EFT- Duygusal özgürlük teknikleri

EFT; bir enerji psikolojisi tekniğidir ver bu teknikten yaşamın her alanında yararlanabilir.

Haberin Devamı

EFT, Stanford’lu bir mühendis, Gary Craig tarafından geliştirilmiş bir enerji tekniğidir ve adını “Duygusal Özgürlük Teknikleri” anlamına gelen “Emotional Freedom Technique” kelimelerinin baş harflerinden alır.

EFT; bir enerji psikolojisi tekniğidir ver bu teknikten yaşamın her alanında yararlanabilir. Çinliler 5000 yıldır enerji sistemini, meridyenleri ve bunun sağlık üzerine etkisini zaten biliyor ve başarıyla kullanıyorlar. Şimdi doğunun bilgi birikimi batının analitik yaklaşımıyla sentezlenerek sadeleştirildi ve herkesin kısa sürede öğrenerek kendi başına rahatlıkla uygulayabileceği pratik teknikler haline getirildi.

EFT Çin tıbbındaki enerji meridyenleri ile batının kinesyolji ilminin çok başarılı bir sentezidir. EFT’yi akupunktur, akupressure gibi tekniklerin iğnesiz yapılan bir versiyonu olarak da değerlendirebiliriz. Hatta psikolojik bir masaj tekniği olarak da görebiliriz. Aynı enerji meridyenleri kullanılarak yapılan akupunktur tedavisine çok benzemektedir. Bu teknik fiziksel ve duygusal rahatsızlıkları tedavi etmekte kullanılır. Akupunkturdan farkı iğnelerin kullanılmamasıdır. İğneler yerine, belirli bir problemi düşünürken kafanıza veya göğsünüze parmak uçlarınızla yapılan kısa ve hafif vurmalardır. Bunun amacı belli meridyenlere kinetik enerji akışını sağlamaktır. Kişinin düşündüğü olay erken boşalma, sertleşme sorunu, travmatik bir olay, bir bağımlılık veya ağrılar olabilir. Bu vurma işlemleri yapılırken kişi olumlu ifadeleri de dile getirmelidir. İşin sırrı buradadır. Vurma işlemleriyle bu olumlu ifadelerin bir arada kullanılması, vücudun biyoenerji sisteminden kısa devrelerin duygusal engellerin temizlenmesini sağlar. Bu duygusal engeller kişinin aklının ve vücudunun dengesini bozuyor olabilir. Bu yüzden bu engellerin ortadan kalkması kişinin ideal sağlığına ulaşmasında ve fiziksel sıkıntılarının iyileşmesinde çok önemlidir.

Haberin Devamı

EFT, gerek diş hekimi korkuları gerek cinsel işlev bozukluklarının gerekse ruhsal sorunların, günlük streslerin, bağımlılıkların, korku, kaygı, öfke, endişe, acı, üzüntü, suçluluk gibi olumsuz duyguların, uyku düzensizlikleri, sınav heyecanı, güvensizlik, yersiz korku gibi problemlerin ortadan kaldırılmasında kullanılan ve kişinin kendi kendine uygulayabileceği çok özel bir yöntemdir. “Bu sorunuma rağmen, kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum ve onaylıyorum!” cümlesinde gizli EFT; her tür duygusal ve zihinsel sorunun birkaç dakika veya birkaç gün gibi çok kısa bir zaman içinde ortadan kaldırılması için kullanılır, parmak uçlarıyla bedendeki bazı akupunktur noktalarına dokunulması yoluyla uygulanan bir enerji çalışmasıdır.

Haberin Devamı

Temel prensibi, ifade edilmemiş her tür olumsuz duygunun kişinin enerji bedeninde tıkanıklıklar veya aksamalar oluşturması, bu nedenle düzgünce akamayan enerjinin zihinsel, duygusal ya da bedensel rahatsızlıklara yol açmasıdır. EFT sürecinin gerekleri yerine getirilerek, enerji kanallarının uç noktalarına uygulanan hafif vuruşlar ile bu tıkanıklıklar açılır ve enerji dengelenir. Böylece, olumsuz duygular ortadan kalkar, yerine olumlu düşünce ve inançlar yerleşir. Alınan sonuçlar hızlı ve kalıcıdır.

