GeriMerve Tığlı Çınar Vücudunuz için denizden gelen mucize
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vücudunuz için denizden gelen mucize

Vücudunuz için denizden gelen mucize

Victoria Beckham’ın başvurduğu yöntemle karnınızdaki yağları eritmenin yolu!

Güneşin yavaş yavaş kendisini göstermesiyle yazı nasıl özlediğinizi hatırlıyor ama bir yandan da kilolarınızın telaşına mı düşüyorsunuz? Telaşlanmayın! Çünkü denizin henüz keşfetmediğiniz sırlarından bir tanesini size getirdik.

Uzman Diyetisyen Merve Tığlı, kiminizin daha önce belki birkaç kez duyduğu, kiminizin ise daha önce hiç duymadığı mucize bitki deniz yosunuyla özellikle karın bölgenizdeki yağlanmaya karşı savaş açabileceğinizi belirtti. Ünlü yıldız Victoria Beckham'ın da bir tür deniz yosunu ile formunu koruduğu bu mucize bitkinin faydalarını Tığlı’dan öğrendik.

Kalp sağlığını koruyor

Özellikle kahverengi deniz yosununda bulunan fucoxanthin adlı madde sadece yağ yakımını hızlandırmakla kalmıyor, aynı zamanda insülin direnciyle ve yükselen kan şekerinizle bir savaşçı edasında mücadele etmeyi de başarıyor. Dahası içerdiği omega-3, omega-6 ve yüksek derecede doymamış yağ asitleriyle vücudunuzu şekillendirirken kalp sağlığınızı da koruyor. Aktivitesini artırmak için ise bir bardak süt yeter de artar bile! Araştırmalara göre kahverengi deniz yosununu, sütten alabileceğiniz orta zincirli yağ asitleriyle karışık bir diyetle tüketerek obeziteye “DUR” demek artık çok kolay.

Hormonla ilişkili hastalıklara son!

Kanser vakalarının artmasıyla ne yiyip ne içeceğinizi şaşırmışken, deniz yosununun anti-kanser etkisinden bahsetmemek olmaz. Yüksek östrojenin ileri yaşlarda endometrium ve meme kanseri gibi hormonla ilişkili hastalıklara neden olduğu bir gerçek. Ancak siz de bu duruma karşı hiç de korunmasız değilsiniz. Çünkü deniz yosunu gibi muhteşem bir kalkana sahipsiniz. Diyetinizde yer vereceğiniz deniz yosunu bitkisi yüksek hormon seviyelerinizi dengeleyerek sizin hormona bağlı rahatsızlıklarla karşılaşma riskinizi düşürüyor. 

Beyin gelişimi için çok önemli

Deniz yosunundan alınan DHA, özellikle çocukların beyin gelişimi için elzem olan bir yağ asidi. Yetişkinlerin beyin ve görme fonksiyonları için de oldukça önemli. Okuma gözlükleriyle olan ilişkinizi samimi tuttuğunuz ve evden çıkarken ocağı kapatıp kapatmadığınıza bir türlü emin olamadığınız günler artık çok gerilerde kalacak.

Dikkat: Mutlaka uzman kontrolünde kullanılması gerekir. Gebelik döneminde 175 mcg'den fazla alınmamalıdır. Ayrıca iyotsuz beslenme tedavisi uygulanan bireyler ve iyot yasak olan yaşlılar kullanmamalıdır. 

False