GeriNaci Çelik Erkeklerin Psikolojisini Bozan Hastalık
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erkeklerin Psikolojisini Bozan Hastalık

Erkeklerin Psikolojisini Bozan Hastalık

Erkeklerin hem sosyal hem de psikolojik yönden en büyük sorunlarından biri!

Erkeklerde meme dokusunun büyümesine jinekomasti adı veriliyor. Bu kadınsı meme büyümesi, erkeklerde en çok sosyal ve psikolojik sorunlara sebebiyet veriyor. Peki, “Jinekomastinin sebepleri neler ve erkekler bu illetten nasıl kurtulabilirler?” Gelin, hep birlikte konunun ayrıntılarını Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Dr. Naci Çelik’ten öğrenelim.

Jinekomastinin Sebepleri Nelerdir?

Meme dokusunun büyüme sebepleri arasında hormonal nedenler olabileceği gibi, bazı ilaçların kullanımı, karaciğer bozuklukları gibi organik sebepler ya da sebebi belirlenememiş durumlar söz konusu olabilir.

Jinekomastinin Tedavisi Nasıldır?

Erkek çocuklarda ergenlik döneminde meme dokusunun büyüyüp hassaslaşması cerrahi bir müdahale gerektirmez ve bu dönem sonrasında geçecektir. Diğer sebeplere bağlı jinekomastilerde de nedene yönelik tedavi yapılmalıdır. Örneğin, hormonal sebepler ortaya konulursa bunlar düzeltilmeli, ilaca bağlı olarak ortaya çıkmışsa bu ilaçlar değiştirilmelidir. Eğer ortada belirli bir sebep yoksa ve jinekomasti varsa bu durumda cerrahi yöntem uygulanabilir.

Erkeklerde Görülen Meme Büyümesinin Başka Sebepleri Var mıdır?

Bizim sıklıkla gördüğümüz ve erkek meme büyümesi teşhisi koyduğumuz durum pseudojinekomastidir. Yani meme dokusunda bir büyüme değil meme bölgesinde yağlanma artışıdır.

Peki, İkisi Arasındaki Fark Nasıl Anlaşılır?

İkisi arasındaki fark deneyimli bir el tarafından kolayca görülebilir. Eğer sebep yağ fazlalığına bağlı pseudojinekomasti ise basitçe bu yağ fazlalığının liposuction yöntemlerinden biriyle alınması görünümü düzeltip hastayı mutlu edecektir.

Tedavi Süreci Ne Kadardır?

Yöntemler genellikle kısa işlemler olup lokal veya genel anestezi altında uygulanabilir ve hasta birkaç günlük istirahat sonrası iş veya okuluna dönebilir. Bir kaç hafta boyunca korse kullanılması gereklidir.

Tedavi Yöntemlerinde Son Yıllardaki Gelişmeler Neler?

Artık yeni geliştirilen ultrasonik yağ alma sistemlerini kullanarak meme dokusunu bile aspire ederek çıkartabiliyoruz. Dolayısıyla artık hastalarda hiç kesili ameliyat yapmıyoruz. Bu da doku çıkartılmasına bağlı dengesizlikler ve çukurlukların oluşmasını engelliyor.

Bundan da önemlisi artık amacımız jinekomasti işleminde meme bölgesindeki yağlanmanın azaltılıp memenin dümdüz edilmesi değil; kaslı bir görünüm elde etmek. Bunun içinde high definition “Vaser lipoplasty” yöntemini kullanıyoruz. Bu yöntemle operasyonun işlem süresi normale göre yarım saat kadar uzuyor ancak hasta bir hafta sonra vücut çalışmış gibi kaslı bir görünüme kavuşuyor.

Hazırlayan: Nilay Uzun 

False