GeriNil Şahin Gürhan Canını seven bunları yesin!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Canını seven bunları yesin!

Canını seven bunları yesin!

Sağlığınızı korumak için besinlerin gücünden faydalanabilirsiniz.


KURU CİLTLERE PROTEİN VE A VİTAMİNİ İÇEREN BESİNLER

Canını seven bunları yesin

Güneş ışınları, tuzlu deniz suyu ya da klorlu havuz suları cildinizin daha kolay kurumasına yol açar. Güneş yanıkları ve böcek ısırıkları da cildinizin hasar görmesine neden olabilir. Bu gibi durumlar için cilt sağlığını koruyan, antioksidan ve C vitamini içerikleri zengin ahududu, yaban mersini ve çilek gibi yaz meyveleri özellikle cilt problemlerinizi aşmanıza yardımcı olur. Et, tavuk, balık, kuru baklagiller ve süt, peynir gibi protein ve A vitamini içeren besinleri tüketmeniz de cildimizin hasarlı dokusunun iyileşmesini hızlandırır. Cilt kuruluğu için sağlıklı, yeterli beslenmemiz ve bol miktarda su içmeniz problemin giderilmesi için çok önemlidir.


UÇUĞU GEÇİREN YİYECEKLER

Canını seven bunları yesin

Güneşe maruz kalmak uçuk çıkmasını tetikleyebilir. Bunun için güneş koruyucu krem kullanılmalı. B vitaminlerinden ve riboflavinden zengin olan tam tahıllı besinler ile et, balık, yumurta, kuru baklagiller ve kuru yemişler tüketmelisiniz.


YIPRANMIŞ SAÇLARIN İLACI PROTEİN İÇEREN BESİNLER

Canını seven bunları yesin

Güneş ışınları, tuzlu ya da klorlu sular saçlarımızın yıpranmasını hızlandırır. Et, tavuk, balık, kuru baklagiller ve süt, peynir gibi protein içeren besinler saçın keratin yapısını güçlendireceği için tüketilmesi faydalı olacaktır. B5 vitamini (yoğurt ve avokado), B8 vitamini (ciğer ve yumurta), folik asit (tam tahıllar ve kuru baklagiller), kalsiyum (süt ve yoğurt) ve çinko (et ve balık) içeren besinler saç dökülmelerini azaltıp saçların yenilenmesini ve parlamasını sağlar. Bu besin öğeleri cilt sağlığı için de gereklidir.


KAS KRAMPLARININ ÇARESİ BOL SU İÇMEK

Canını seven bunları yesin

Yüzerken ya da plajda voleybol oynarken başınıza gelebilecek problemlerden biri olan kas krampları aşırı yüklenme ve su kaybı nedeniyle oluşabilir. Yeterli su alamayan sistemimizin elektrolit dengesi bozulur ve kramplar başlar. Bu duruma maruz kalmamak için bol su içmeli, gerekirse doğal maden suyu ve sporcu içeceklerinden tüketmelisiniz. Ayrıca potasyum içeriği yüksek; şeftali, erik, muz, üzüm, kavun, karpuz, kayısı, patates, fasulye, mantar ve ıspanak gibi besinleri tüketmeniz de faydalı olacaktır.


MANTAR ENFEKSİYONLARINI İYİLEŞTİRMEK İÇİN YOĞURT VE KEFİR

Canını seven bunları yesin

Yaz aylarında suya daha çok maruz kaldığımız için mantarların üremesine de ortam yaratmış oluyoruz. Bu gibi mantarların yol açtığı enfeksiyonlar için şeker ve şekerli besin tüketimimizi azaltmamız hatta mümkünse bir süre tüketmememiz gerekiyor. Tatlı ve şeker ihtiyacımızı taze mevsim meyvelerinden sağlamalıyız. Enfeksiyonu daha çabuk iyileştirebilmek için de probiyotik içeriği yüksek ayran, yoğurt, kefir gibi besinlerden de destek almalısınız.

False