyon hazırlıyorum. Ve baskı deseni olarak önceki koleksiyonumda olduğu gibi annemin yağlı boya resimlerinden baskı deseni oluşturuyorum.

Kişiye özel tasarımlar yapıyorsunuz değil mi? Tasarımlarınızda dikkat ettiğiniz noktalar neler?

Evet yapıyorum. Kullandığım kumaşların ve derilerin kaliteli seçimi, dikiş kalitesi, kalıpların iyi olması ve tabii ki müşteri memnuniyeti benim için çok önemli.


Trend radarıma ünlü moda tasarımcısı Meltem Özbek takıldı

Aslında siz sadece kıyafet tasarımı değil çanta tasarımı da yapıyorsunuz. Bu fikir nereden çıktı?

London Fair’e katıldığım zaman oluşan bir şeydi aslında. Ürünler için belirli bir bütçemiz vardı ve ben bunun bir kısmını çanta tasarımında kullanmıştım. Room’a girdiğimde de ilk olarak çantalarım dikkat çekmişti hatta kıyafetlerimin önüne geçti diyebilirim.

Tarzları nasıl, daha çok gece için sanırım?

Deri ve gece çantası tasarlıyorum ağırlıklı olarak ama talep artınca çantaları biraz büyüttüm. Şu anki yaprak çantalarım hem şık hem spor. Çanta benim için şık bir aksesuar yani uzaktan baktığında hoş bir görünüm.

Bu senenin kış modasında neler trend sizce?

Piliseler, fırfırlar, eteklerde ve üstlerde yuvarlatılmış detaylar, ceketlerde ve kazaklarda kürk görünümlü detaylar ve baskı desenleri ön planda.

Sizce bir kadının dolabında mutlaka olması gereken parçalar nelerdir?

Siyah deri ceket, ipek bluz, jean.

Bizimle sıradan bir gününüzde giymeyi en sevdiğiniz kombini paylaşır mısınız?

Siyah pantolonum, tişört, olmazsa olmaz hırkalarımdan bir tanesi, mell çantam ve postallarım.


Trend radarıma ünlü moda tasarımcısı Meltem Özbek takıldı

İnternet siteniz şu an yapım aşamasında sanırım. Oradan da satış yapacak mısınız, Room Teşvikiye dışında sizin tasarımlarınızı nerelerde bulmamız mümkün?

Evet, yapım aşamasında ama inşallah güzel olacak :) Ürünlerime ulaşmalarını sağlayacak bir internet sitesi olacak ve her şey oturduktan sonra da satış kısmını geliştirmeyi planlıyorum.

Şu an ürünlerimi; Lidyana.com, Building, Akmerkez ve Karaköy Pop Up Store’larda, Bursa'da Whitedesigner Store'da , Auvintage.com, İzmir'de de Alsancak Oyash mağazasında bulabilirsiniz.

Tasarımcı olmak gerçekten kolay değil ama olduktan sonra adınızı duyurmak daha da zor olsa gerek. Bunun için sosyal medyayı çok kullanıyor musunuz, neler yapıyorsunuz bu konuda?

Room Teşvikiye ile başlamıştır benim sürecim. Sosyal medya çok önemli tabii çünkü artık herkes online :) Ben sıklıkla Instagram’dan paylaşımlar yapıyorum, ikinci adımım da internet sitem olacak.

Son olarak projelerinizden biraz bahseder misiniz? En büyük hayaliniz nedir?

Mart ayında İstanbul Moda Haftası’na katılmayı planlıyorum. En yakın projem bu. Hayallerimi sorarsanız o kadar çok ki ama öncelikle yurt dışına açılmak istiyorum :)

Yazarın Tüm Yazıları