GeriM. Turgay Köse Sperm kalitesini artıran besinler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sperm kalitesini artıran besinler

Sperm kalitesini artıran besinler

İste cinsel isteği ve sperm kalitesini artıran mucizevi gıdalar

Cinselliğin tüketilen besinlerle ilintili olduğu biliniyor ama sperm kalitesinin de besinlerle yakından alakalı olduğunu biliyor muydunuz? Uzman Diyetisyen M. Turgay Köse, sperm kalitesini artıran besinler hakkında bilgi verdi.

Bazı besinlerin karın doyurmanın yanında afrodizyak etkisi bulunduğunu belirten uzmanlar, ruhu ve libidoyu besleyen bazı sebze, meyve ve bitki gibi besinlerin bulunduğunu bildirmektedir. Yapılan araştırmalara göre, uzmanların tavsiye ettiği afrodizyak etki yaratan, cinsel isteği ve sperm kalitesini artıran yiyecekler şöyle sıralanmaktadır:

Cinsel isteği ve sperm kalitesini artıran yiyecekler

Maydanoz
Nane
Tarçın
Fesleğen
Kekik
Vanilya
Hardal
Roka
Şalgam
Zencefil
Ayçiçeği
Kuşkonmaz
Kereviz
Enginar
Bezelye
Yumurta,
Hindi
Antep fıstığı
Susam
Badem
Ceviz ve fındık
Salatalık
Sivri biber
Havuç
Soğan
Domates
Hindistan cevizi
Bal, pekmez
Kivi
Muz
Çilek
Avokado
İncir
Karpuz
Ahududu
Hurma

Ayrıca şeftali, armut, mango, üzüm, elma ve greyfurt da afrodizyak etkisi olan meyveler arasında kabul edilmektedir. Belirtilen meyvelerden hazırlanan meyve sularında da benzer etkilerin bulunduğu iddia edilmektedir. 

Sperm kalitesini olumsuz etkileyen unsurlar

Diğer yandan ideal vücut ağırlığının yüzde 15 oranında, altında veya üzerinde olmak, ağır sporlar ile uğraşmak, düzenli olarak alkol kullanımı ve sigara içilmesi gibi davranışlar sperm kalitesini ve miktarını olumsuz yönde etkilemektedir. Buna karşılık aktif spor, yoga ve meditasyon yapmanın, sağlıklı beslenmenin ve düzenli bir cinsel hayat sürdürmenin olumlu etkiler yaratacağı ancak bilimsel olarak başarı şanslarının ne olduğunun kanıtlanmadığı ve garantisinin bulunmadığı bildirilmektedir.

False