Bundan binlerce yıl önce Çin’deki Shaolin rahiplerin bulduğu ve kullandığı enerji meridyenlerinde akışın bozulması, durağanlaşması, hatta bloke olması pek çok sıkıntıya neden olmaktadır. Bu inanca göre, bedenimizdeki enerji dengesizlikleri pek çok rahatsızlığın oluşmasında tetiğe basmaktadır. Gary Craig isimli Stanford mezunu bir mühendisin geliştirdiği EFT’yi kısaca iğnesiz akupunktur, benzersiz bir duygusal egzersiz olarak da tanımlayabiliriz. Nasıl ki bir kan dolaşım sistemimiz ve lenf dolaşım sistemimiz var, aynı şekilde enerjilerin aktığı ve artık biyo-enformasyon teknolojileri ile bunların görüntülenebildiği, mili volt cinsinden ölçülebildiği bir de enerji sistemimiz var.

Haberin Devamı

Bütün fiziksel olaylar neden oldukları duygu ve düşünceler nedeni ile bu sistemi etkileyebildiği gibi, iç ve dış etkenler nedeni ile ürettiğimiz duygu ve düşüncelerimiz de fiziksel sonuçlar oluşturabiliyor. İşte, bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak için EFT, kolay uygulanabilen, hemen herkesin öğrenebileceği bir enerji psikolojisi tekniğidir.

EFT’de problemlerimizi kabul edip onaylamakla işe başlıyor, bir yandan da parmak uçlarımızla bu enerji meridyenlerimizin uç noktalarına küçük dokunuşlarla akupres uyguluyoruz. Böylece enerjimiz tekrar düzgün bir şekilde akmaya başlıyor, bir anlamda donup kalan bilgisayara reset atılmış gibi taze bir başlangıç yapıyoruz. Size aşağıdaki resimlerle bu noktalar da özet olarak gösterilmiştir. Güzelce okuyup uygulayabilirsiniz.

Haberin Devamı

EFT- Duygusal özgürlük teknikleri

EFT tekniğini öğrenmek için 3 temel alan vardır. Vurma noktaları, vurma tekniği ve pozitif ifadeler. 

Temel EFT sırası çok basittir ve genellikle danışanlarımın bunu öğrenmesi sadece bir kaç dakikalarını alır. Vururken öğrenilmesi gereken ilk şey vurma işlemini parmaklarla yapmaktır. Parmak uçlarında birçok sayıda akupuntur meridyeni vardır. Böylelikle sadece vurulan noktadaki enerji meridyenleri kullanılmakla kalmaz aynı zamanda parmak uçlarındaki noktalar da değerlendirilmiş olur. Genellikle EFT tekniği işaret ve orta parmakların uçlarıyla yapılır. Sadece bir eli kullanmak yeterli olacaktır. İstenilen el kullanılabilir. Çoğu vurma noktası vücudun iki tarafında da mevcuttur. Bu yüzden hangi elin seçildiğinin bir önemi yoktur. Hatta kişi vururken bile elini değiştirebilir. Ayrıca 2 parmaktan daha fazlası da kullanılabilir. Ne kadar çok parmak kullanılırsa o kadar çok akapuntur noktası kullanılmış olur. Vuruşlar sağlam olmalıdır fakat can acıtmamalıdır. Aşağıda belirtilen noktalara vurulurken, 5 ila 7 kere vurulmalıdır. Gerçek sayı çok da önemli değildir. Ama vuruş sayı bir nefes alış verişinde bitmelidir. Tam bir nefes alıp verme devri içersinde belirtilen noktalardan birine vurulması çok yararlı olacaktır. Vurma noktalarının vücudun yukarısında başlayıp aşağısında doğru ilerlediği her zaman akılda tutulmalıdır. Bu kişinin ezberlemesini kolaylaştıracaktır. Ama yine de sıra çok önemli değildir. Bütün noktalara vurulduğu sürece sıranın bozulması çok da önemli değildir. Ama yukarıdan aşağıya doğru yapılması hatırlamayı kolaylaştıracaktır.

Haberin Devamı

EFT- Duygusal özgürlük teknikleri

Vuruş noktaları

Kaş ucu: Kaşın başladığı, altındaki kemiğin burun ile birleştiği nokta.

Göz yanı: Gözün dış köşesindeki kemiğin üzerindeki nokta.

Göz altı: Tam karşıya bakarken gözbebeğinin iki buçuk santim altındaki kemiğin üzerindeki nokta.

Burun altı: Burnun hemen altındaki, dudak üstünde orta nokta.

Çene: Çenenin alt sınırı ile alt dudağın ortasındaki nokta.

Köprücük kemiği: Köprücük kemiği ile ilk kaburganın göğüs kemiği ile birleştiği nokta. Tam olarak göğsün ortasındaki kemiğin üst bölümündeki “U” şeklindeki boşluktan aşağı iki-üç santim kadar inip sağa/sola iki-üç santim gidince bulunan noktadır. Bu nokta kemik üzerindedir. Kravat takılıyorsa, kravatın iki ucu yaklaşık bu noktalara rastlar.

