GeriNevra Topalismailoğlu Neden hamilelikte orgazm daha farklı olur?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Neden hamilelikte orgazm daha farklı olur?

Neden hamilelikte orgazm daha farklı olur?

Bu dönemde cinsel istekte azalma mı yoksa artış mı yaşanır?

Hamileliğinizin ilerlemesi ile birlikte cinsel isteğinizde, ilişki sıklığınızda, orgazm ve cinsel tatmin fonksiyonlarınızda genel olarak azalma oluşabilir. Hamilelikte orgazmın değişkenlik gösterebileceğini belirten Jinekolog Op. Dr. Nevra Topalismailoğlu, bu dönemde cinsel hayatınızda yaşanacak farklılıklara değindi.

Hamileliğinizin erken dönemlerindeki genital bölgenizde kanlanma artışı nedeniyle, rahim ve rahim ağzınızda yumuşama oluşur. Vajinanızda renk değişikliği, dış genital organlarınızda büyüme ve artmış vajinal akıntınız görülür.

Hamileliğiniz ilk aylarında cinsel istek ve arzularınızda belirgin bir artış görülür, ancak devamlılık göstermez. Hamileliğiniz ilerledikçe bulantı-kusma, memelerde hassasiyet, halsizlik, fiziki kısıtlılık nedeniyle cinsel istek ve performansınızda azalma görülebilir. Hamilelikte orgazm değişkenlik gösterirken, cinsel tatminde de genel olarak azalma görülmektedir.

Hamileliğiniz sırasındaki cinsel ilişkinizde orgazm yaşamanız, anne karnındaki bebeğinizi olumsuz etkilemez. Tam aksine bebeğinizin hareketlerinin bu esnada arttığı ve kalp atışlarında da olumlu değişiklikler olduğu NST çekimlerinden bilinmektedir.

Cinsel istek seyri

• Cinsel istek ve arzu ilk 3 ayda hafif azalır veya değişmez.

• Hamileliğin 12 ile 28. haftaları arasında kısmen artar veya değişmez.

• Hamileliğin son aylarında ise belirgin düşme gösterir.

• Doğum sonrası 3–4 ay cinsel istekte genel bir azalma görülür ve zamanla tekrar normale döner.

Hamilelikte cinsel ilişki sıklığı

Hamileliğin ilerlemesiyle birlikte eşinizle ilişki sıklığınız azalacaktır. Genellikle çiftler hamilelik öncesi aylarda ortalama 8-10 kez ilişkiye girerken, hamileliğin ilk 3 ayında bu oran ayda ortalama 6 kez, 12 ile 28. haftaları arası ise ortalama 5'e düşer. Son aylara gelindiğinde bu oranda ciddi bir düşme görülür ve çiftler ayda ortalama 1 veya 2 kez seks yaparlar. Bu azalmanın sebebi bebeğe zarar verme korkusu, kadındaki cinsel arzuda değişkenlik ve cinsel pozisyonlardaki zorluktan kaynaklanmaktadır. 

HAFTA HAFTA HAMİLELİK

False