GeriGüncel Öztürk Dekolte estetiği hakkında...
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dekolte estetiği hakkında...

Dekolte estetiği hakkında...

Muhteşem bir dekolteye sahip olmak için etkili yöntemler...

Kadınlar için güzel görünmenin en önemli parçası göğüs çevresinin yani dekoletinin genç görünmesidir. Birçok kadın kırışıklıklar, lekeler ve kızarıklık ortaya çıktığı için istedikleri elbiseleri giyememekten şikayetçi… Kadın hastaların rahatsız olduğu diğer bir neden ise yüz, boyun ve göğüs renklerinde farklılık olmasıdır.

Dekolte bölgesi ince olduğundan ve o bölgede az miktarda yağ bezi bulunduğundan güneş hasarı, yaralanma veya yaşa bağlı değişiklikler nedeniyle daha fazla özen ister. Çünkü dekolte bölgesindeki deri, vücudumuzun diğer bölgelerindeki derilerden çok daha hassastır ve tampon görevi görecek yağ dokusu çok az olduğu için de esnekliği daha azdır. Sonuç olarak, bu bölgede kuruluk ve renk değişikliği veya hiperpigmentasyon görülme riski yüksektir.

DEKOLTE BÖLGESİNİ İHMAL ETMEYİN

Gençleştirme estetiği operasyonlarında genellikle göz ardı edilen dekolte bölgesi de göz önünde bulundurulmalıdır. 30’lu, 40’lı yaşların sonunda dekolte bölgesi göz ardı edildiği için o bölgeyi kapatacak giysiler giymek, şal vb. takmak zorunda hissedilir. Fakat gelişen lazer ve iğne teknolojisi sayesinde cildin sağlığını ve kalitesini artırma, kırmızı noktaların ve kırışıklıkların oluşmasını engelleme imkanına sahipsiniz.

Dekolte bölgesinin estetik açıdan iyileşme süreci için ilk adımı, kişinin sağlık geçmişine göre bir yol haritası çıkarmakla başlar. Göğüs üzerinde çizgiler ve kırışıklıklar boyun ve üst göğüs derisinin altında bulunan ‘platysma kası’nın hiperaktivitesi sonucunda oluşuyorsa bu sorun botoks tedavisi yardımıyla pürüzsüz ve genç bir görünümle sonuçlanarak çözülebilir. Dekolte derisi için son derece etkili diğer bir tedavi ise ‘hyaluronik asit dolgu’ kullanmaktır.

Dekolte estetiği hakkında...

DEKOLTE ESTETİĞİNDE ETKİLİ YÖNTEMLER

IŞIK DEMETİ TEDAVİSİ: Dekoltenizdeki çizgiler statikse, yani sürekli görünüyorsa, yeni kolajen oluşturarak bölgeyi yenilemeye yönelik adımlar atılmalıdır. İlk adım siyah noktalar ve çatlamış kılcallardan kaynaklı kızarıklıkları hedef alan ışık bazlı tedavilerdir.

Yoğunlaştırılmış ışık demeti tedavisiyle göğüs bölgesinde esneklik ve ton iyileştirmeleri yapılır. Bu tedaviler hızlı, etkili ve iyileşme süreci gerektirmeyen uygulamalardır. En iyi sonuçlar içinse 4 ila 6 seans yeterli olmaktadır.

MİKRODERMABRAZYON TERAPİSİ: Işık tedavi seansları tamamlandıktan sonra genel bir lazer tedavisi ile dış göğüs ve dekolte bölgesinde yumuşatma ve pürüzsüzleştirme yapılabilir. Bir diğer seçenek ise uygulama alanı yüzünüzden göğüs bölgenize kadar genişleyebilen mikrodermabrazyon terapisiyle ölü deri ve pürüzlerin temizlenmesidir. Eğer pürüz miktarı yoğunsa mikrodermabrazyon yanında birtakım kimyasal peelingler de önerilebilir.

KREM UYGULAMALARI: Bir sonraki adım ise fiziksel ya da kimyasal güneş korumasını günlük olarak kullanarak dekoltenizi UV ışınları ve olumsuz çevresel etkilerden korumanız. Alpha hidroksit asit içeren ince tabakanın günlük olarak soyulması ve haftada 2-3 defa retinol uygulaması cildinizi sıkı ve yumuşak tutmaya yardımcı olacaktır. Son olarak da bariyer lipitler ve hyalüronik asit içeren bir nemlendiriciyle yeni ve sağlıklı cildiniz parıldayacaktır.

DEKOLTENİZİN GÜZELLİĞİNİ TAMAMLAMAK İÇİN…

Muhteşem bir dekolteye sahip olmak için güzel bir cildin yanı sıra dolgun ve dik duran göğüslere sahip olmak da çok önemlidir. Eğer göğüslerinizin estetik operasyona ihtiyacı varsa dekoltenizin güzelliğini tamamlamak için ileriki dönemlerde meme estetiğini de düşünebilirsiniz.

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk 

DEKOLTE BÖLGESİNİ GENÇLEŞTİRMENİN 8 YOLU (TIKLAYIN)

False