GeriNeriman İnanç Halsizliğe Karşı Meyve Suyu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Halsizliğe Karşı Meyve Suyu

Halsizliğe Karşı Meyve Suyu

Kontrolsüz diyetler halsizlik sebebi!

Yazın gelmesiyle birlikte başlanan kontrolsüz diyetler, bünyemizi büyük ölçüde etkiliyor. Yorgunluk hissi, halsizlikle birlikte ortaya çıkan enerji kaybını önlemek için uzmanlar su ve meyve suyu tüketimine önem veriyor.

Kontrolsüz Diyetlerin Günlük Yaşama Etkisi

Yaz aylarının gelmesiyle başlanan diyetler, eğer dikkat edilmezse günlük hayatı zorlaştırabiliyor. Mutlaka bir uzmana danışılarak yapılması gereken zayıflama diyetlerinde en önemli problemlerden biri de yaşanan enerji kaybı. Vücuda enerji veren şeker, karbonhidrat, protein gibi besin maddelerinin sınırlı tüketimi insanları yavaşlatarak, halsizlik ve yorgunluğa neden oluyor. Konuyla ilgili önemli uyarılarda bulunan Prof. Dr. Neriman İnanç, bilinçsiz yapılan diyetlerin birçok sağlık problemini de beraberinde getireceğine dikkat çekerek, kilo vermek isteyen kişilerin, vücudun yaşadığı sıvı kaybına ve bunun yaratabileceği hasarlara yeterince dikkat etmediklerini vurguluyor.

Meyve Suları Tokluk Hissini Artırıyor

Diyet programlarının vücuttaki metabolizma artıklarının atılabilmesi için yeterli miktarda sıvı sağlaması gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. İnanç, “Özellikle zayıflama diyetlerinde vücudun fazla sıvı kaybettiği ilk haftalarda diyete eklenen meyve suları sıvı dengesini korumak için oldukça iyi bir seçenektir. Meyve suları vücuda kaybettiği sıvıyı geri kazandırdığı gibi, hücrelerin yaşamsal faaliyetlerini ve vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesine katkı sağlamaktadır. Diyet tedavisinde yemek öncesi ve yemekle beraber alınan sıvılar mide dolgunluğunu ve dolayısıyla tokluk hissini de artırır” diyor.

Meyve Sularının Kansızlığa Etkisi

Meyve sularının vücudun sıvı gereksinimini karşılanmasına yardımcı olmasının yanı sıra C vitamini içeriği ile antioksidan sisteme yardımcı olduğunu belirten İnanç, meyve sularının enerji ve sıvı kaynağı olarak tokluk vermesi için ara öğünlerde tüketilebileceği gibi yemeklerle birlikte de tüketilebileceğini ifade ediyor. Prof. Dr. İnanç, şunları söylüyor:

“Meyve sularında bulunan meyve asitleri sindirimi kolaylaştırmaktadır. Aynı zamanda meyve sularının içerdiği C vitamini, birlikte tüketildiği besinlerin içerisindeki demir mineralinin emilim oranını artırarak kansızlık olarak bilinen anemiye karşı etkili olmaktadır. Bu nedenle meyve suları yeterli ve dengeli beslenmenin bir parçası olarak her yaş grubunda beslenmemizde ve zayıflama diyetlerinde ‘bilerek içmemiz’ gereken sağlık içecekleri olduğunu unutmamız gerekir.”

False