Diş bakımının 8 kolay yolu

Günde bir kez dişlerinizi fırçalayarak sağlıklı dişlere sahip olmayı beklemeyin!

Haberin Devamı

Günde bir kez fırçalamaktan başka bir şey yapmadan dişlerinizin sağlıklı bir şekilde ömür boyu sizinle kalacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bunun için daha fazlasına ihtiyacınız var ama neyse ki yapmanız gerekenler o kadar zor şeyler değil. Genelde dişlerimize ancak bir sorun olduğunda gerekli özeni gösteririz. Oysa diş bakımı, çocukluktan itibaren ihmal edilmeden düzenli ve özenli olarak gerçekleştirilmesi gereken önemli bir konudur.


Ağız ve diş sağlığınızı korumak her zaman sağlıklı ve parıldayan dişlerle gülümsemek için aşağıdaki 8 kolay yolu uygulayabilirsiniz.

1- KALSİYUM DEPONUZU DOLDURUN

Diş bakımının 8 kolay yolu

Dişlerin temel yapı taşı kalsiyumdur. Bu nedenle vücudunuzun kalsiyum deposunu dolu tutmanız ağız ve diş sağlığı için büyük önem taşır. Yoğurt, peynir ve soya fasulyesi gibi kalsiyum yönünden zengin yiyecekleri bol miktarda tüketmek kalsiyum deponuzu doldurarak dişleriniz için gerekli organik desteği sağlamanıza yardımcı olur.

Haberin Devamı

2- D VİTAMİNİ DÜZEYİNİZİ KONTROL ETTİRİN

Diş bakımının 8 kolay yolu

D vitamini vücudumuzun kalsiyumu absorbe etmesini sağlar. D vitaminini en çok güneş ışığı ile vücudumuza alırız. Balık, yumurta, süt ürünleri gibi D vitamini içeren yiyecekleri tüketmek de dişlerimiz için gerekli olan kalsiyumun kullanılması için gereklidir. Vücudunuzdaki D vitamini düzeyini belirli aralıklarla yaptıracağınız kan testiyle ölçmeniz yararlı olacaktır.


3- C VİTAMİNİ YÖNÜNDEN ZENGİN YİYECEKLER TÜKETİN

Diş bakımının 8 kolay yolu

Ağız ve diş sağlığı için önemli olan diğer bir vitamin C vitaminidir. C vitamini eksikliği diş eti kanamalarına ve çekilmesine neden olur. Turunçgiller ve yeşil yapraklı sebzeler C vitamini yönünden zengin yiyecekler olarak pek çok sağlık yararlarının yanı sıra diş sağlığı için önem taşırlar. Ancak bu yiyecekler yüksek asit oranları nedeniyle diş minesine zarar verebileceklerinden dolayı, tüketildikten sonra ağzın suyla çalkalanması faydalı olur.

Haberin Devamı

4- ŞEKERLİ GIDALARIN TÜKETİMİNİ KISITLAYIN

Diş bakımının 8 kolay yolu

Şeker oranı yüksek gıdalar özellikle de şekerin yapışkan türleri, ağız içinde kolayca aside dönüştüğünden dişlerin çürümesi için elverişli bir ortam hazırlar. Bu tür gıdaların mümkün olduğunca az tüketilmesi ve bunları yedikten sonra dişlerin fırçalanması diş sağlığının korunması açısından önemlidir.


5- TÜKÜRÜK ÜRETİMİNİ ARTIRIN

Diş bakımının 8 kolay yolu

Tükürük, ağızdaki bakterilerle savaşmak için vücudun kullandığı en güçlü silahtır. Limon, ıhlamur, kiraz ve kızılcık ve ekşi gıdalar gibi tükürük üretimini arttıran yiyecekler, bu silahın güçlenmesini ve ağzınızdaki bakteri savaşını vücudunuzun kazanmasını sağlar. Su içmek ve yüksek su içeriğine sahip meyve ve sebzeler tüketmek de tükürüğü arttırma yollarından biridir.

Haberin Devamı

6- GÜN İÇERİSİNDE DOĞAL YOLLARLA DİŞLERİNİZİ TEMİZLEYİN

Diş bakımının 8 kolay yolu

Gün içinde diş fırçalama olanağı olmayan durumlarda havuç ve elma gibi sert, gevrek yiyecekleri tüketerek dişlerinizi doğal bir yolla temizleyebilirsiniz. Ayrıca şekersiz sakız çiğnemek de çok faydalıdır.


7-YEDİĞİNİZ HER ŞEYDEN SONRA AĞZINIZI ÇALKALAYIN

Diş bakımının 8 kolay yolu

Diş ve ağız sağlının korunması için en ideali her ana öğünden sonra, yani günde üç kez dişlerin fırçalanmasıdır. Yediğiniz her şeyden sonra ağzını su ile çalkalamak ve kahvaltıdan sonra ve gece yapmadan önce mutlaka dişlerinizi fırçalamayı alışkanlık haline getirmek diş sağlığınız için yapabileceğiniz en önemli şeydir.


8- ALTI AYDA BİR DİŞ HEKİMİNE GÖRÜNÜN

Diş bakımının 8 kolay yolu

Diş ve diş etlerinde belirgin bir sorun olmasa da sizin fark etmemiş olabileceğiniz problemlerin başlangıçlarına zamanında müdahale edebilmek için altı ayda bir diş hekimine dişlerinizi kontrol ettirmelisiniz.

Yazarın Tüm Yazıları