GeriMehmet Portakal Otobüsler tekerlekli morglara dönüşüyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Otobüsler tekerlekli morglara dönüşüyor

Otobüsler tekerlekli morglara dönüşüyor

Siz de yolculuk sonrası hasta olanlardan mısınız?

Yaz aylarında uzun yolculuk yapmak bir dert ama son yıllarda bundan daha önemli bir sorun kendini göstermeye başladı. O da otobüs ya da uçaklarda ölümüne açılan klimalar… Öyle ki dışarıda neredeyse 40 derece sıcak varken hırka giyip otobüse binmek bile çözüm olmuyor, yüzümüz donuyor ya da boynumuz tutuluyor. Üstelik bu durum yolculuk bittikten sonra da ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor.

Kaçınız benimle aynı fikirdesiniz bilmem ama benim için otobüs yolculuğu yapmak gerçekten bir kabus. Yediğim soğuğun yanında mürettebat ile girdiğim tartışmalar da fena halde yorucu geliyor üstelik. 1 hafta önce yine aynı kabusun içindeydim ve şoför ile muavinin klimayı inatla kapatamaması üzerine nur topu gibi bir kulak ağrısı, boğaz yanması ve omuz tutulması sahibi oldum. Hırkama yapışarak geçirdiğim seyahat sonrası ilk iş olarak firmaya şikayette bulundum ama yine de her ihtimale karşın hazırlıklı olmak gerekiyor. Kendi gözlemlerimle yetinmeyip Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Mehmet Portakal’a da sordum bu klima doyumsuzluğunun nelere yol açtığını. İşte, uzmanın ağzından bizi bekleyen tehlikeler…

Klima doğrudan size geliyorsa…

“Araçlarda bilinçsizce kullanılan klimalar sonrası üst solunum yolu enfeksiyonları başta olmak üzere yüz felci ve kas spazmı gibi hastalıklar şikayetiyle birçok hasta kapımızı çalıyor. Çünkü klimadan gelen soğuk havanın direkt kaslara gelmesi boyun, bel, sırt, kol ve bacaklarda kas kasılmalarına ve ağrıya yol açıyor. Kasların esnekliği azaldığı için de spazm sorunu ortaya çıkıyor. Eğer bu spazma bir boyun fıtığı, kas romatizması, kireçlenme, omurga eğriliği eşlik ediyorsa ağrıya ilaveten uyuşma, karıncalanma, hareket kısıtlılığı gibi şikayetlerin ortaya çıkması kaçınılmaz oluyor.”

18 derecede yüz felci riski başlıyor

“Baş ve boyun bölgesinin klimaya maruz kalmasıyla kaslardaki ani kasılmalar gerilim tipi baş ağrısına ve migreni olanlarda migren atağına neden olur. Klima doğru kullanılmadığında sinirler üzerinde de önemli fonksiyon bozukluğuna sebep olabilir. Klimalara direkt maruz kalmak, özellikle 18 derece ve altında yüz felci riskini ortaya çıkarabilir.”

Otobüsteki klimadan nasıl korunacağız?

Otobüslerde koltuk üzerinde bulunan ve sizin ayarlayabileceğiniz konumda olan klimalar için Mehmet Portakal’ın aşağıdaki önerilerine uymak faydalı olacaktır. Ancak onlar dışında cam kenarlarından otomatik olarak soğuk hava veren klimalar için sık sık görevliyi uyarmak gerekeceğini de unutmayın.

• Otobüste eğer klima kullanmak zorundaysanız, öncelikle hava akımının direkt üzerinize gelmesini engelleyin. Klima hava akımını koltuğa değil, camlara yönlendirerek kaslarınızı koruyarak serinlemeyi tercih edin. Isıyı 23 derecenin altına düşürmeyin. Isıyı azaltmak isterseniz de kademeli olarak düşürmeyi tercih edin.

• Çantanıza mutlaka boyun ve omuz bölgenizi kapatarak hava akımından koruyacak sizi terletmeyecek hafif bir hırka veya şal almayı unutmayın.

• Mecbur kalmadıkça sizi direk hava akımına maruz bırakacak tavandan üfleme yapan klimaları açmamaya özen gösterin.

Klimanın neden olduğu ağrıların tedavisi

“Klimaların neden olduğu kas spazmının derecesine göre ilaç tedavisi, masaj ve diğer fizik tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Kasılmanın bir an önce çözülmesi için ılık duş ve bölgesel kompresler yapılabilir.

Klimaya maruz kalıp boyun ve sırt ağrısı ile başvuranlara, gerçek neden araştırıldıktan sonra, kas kasılmalarına zemin hazırlayan başka bir sebep varsa ciddiyet derecesine göre; ilaç tedavisi ve/veya ozon-oksijen tedavisi uygulanıyor. Zaman zaman hastanın fizik tedavi programı alması da gerekebiliyor. Tedavi sonunda kasların direnci artıyor, esneklik kazanıyor ve klimalı ortamlardan etkilenmesi azalıyor.”

Hazırlayan: Hanife Yaşar

False