GeriMerve Tığlı Çınar Kahve hafızayı güçlendiriyor mu?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kahve hafızayı güçlendiriyor mu?

Kahve hafızayı güçlendiriyor mu?

Güçlü bir hafıza için beslenme önerileri…

Yaş, stres, uykunun kalitesi, ilaçlar ve tabi ki beslenme; hafıza fonksiyonlarınızın ne kadar iyi olacağını tümüyle etkileyebilir. Beslenme ve Diyet Uzmanı Merve Tığlı Çınar, hafızayı güçlendiren en iyi besinleri sıraladı.

Vücuttaki her hücrenin hayatta kalabilmesi, düzgün çalışabilmesi için sürekli bir oksijen kaynağına ve besin maddelerine ihtiyacı vardır. Oksijen ve besin maddeleri kan yoluyla taşındığından, kan akışını olumsuz yönde engelleyen herhangi bir şey beyin hücrelerinin işlevini etkileyebilir.

Basitçe, sağlıklı bir kalp sağlıklı bir beyin için çalışır. Bu yüzden kan basıncı ve kolesterol seviyelerini kontrol altında tutmak, düzenli egzersiz yapmak ve sigara, alkol gibi enerjinizi düşürecek kötü alışkanlıklardan uzak kalabilmek önemlidir. Kalp sağlığınızı koruyucu bir diyet; genel sağlığın yanı sıra hafızanızın sağlığı nedeniyle de oldukça önemlidir ki çarpıcı bir araştırma hafızanın geliştirilmesi ve korunması için belirli besinleri ve onların içeriğindeki öğeler arasında bağlantıları bulmuştur. Bu “hafıza” gıdaları, meyvelere ve yeşil yapraklı sebzelere rengini veren kimyasal bileşikler olan flavonoidleri içermektedir. Hafıza fonksiyonlarını desteklediği görülen iki önemli flavonoid; antosiyaninler ve quarsetindir. Hafızayı geliştirdiği bulunan diğer besin maddeleri; folat ve omega-3 yağ asitleridir.


Kırmızı meyveler

Kahve hafızayı güçlendiriyor mu

Kırmızı meyveler diğer meyvelerle karşılaştırıldığında bazı antioksidanların en yüksek konsantrasyonlarını bünyelerinde barındırırlar ve hepsi beyin hücrelerinin bozulmalarına karşı koruyucu etki gösteren yararlı antosiyaninler ve flavonollerden zengindir.

Bazı çalışmalar, flavonoidlerden zengin diyetlerin insanlarda hafıza kaybını tersine döndürmede yardımcı olabileceğini ortaya koymuştur. Yaban mersini, flavonoidlerin en iyi kaynaklarından biri olduğundan tüketimine günlük beslenmenizde yer vermenizi şiddetle öneririm. Sezon dışı aylarda, dondurulmuş taze meyveler besleyici olduğu kadar iyi bir alternatiftir.


Yeşil yapraklı sebzeler

Kahve hafızayı güçlendiriyor mu

Ispanak, beyaz lahana, karalahana, hardal yaprağı ve şalgam gibi yeşil yapraklı sebzeler; hafıza üzerinde doğrudan etkiye sahip olan folatla yüklüdür.

Boston’daki Tufts Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada, araştırmacılar 3 yıl boyunca 320 erkeği takip etmiş ve kandaki homosistein (yüksek kalp krizi riskiyle ilişkili bir amino asit) düzeylerini takip etmişlerdir. Homosistein düzeyleri yüksek olan katılımcıların hafızalarının daha zayıf olduğu; folik asitten zengin gıdalarla beslenenlerin (bu tür bir diyet doğrudan homosistein seviyelerini düşürür) hafızanın zayıflamasına karşı koruyucu etkiye sahip oldukları görülmüştür.


Yağlı balıklar

Kahve hafızayı güçlendiriyor mu

Sağlıklı bir zihin için sağlıklı yağlar önemlidir. Besin ve hafıza söz konusu olduğunda özellikle somon, sardalye, ringa ve uskumru gibi yağlı balıklar bol miktarda omega-3 içerir.

Chicago Rush Üniversitesi Tıp Merkezi’nden araştırmacılar tarafından yapılan daha önceki bir çalışmada, diyetlerin hafızalarını nasıl etkilediğini görmek için 3000’den fazla kadın ve erkek 6 yıl boyunca izlenmiştir, haftada en az bir kez balık yiyenlerde, hiç balık yemeyenlere oranla hafızanın yavaşlamasında %10’luk bir düşüş görülmüştür. Bu fark, balık tüketenlerde hafıza ve düşünme yeteneği açısından 3 yaş daha genç olduklarını göstermektedir.


Kahve

Kahve hafızayı güçlendiriyor mu

Yaklaşık 2 yıl önce, Avusturya Innsbruck Üniversitesi’nden araştırmacılar kafeinli kahve içmenin geçici bir süre için kişinin odaklanmasını ve hafızasını keskinleştirdiğini bulmuşlardır. Gönüllülere, kafein düzeyleri eşit, yaklaşık 2 fincan kahve verildikten sonra gönüllerin beyin fonksiyonlarında hafıza da dahil olmak üzere iki yerde bir artış olup olmadığını gözlemlemek için manyetik rezonans görüntüleme kullanıldı. Kafein verilmeyen gönüllülerde beyin fonksiyonlarında artma gözükmedi.

Akılda tutulması gereken filtre edilmemiş kahvenin içerdiği bileşiklerden dolayı kolesterol seviyelerini yükseltebileceği ve özellikle yüksek kolesterolle mücadele eden kişilerin dikkatli olması gerektiğidir. Emin olmak için filtre kahveye sadık kalın ve süt konusunda yağsız olanları tercih ederken şeker eklemekten mümkün olduğunca kaçının. 

False