GeriM. Turgay Köse Mavi yumurta diğer yumurtalardan daha mı faydalı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mavi yumurta diğer yumurtalardan daha mı faydalı?

Mavi yumurta diğer yumurtalardan daha mı faydalı?

Mavi yumurta nedir? Mavi yumurtanın diğer yumurtalardan farkı nedir? Mavi yumurtanın faydaları nelerdir?


ANNE SÜTÜ VE YUMURTA EN KALİTELİ PROTEİNE SAHİP

Mavi yumurta diğer yumurtalardan daha mı faydalı

Anne sütü ve yumurta tüm besinler içerisinde en kaliteli proteine sahiptir. Yumurtada insan vücudunda sentezlenemeyen ve besinler ile dışarıdan alınması gerekli olan “elzem amino asitler” dengeli miktarlarda bulunmaktadır. Sindirilebilirliği yüksek, tamamına yakını vücut tarafından kullanılmakta ve vücut proteinlerine dönüşebilmektedir.


YUMURTA, ÖZELLİKLE ÇOCUK BESLENMESİNDE ÖRNEK PROTEİN KAYNAĞI

Mavi yumurta diğer yumurtalardan daha mı faydalı

Yeterli ve dengeli beslenmede, özellikle mental ve fiziki yönden hızlı bir büyüme ve gelişme döneminde olan çocukların, protein tüketimlerinin en az yarısının hayvansal kaynaklı olması önerilmektedir. Bu nedenle özellikle çocuk beslenmesinde “örnek protein” kaynağı olan yumurtaya gereken önem verilmelidir. Yumurtada A, D, E ve B grubu vitaminleri ile demir, çinko gibi sağlık açısından önem taşıyan mineraller bulunmaktadır. Aynı zamanda yumurtanın antibiyotik etkisi de vardır.


YUMURTA KABUĞUNUN RENGİ BESİN DEĞERİNİ ETKİLER Mİ?

Mavi yumurta diğer yumurtalardan daha mı faydalı

Yumurta kabuğunun açık kahverengi veya beyaz renkte olması besin değerini etkilemediği gibi, son zamanlarda gündeme gelen mavi / yeşil yumurtaların da ekstra bir yararı söz konusu değildir. Bir zamanlar bıldırcın yumurtasının tavuk yumurtasından çok daha yararlı olduğuna dair yalan yanlış açıklamalar yapılmış olsa da gündemi boş yere meşgul eden bir konu olmaktan öteye gidememiştir.


MAVİ YUMURTA DAHA DÜŞÜK KOLESTROL İÇERİYOR

Mavi yumurta diğer yumurtalardan daha mı faydalı

Yumurtanın boyutuna bağlı olarak içermiş olduğu kolesterol değerleri de doğru orantılı olarak etkilenmektedir. Bıldırcın yumurtası veya mavi /yeşil renkli kabuğa sahip yumurtalar, standart tavuk yumurtalarından daha küçük boyutta olduğu için doğal olarak daha düşük kolesterol içermektedir.


MAVİ YUMURTA TAMAMEN TİCARİDİR

Mavi yumurta diğer yumurtalardan daha mı faydalı

Halkın ve medyanın mavi/yeşil renkli kabuğa sahip yumurtalara ilgisi olsa da, bu durum tamamen ticaridir ve yurt dışından horoz ithal edilmesini gerektirmemelidir. Daima kendi coğrafyamızda yetişen ürünlerin en iyi seçenek olduğunu bilmekte yarar vardır. Bu durum tahıllar, baklagiller, sebzeler, meyveler için de böyle bilinmelidir; yumurta, et ve süt ürünleri için de…


SERBEST DOLAŞAN KÖY TAVUĞUNUN YUMURTASINI TERCİH EDİN

Mavi yumurta diğer yumurtalardan daha mı faydalı

Öncelikle “özgür tavuk” diye tabir edilen serbest dolaşan köy tavuğunun yumurtası tercih edilmelidir. Ulaşılamadığı durumlarda ise üretici firmaların yumurtaları tüketilmelidir. Sertifikası olan firmaların organik yumurtalarına, selenyum minerali ve omega - 3 yağ asidi içeren yumurtalara, çift sarılı veya iri boya sahip olanlara bir miktar fiyat farkı verilmesi normal kabul edilir.


MAVİ YUMURTAYA 5-10 KAT FAZLA PARA VERMEYE DEĞER Mİ? 

Mavi yumurta diğer yumurtalardan daha mı faydalı

mavi / yeşil renkli kabuğa sahip yumurtalara normalin 5 - 10 katı kadar para harcamak oldukça gereksizdir. Kabuk renginden ziyade satın alma, saklama, hazırlama ve pişirme konusunda aşağıdaki ilkelere dikkat edilmesi çok daha sağlıklı olacaktır:


YUMURTA SATIN ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Mavi yumurta diğer yumurtalardan daha mı faydalı

 • Yumurta satın alınırken; marketlerde soğuk ortamda muhafaza ediliyor olmasına dikkat edilmelidir.
 • Yumurtanın kabuğu temiz, düzgün görünüşlü ve az pürüzlü olmalıdır. Daha ucuz diye çatlak ve kırık yumurtalar satın alınmamalıdır. Bu yumurtalar tazeliğini daha çabuk kaybedip, bozulur. Mikroorganizmaların üremesi için uygun bir ortam oluşturulurlar.
 • Ev şartlarında yumurta buzdolabında (0 - 5C), çabuk bozulmasını önlemek için alınan orijinal karton kutusu içerisinde, yıkanmadan saklanmalıdır. Yıkandığı takdirde doğal koruyucu tabakasını kaybeder. Bu nedenle yumurta kullanılacağı zaman yıkanmalıdır.
 • Yumurtaya temas ettikçe eller mutlaka yıkanmalıdır.
 • Yumurta içeren bütün tariflere pişirilme işlemi uygulanmalıdır. Çiğ yumurtanın hem sindirimi güçtür hem de mikroorganizmaların bulaşma riski vardır. Salmonella enfeksiyonları en çok rastlanılanıdır.
 • Uzun süre pişirilen yumurtaların sindirimi güçleşir ve uygulanan pişirme yöntemine göre B grubu vitaminlerde kayıplar oluşur. Kayıpları önlemek için yumurtayı yağa kırma yerine, diğer yöntemler ile pişirme tercih edilmelidir.

 [fotogaleri=3112,2034,987]

False