GeriM. Bülent Tıraş Hamilelikte cinsel ilişki bebeğe zarar verir mi?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hamilelikte cinsel ilişki bebeğe zarar verir mi?

Hamilelikte cinsel ilişki bebeğe zarar verir mi?

İşte, anne-baba adaylarının akıllarını kurcalayan bu sorunun yanıtı!

Hamilelik döneminde cinsellik konusunda duyulan kulaktan dolma bilgiler gereksiz korkulara yol açıyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tıraş, bu dönemde yaşanılan cinselliğin bebeğe zarar verip vermediği konusunda anne baba adaylarını aydınlatacak önemli bilgileri bizlerle paylaştı.

“Hamilelikte cinsel yaşam, bebeğe zarar verir” bilgisinin yanlış olduğuna vurgu yapan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tıraş, bunun nedenini şu şekilde açıkladı:

“Hamilelik döneminde cinsel ilişki bebeğe zarar vermez, çünkü bebeğin amniyo sıvısı (embriyoyu koruyan ve besleyen sıvı), bütün fiziksel değişiklikleri içine hapsedecek şekilde yaratılmıştır. Bu nedenle hamilelik döneminde seks yapmak, bebeğe zarar vermez.”

“Hamileyken cinsel ilişkiye girilmez” düşüncesi doğru mu?

“Cinsel ilişkide önemli olan, bebeğe baskı yapmayacak pozisyonları tercih etmektir” diyen Prof. Dr. Tıraş, konuyla ilgili aşağıdaki açıklamaları yaptı:

“Bazı çiftler ve inanışlar hamileyken hiç ilişkiye girilmemesini öngörür. Bu, aslında bebek için çok daha zararlıdır. Çünkü ilişki sırasında anneden salgılanan seratonin hormonu, bebeğin direk gelişmesine katkıda bulunur. Bu hormon, çiftler arasındaki sevgiyi de arttırdığından, bebeğin ruhen daha sağlıklı bir aile ortamında doğmasına zemin hazırlar.”

Baba adayları bunlara dikkat!

Prof. Dr. Tıraş, baba adaylarının bu dönemde dikkat etmesi gereken noktaları da sıraladı:

 • İlişki süresince kadına hassas davranmak
 • Ani hareketlerden kaçınmak
 • Bebeğe baskı uygulamamak 

HAMİLELİK DÖNEMİNDE RESİMLİ CİNSEL İLİŞKİ POZİSYONLARI

False