GeriM. Bülent Tıraş Gebelikte bilgisayar kullanımı bebeğe zararlı mı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gebelikte bilgisayar kullanımı bebeğe zararlı mı?

Gebelikte bilgisayar kullanımı bebeğe zararlı mı?

Bilgisayardan yayılan ışınlar bebeği ya da anne adayını olumsuz etkiler mi?

Hamile bayanların bilgisayar kullanımı yıllardır tartışılan bir konu. “Bilgisayardan yayılan ışınlar, bebeğe ya da anne adayına zarar verir mi?” gibi sorular kafaları kurcalamakta. Peki, konuyla ilgili doğru olan ne? Bu sorunun cevabını Kadın Hastalık ve Doğum Uzmanı Bülent Tıraş, yapılan araştırmaları da göz önünde bulundurarak cevapladı.

Hamileyken bilgisayar kullanımı konusunda birçok araştırma yapılmıştır. Bu araştırmalara göre, anne adayının bütün gün bilgisayar kullanması herhangi bir rahatsızlığa neden olmamaktadır.

Elektromanyetik dalgaların hamile kadınlarda düşük yapma ve kötü etkileri de yapılan incelemelerde araştırılmıştır. Yapılan bu incelemelerde, bilgisayarın yaymış olduğu dalgaların, gebelik süresince zararlı sonuçlara neden olmadığı da defalarca kanıtlanmıştır. Kablosuz internet kullanıldığı ortamlarda da anne adayının gebeliğini kötü şekilde etkileyecek bir durum kesinlikle söz konusu değildir.

Bilgisayar kullanan hamilelerin dikkat etmesi gereken şey, çok uzun süre koltukta oturur pozisyonda kalmamaktır. Çünkü gebelikte sürekli oturma pozisyonunda olunmasından dolayı dolaşım yavaşlar ve sırt ağrıları meydana gelir. Bunun için hamilelerin her saat başı kalkarak biraz dolaşması gerekir.

ANNE KARNINDA BEBEK GELİŞİMİ

False