GeriMurat Sarısoy 0-2 yaş döneminde iPad şoku
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

0-2 yaş döneminde iPad şoku

0-2 yaş döneminde iPad şoku

Yaşanan bir olay üzerine Psikolog Murat Sarısoy’dan önemli açıklamalar…

“İnternette izlediğim bir videodan yaklaşık 16 aylık bir bebeğin bir magazin dergisinin parlak kapağını pad olarak kullanmaya çalıştığını gördüm. Hangi anne-baba bu cihazı çocuğun eline vermiş diye düşünürken kendi hastalarımdan birinde de bu duruma şahit oldum” diyen Dr. Psikolog Murat Sarısoy, 0-2 yaş döneminde iPad kullanımının tehlikelerini anlattı.

İnternette 0-2 yaş döneminde iPad kullanımı artık bir salgın haline geldi ve bu videolar da anne babalar tarafından “14 aylık bebek ipad kullanıyor çok komik, süper bebek, ipad bebeği” gibi isimlerle yayınlanıyor. Sarısoy, bu durum hakkında şöyle açıklamalarda bulundu:

“Öncelikle bu aylarda bebeklerin derinlik algıları, boyut algıları, şekil zemin algıları daha tam gelişmemiştir. Zaten bu bebeklerin magazin dergilerine iPad muamelesi yapmalarının temel nedeni de budur. İleri de bu algılarda bozukluklar yaşanmasının yanında olası sensory-motor dediğimiz (algısal motor) becerilerde gecikmelere ve sorunlara yol açma ihtimali yüksektir. Bu da renk, şekil, zemin ve hatta ileri de harf ve sayı gibi kavramların öğrenilmesini ve gelişimini güçleştirecektir.

Bunun yanında sadece iPad değil bu ve benzeri bilgisayarların, 6 yaşından önce kullanılması kesinlikle yasaklanmalıdır. Temel kavram ve dil becerileri gelişmemiş ya da oturmamış çocukların bilgisayarla erken tanıştırılması yoğun görsel uyaranlara (3 boyutlu görüntü, efektler, animasyonlar vb.) alışan küçük beyinlerin ilerleyen aşamada okul sıralarında dikkat, yoğunlaşma, odaklanma ve öğrenme sorunları yaşadıkları bilinmektedir. Çünkü bu uyaran eşiğine alışan beyinler, kara kalem ve beyaz kâğıdın uyaran düzeyi karşısında çaresiz kalmaktadırlar.

Bu yüzden ancak 6 yaştan 8 yaşa kadar olan dönemde günde önce yarım saat okul zamanlarından arta kalan zamanlarda ise ebeveyn kontrolünde bilgisayar hatta akıllı telefon kullanımı uygundur. Bu yaş diliminden sonra ise ebeveyn kontrolü yine bırakılmadan gerekirse bir uzmana danışılarak bilgisayarla zaman geçirme hakkı sağlanmalıdır. Bu yapılırken de ilgili site ve programların yasal yaş sınırlarına kesinlikle uyulmalıdır. “ 

False