Kol altı: Koltuk altında, biraz aşağıda bulunan nokta. Erkeklerde meme ucu hizasında, kadınlarda ise sutyenin kol altına dönen bölümünün ortasında bulunan noktadır.

Başparmak tırnağı köşesi.

İşaret parmağı tırnağı köşesi.

Orta parmak tırnağı köşesi.

Küçük parmak tırnağı köşesi

Karate kesme noktası: Bilek kemiği ile küçük parmağın dibi arasında, elin etli kısmında tam ortadaki nokta. Karate kesme hareketi yaparken kullanılan yerin ortasındadır.

Dokuz gamut noktası: Elin üst tarafında, küçük parmak ile yüzük parmağından aşağı inilerek kemiklerin üçgen yaptığı yerde, üçgenin alt köşesindeki noktadır. Bu noktaya sürekli vurarak göz hareketleri yapılır ve başın hiç oynatılmamasına dikkat edilir. Bu basamak ilk vuruş serisi tamamlandıktan sonra, beynin işlevlerini canlandırmak, harekete geçirmek için yapılır. Başı sabit tutarken ve el üzerindeki dokuz gamut noktasına sürekli vururken:

—Gözlerinizi açın.
—Gözlerinizi kapayın.
—Gözleriniz açıp sağa, en aşağıya bakın.
—Sola en aşağıya bakın.
—Saat yönünde, gözlerinizle çizebileceğiniz en büyük çemberi çizin. Burnunuzu çok büyük bir saatin merkezine yapışmış gibi düşünün ve üzerindeki her rakamı mutlaka görmeye çalışın.
—Aynı şeyi saatin ters yönünde yapın.
—İki saniyeliğine “İyi ki doğdun .....” melodisini mırıldanın. Daha doğrusu, şarkıyı ağzınız kapalı, ama ses çıkararak söyleyin.
—Hızla birden beşe kadar sayın.
—İki saniyeliğine “İyi ki doğdun .....” mırıldanın.

Derin bir nefes alıp, verin. 

Bu sırayı izlemeye dikkat edin, göz hareketlerinin sırası değişse de, son üç adımı mutlaka belirtilen sırayla yapın. Burada beynin önce sol lobu, sonra sağ lobu ve yine sol lobu harekete geçirilir.

Vuruş serisini bedenin diğer tarafındaki noktalarla, aynı sırayı izleyerek tekrarlayın. Derin bir nefes alıp, verin. Duyguların yoğunluğunu yeniden değerlendirin. Bu adımda inişler veya çıkışlar yaşanabilir. Yeniden ilk vuruş serisi ile devam edin. Her sefer onaylama cümlesine “Geriye kalan!” diye ekleyin:

“……… karşı duyduğum geriye kalan öfkeme rağmen, ........”
“…….dan geriye kalan pişmanlığıma rağmen, ........”
“Hala ….. korkusu duymama rağmen, .......”
“Her ne kadar kendime karşı acımasızsam da…..”
“Her ne kadar yine kendimi yargılıyorsam da “
“Yine kendime ne kadar aptalsın dediysem de…..”
“Yine kendime ne kadar değersizsin dediysem de…...”
“Yine kendime ne kadar beceriksizsin dediysem de…...”
“Yine kendime ne kadar işe yaramazsın dediysem de…...”
“Yine kendime ne kadar hiçbir şeyi doğru yapamıyorsun dediysem de……”
“Kendime bir işi beceremiyorsun dediğim zaman kendime kızıyorsam da...” vb.

Camlar ve saatler mekanik ve elektromagnetik olarak EFT'yi etkileyebilir. Bu yüzden vurma işlemine başlamadan önce saat, bilezik ve yüzükler çıkarılmalıdır.

EFT’yi günde 10 kere tekrarlamak, kişinin bu teknikten maksimum yararlanmasını sağlar. Eğer kişi bunu ayna karşısında yapmayı başarabilirse yararı daha da fazla artacaktır. Çünkü enerji aynadan yansıyarak EFT vuruşlarına derin bir sinerji katacaktır. Hatta toplum içindeyken kişinin bir elini kullanması ve belirtilen noktalara hafifçe dokunup 5 saniye boyunca orada tutarak problemi düşünmesi ve ifadeleri tekrarlaması da yeterli olacaktır. Tek yapılması gereken EFT’yi kullanırken kişinin “Elimden gelenin en iyisini yapıyorum!” demesidir. Ayrıca kişi kendini devamlı olarak mükemmel olmamaktan dolayı affetmeyi unutmamalıdır.

Yazarın Tüm Yazıları