GeriGüncel Öztürk Gece uyurken sutyen takılmalı mı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gece uyurken sutyen takılmalı mı?

Gece uyurken sutyen takılmalı mı?

Sağlık açısından uyurken sutyen kullanmanın faydası ve zararı...

Uyurken sutyen kullanmanın faydası ya da zararları ile ilgili herhangi bir bilimsel kanıt yoktur. Göğüslerin sarkmaya karşı korunmasına yardımcı olmaz ama sutyen kullanmak uyurken bazı kadınlarda rahatlık sağlayabilir. Çünkü göğüslerdeki sarkmanın nedenleri gebelik ve emzirme, ani ve fazla miktarda kilo kaybı ya da yaşlanma nedeniyle meme dokusundaki kollajen kaybı olarak sayılabilir. Ayrıca sutyenin zaman makinesi gibi bir özelliği de yok, yani göğüslerdeki sarkmayı tersine çevirmez. Tabi bu konudaki bilimsel kanıt eksikliği sutyenin göğüslerdeki sarkmayı yavaşlattığıyla ilgili söylemleri tamamen yanlış çıkarmaz.

MEME ÇEVRESİNDEKİ KIRIŞIKLIKLARI ÖNLEYEBİLİR

Gece sutyen giymek cildin kırışmasını engelleyebilir. Büyük göğüsler uyurken yanlara doğru sarkabilir. Bu cildinizin çekilmesine ve kırışmasına katkıda bulunabilir. Bu durumda uyurken sutyen kullanmak cildin kırışmasını yavaşlatabilir.

Gece uyurken sutyen takılmalı mı

UYURKEN PAMUKLU SUTYEN TERCİH EDİLMELİ

Göğsün büyüklüğüne ve şekline göre uyurken sutyen kullanmanın kişilere sağladığı rahatlık hissi değişebilir. Büyük ve sarkık göğüslü kadınlarda göğüslerin yan taraflara yayılması ya da göğüslerin alt tarafındaki ciltle temas etmemesi rahatlık sağlayabilir. Katlanan ya da birbirine temas eden cilt ısınır ve terler, bu durum uyurken kişiyi rahatsız edebilir. Bu durumda uyku için özel olarak hazırlanmış pamuklu sutyen kullanmak kişinin kendisini daha rahat hissetmesini sağlayabilir. Bazı kadınlar ise sutyenin kısıtlayıcı etkisinden rahatsız olup sutyen kullanmayı rahatsız edici bulabilir.

ÇOK SIKI SUTYENLER KULLANILMAMALI

Uyurken çok sıkı sutyen giymek memenin fizyolojisini etkiler. Bu, meme dokusunda inflamasyon, ödem ve kan dolaşımı ile lenfatik drenajının bozulmasına neden olarak rahatsızlık verebilir. Uyurken sutyen askısı ya da sutyenin etrafını çevreleyen lastikler ciltte kızarıklık, şişme ya da ağrıya neden olabilir.

Gece uyurken sutyen takılmalı mı

AŞIRI DESTEKLİ VE POLYESTER KUMAŞTAN OLMASIN

      Sonuç olarak sutyen kullanmak kişinin rahatlığı ile doğru orantılıdır. Bu konuda uyulması gereken ana kural ise destekli, aşırı sıkan ve cildin nefes almasını engelleyen, polyester kumaştan yapılmış sutyenlerden uzak durulmalıdır. Cildin nefes almasını sağlayan ve ısınmasına engel olan pamuklu kumaştan yapılmış, esnek ve rahat sutyenler kullanılmasında fayda vardır.

Kaynak: Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk

False