GeriMehmet Akça Mobilya tasarımında dünden bugüne…
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mobilya tasarımında dünden bugüne…

Mobilya tasarımında dünden bugüne…
Abone Olgoogle-news

Dekorasyonda eskiye dönüş dönemi başlıyor.

Günümüzde mobilyalarda eskiye dönüş var. Ancak artık el yapımı yerine hazır ve seri üretime geçildi. Tasarımcı Mehmet Akça “Daha sade ve daha az eşya kullanılmaya başladı” dedi.

Modern mobilya 21. yüzyılın başlarından itibaren yaygınlaşmaya başladı. Mobilyaya artan talebi karşılayabilmek için, seri üretime gerek duyuldu. Seri üretim yapabilmek için de ölçülerde bir takım standartlaşmaya gidilerek yeni bir sistem geliştirildi. Tabii doğal olarak da el işçiliği büyük oranda azaldı. Bu gelişmelerin yanında, mobilyaları ülkeler arası ulaşım ve taşımada oldukça büyük problemler yaşanıyordu. Dolayısıyla bu problemleri ortadan kaldırmak için özel bağlantı elemanları geliştirildi. Bu sayede mobilyalar parça halinde, küçük paketlere konularak uluslar arası dolaşıma zorlanmadan rahatlıkla çıkarılabiliyor.

Mobilyalar özel bağlantı elemanlarının kullanılması ile montajı çok kolay ve daha ekonomik bir hale geldi. Modern mobilyada model değişimi sürekli bir değişim içerisinde. Çünkü günümüzün yaratıcı insanları dur durak bilmiyor. Metal ayaklar, cam, plastik ve yüzey kaplamaları, profil çerçeve alüminyum ve aksesuarları ve birçok yardımcı malzeme günümüzde yaygın bir şekilde kullanılıyor.

Sade ahşap mobilyalara geri dönüş

Eskiden ahşap mobilyaların kullanıldığı dönemde ağaç malzemenin çok olması nedeniyle bütün mobilyalar ahşap malzemeden yapılıyordu. Klasik mobilyalar için genellikle meşe, maun, abanoz, ceviz, kayın ve ıhlamur ağacı kullanılıyordu.

Eski zamanlardaki mobilyada el işçiliği fazla olduğundan dolayı mobilya üretimi sınırlı ve az sayı da üretim yapılıyordu. Çünkü teknoloji şimdiki kadar gelişmiş değildi. Örneğin: Eski zamanlarda mobilya ustaları, ayda ancak 4 adet sandalye yapabilirken, teknoloji ile birlikte üretim ve malzeme işçiliği hızlandı. Şimdilerde özel, dev üretim makineleri sayesinde, günde 100 takım yemek odası üretiliyor, hatta daha fazla.

Gelişen bu teknoloji ile birlikte, modern mobilya ve ürün tasarımları oldukça başarılı hale geldi. Şimdilerde üreticiler ve tasarımcılar tekrar el işçiliği olan ve sade ahşap mobilyalara tekrar yönelmeye başladı. Seri üretim yapan büyük mobilya şirketleri de, müşterilerin bu yöndeki taleplerine göre ham ağaç ya da ham mdf malzemenin üzerine (eskitme) özel boya uygulamaları yapıyorlar. Çok modern olan bir tasarıma bile, yavaş yavaş eski dokunuşlar yeniden kazandırılıyor. Mesela, bir bebek odası mobilyasının hem ayaklarını, hem de kulplarını tamamen ahşap malzemeden ya da ahşap boyadan yapmak çok kolay. Burada önemli olan, ilk zamanlardaki mobilyaların görümüne ulaşmak ve o andaki estetiği yakalamak.

PUNK SHUI IN FENG SHUI OUT!

False