GeriGürhan Keleş AMH testi, kısırlık tedavisinde yol gösterici
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AMH testi, kısırlık tedavisinde yol gösterici

AMH testi, kısırlık tedavisinde yol gösterici
Abone Olgoogle-news

Bu test kadınlardaki yumurta rezervi hakkında da önemli bilgiler veriyor.

AMH (Anti Mullerian Hormon), son dönemde kısırlık testlerinin en önemlilerinden biri haline geldi. Özellikle menopoza yaklaşıldığını göstermesi, AMH hormonun önemini artırdı. Kadınlardaki yumurta deposunun ne kadar sağlıklı olduğunu da gösteren bu test hakkındaki detaylı bilgileri Jinekolog Op. Dr. Gürhan Keleş’ten aldık.

AMH, insan vücudunda bulunan glikoprotein yapıda bir maddedir. Kadınlarda daha anne karnındayken yumurtalıklardan salgılanmaya başlar, menopoza kadar salgılanır. Kadınlar doğduklarında yumurtalıklarında yaklaşık 300.000 adet yumurta vardır. Bunların küçük, depo olarak saklananlarından AMH salgılanır, yani AMH bize yumurta deposunun ne kadar sağlıklı olup olmadığını gösterir. 

AMH testi ne işe yarar?

Menopozun önceden anlaşılmasından polikistik hastaların tanısına, bazı yumurtalık kanserlerinden, ameliyat sonrasında ne kadar yumurtalık rezervi olduğuna kadar geniş bir tanı yelpazesine sahip olan AMH, uzman ellerde birçok alanda yol gösterici olup tedavide başarının artmasını sağlar.

AMH testi ne zaman yaptırılmalı?

Bu testin diğer bir özelliği adetin herhangi bir gününde yapılabilmesidir. E2 ve FSH testleri de yumurta rezervi ve menopoz konusunda fikir verir ancak bu testler adetin 3. günü yapılır ve sonuçları değişiklik gösterebilir. Halbuki AMH stabildir, tekrar yapıldığında sonuç değişmez. 

Kısırlık tedavisi gören hastalarda kesin bir görüş birliği olmasa da 1-3np/ml normal kabul edilir. 1np/ml min. altında gebelik şansı azalırken 5np/ml min. üzerindeki hastalarda tedaviye aşırı cevap verme ihtimali olduğundan ilaçların dikkatli seçilmesine ve miktarına karar vermeye yardımı olur. Hem doktor hem de hastaya maddi manevi kolaylık sağlar.

Kısırlık konusunda uzmanlardan destek alın

Düşük hormonların artırılması veya yükselmiş hormon değerlerinin düşürülmesi mümkün değildir, daha doğrusu düşürülüp beyinden salgılanması azaltılsa bile yumurtalığın daha iyi çalışması söz konusu değildir. Maalesef hastalar kulaktan dolma bilgilerle çeşitli otlar, bitkisel çaylar, çeşitli karışımlarla kendi sağlıkları ile oynamakta ve vakit kaybetmektedirler. Halbuki kısırlık konusunda uzman doktorlar hastalara doğru yolu gösterip şanslarını artıracaklardır.

False