GeriM. Turgay Köse Maden suyunun sayısız faydası!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Maden suyunun sayısız faydası!

Maden suyunun sayısız faydası!

Peki, meyveli olanları da yararlı mı?

Maden suları, sağlık için gerekli olan ve biyokimyasal görevleri ile önem taşıyan, sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor, kükürt ve klor başta olmak üzere demir, mangan, bakır, iyot, çinko, florür, krom, kadmiyum gibi mineralleri içerir.


BOY UZATIYOR, KEMİK YAPISINI GÜÇLENDİRİYOR

Maden suyunun sayısız faydası

 • Maden sularının tüketimine biraz daha önem verilirse; çocukların boyları daha fazla uzayabilir, dişleri ve kemik yapıları daha sağlam olabilir, kadınların osteoporoz problemleri biraz olsun hafifletilebilir, hatta adet dönemlerini daha rahat geçirmeleri sağlanabilir.
 • Özellikle magnezyum eksikliğinin neden olduğu kardiyolojik birtakım rahatsızlıklar ve genç yaşta ölümlerin önüne biraz olsun geçilebilir.
 • Öte yandan, halk arasında yüksek tansiyonu olan bireyler tarafından maden sularının içilmesinin sakıncalı olduğu düşünülmektedir.
 • Sodyum içerdikleri için maden suyu tüketiminden çekinmek veya vazgeçmek yanlış bir tutumdur. Doğru olan, sodyum alımı kısıtlanan kişilerin içtikleri maden sularındaki sodyum düzeylerine dikkat etmeleridir.

CİLDİ GÜZELLEŞTİRİYOR, SAÇI PARLATIYOR

Maden suyunun sayısız faydası

 • Sağlıksız beslenmenin en belirgin işaretlerinden biri cildin kuruması, esnekliğini kaybetmesi, saçların parlaklığını yitirmesi ve daha kırılgan hale gelmesidir. Cildin esnekliğini sürdürebilmesi, dolgun, pürüzsüz ve genç kalabilmesi hatta saçların da olduğundan daha parlak ve dolgun görünmesi adına yeterli ve dengeli beslenme büyük önem taşır.
 • Yeterli derken miktar, dengeli derken de çeşitlilik ön plana çıkar. O nedenle günlük beslenmede besin çeşitliliğine önem vermek gerekir.
 • Nasıl ki sürekli olarak aynı hayvanın etini yemiyor, hep benzer tahılları tüketmiyor, sürekli aynı sıvı yağları kullanmıyorsak aynı özeni içeceklerimiz için de uygulamakta yarar var.
 • Meşrubatlar, meyve suları, hatta çay, kahve, bitki ve meyve çayları yerine aralıklarla maden sularını tercih etmek, içermiş olduğu mineraller sayesinde cilt ve saç için arzu edilen görünümün ve sağlığın kazanılmasına katkıda bulunur.

HAZMI KOLAYLAŞTIRIYOR

Maden suyunun sayısız faydası

Türkiye’de maden suyu tanıtımı yapılmadığı için tüketici bu ürünü kendi bulguları doğrultusunda, hazmı kolaylaştırıcı bir ürün olarak benimsemiş ve sadece yemeklerden sonra içmeyi alışkanlık haline getirmiştir. Maden suları, içerdiği karbondioksit gazı sebebi ile hazmı kolaylaştırdığı gibi mide bulantısını da engeller. İçmenin yanı sıra dışarıdan cilde sürme yoluyla da cildi canlandırmada ve güzelleştirmede etkilidir.


GÜNDE 2 BARDAK İÇİLEBİLİR

Maden suyunun sayısız faydası

Uzmanlar günde 2 litre kadar su ve maden suyu gibi “yararlı sıvı” içilmesini öneriyor. Her gün 1 - 2 su bardağı maden suyu içilmesi, günlük mineral ihtiyacının karşılanmasına katkıda bulunması adına son derece yararlıdır.


MADEN SUYU ZAYIFLATIR MI?

Maden suları içerdiği mineraller ve özellikle bikarbonat sayesinde sindirimi kolaylaştırıcı etki gösterir. Alkali yapılarından ötürü mide asitliğini nötralize eder ve dengeler. Böylelikle sindirim sistemine yararlı etkiler gösterir ve mideyi rahatlatır. Dolayısıyla zayıflama diyeti uygulayanlar için rahatlıkla önerilebilir. Sosyal aktivitelerde ve davetlerde hazır meyve suları, meşrubatlar veya alkollü içecekler yerine, enerji içermeyen en iyi seçenektir.

Maden suyunun sayısız faydası


PEKİ, MEYVELİ OLANLARI DA YARARLI MI?

Maden suyunun sayısız faydası

Meyve aromalı maden sularının büyük çoğunluğunda rafine şeker kullanılır. Bu nedenle meşrubatlar gibi lezzetlidir. Ancak zayıflama programlarında ve şeker hastalığı gibi durumlarda rafine şeker tüketiminden kaçınmak gerekir. Formuna dikkat eden bireylerin ve şeker hastalarının, meyve aromalı maden suları yerine taze sıkma veya %100 meyve suyu ile karıştırılarak hazırlanacak alternatifleri tercih etmeleri gerekir. Aspartam ve Asesülfam K gibi yapay tatlandırıcı içeren meyve aromalı maden sularının tercih edilmesi rafine şeker alımını azaltmak adına daha sağlıklı olacaktır.  

False