GeriNaci Çelik Bebeğin saçını kazıtmak saçı gürleştirir mi?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bebeğin saçını kazıtmak saçı gürleştirir mi?

Bebeğin saçını kazıtmak saçı gürleştirir mi?

Merak edilen bu sorunun yanıtını uzmanından öğrenelim.

Halk arasında bebeğin saçını kazıtmanın, saçı gürleştirdiğine ve kalınlaştırdığına dair yaygın bir inanış mevcut. Peki, bu inanış ne kadar doğru? Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Naci Çelik, merak edilen bu sorunun yanıtını veriyor.

Saç gelişimi anne karnında başlar. Bebeğin saçlı veya saçsız doğumunda anne karnındaki başın pozisyonu önemlidir. Doğum sonrası bebeklerin saçları hemen uzamayabilir çünkü saç folikülleri henüz uyarılmamıştır. Saçların kazıtılarak bu uyarının verilmesi, saçların daha hızlı uzamasına neden olabilir. Ancak saçları kazıtmasanız da zaten zaman içinde bebeğin doğumla gelen saçları dökülüp hızlı bir uzama olması beklenen bir durumdur.

Bebeklerin saçlarının 4. ay civarında dökülüp özellikle kafalarının arka kısmında kel alanların olması, başın çarşafa sürtünmesi ile hiçbir ilgisi yoktur. Bu, tamamen bebeğin anne karnında yükselen hormonlarının doğumla birlikte düşmesine bağlı bir olaydır ve kendini bu aylarda gösterir. Yani ailelerin, “Bebeğimin saçları daha hızlı uzadı” dedikleri şey budur.

Kazıtma işlemi saçların daha gür çıkmasına neden olur mu?

Bu olayın sebebi kazıtmayla birlikte olan değişik boylardaki saçların aynı anda uzamasıdır. Ayrıca bebeğin yeni saçları genellikle daha koyu renkte çıkar ve göz aldanması nedeniyle saçlar daha gür görünür.

Bu, cevabı fazla iyi bilinmeyen bir sorudur. Bu soruyu herhangi bir uzmana, dermatoloğa, plastik cerraha veya saçla ilgili araştırmalar yapan bir bilim adamına sorduğunuz takdirde tek bir cevap alırsınız: “Kesinlikle hayır.”

Sonuç olarak bebeklerin saçlarının kazıtılması, gürleşmeye neden olmaz ve hiçbir faydası da yoktur.

False