Ameliyatsız burun estetiği için uygun aday mısınız?

“Likit rinoplasti” olarak da anılan ameliyatsız burun estetiği ile estetik cerrahide oldukça etkili sonuçlar elde edilebiliyor. Dermal dolgu maddeleri, estetik cerrahide burun estetiği de dahil olmak üzere cerrahi tekniklere alternatif olarak birçok estetik sorunun tedavisinde yaygın olarak kullanılıyor.

Haberin Devamı

Enjektabl dolgu maddeleri ve botoks kullanılarak burundaki şekil bozuklukları minimum rahatsızlık ve iyileşme süreciyle anında sonuç alınabiliyor. Enjeksiyon tekniği ile burundaki eğrilik düzeltilebilir. Burun kemeri düzeltilebilir. Ayrıca burun ucundaki şekil bozukluğu giderilerek yeniden konumlandırılabilir. Burun küçültme ya da burun kemiğindeki travmaya bağlı ileri boyuttaki şekil bozuklukları hariç, burundaki diğer şekil bozuklukları enjeksiyon tekniği ile doğal görünümlü ve yüzle uyumlu bir hale getirilebilir.

Ameliyatsız burun estetiğinin en bilinen özellikleri iyileşme sürecine ihtiyacı olmaması, kesi işlemi uygulanmaz, acı veya rahatsızlık hissi oluşmaz, güvenli, etkili, daha düşük maliyetli, düşük ameliyat riski, genel anestezi uygulamasına gerek olmaz, hastalar hemen işe dönebilir, revizyon rinoplastisine alternatif, geri dönüşümlü sonuçlar, primer rinoplastiye cesaret edemeyenler için ön deneyim imkanı sunmasıdır.

Haberin Devamı

Kemiğe ciddi oranda müdahale gerektiren ya da kıkırdak doku düzeltmeleri sağlanamayabilir. Ancak stratejik noktalara hacim kazandırılarak burundaki asimetri, kemer, burun ucu sorunları daha simetrik ve dengeli hale getirilebilir.

AMELİYAT NE KADAR SÜRER?

Cerrahi olmayan bir rinoplasti, gerekli düzeltmelerin karmaşıklığına bağlı olarak 30 dakikadan 1 saate kadar sürebilir. Topikal anestezi ilk olarak ağrı ve rahatsızlığı gidermek için uygulanır.

Burun şeklini iyileştirmek, keskinliği azaltmak, ucun açısını değiştirmek, daha iyi bir simetri elde etmek ve daha çekici konturlar üretmek için çeşitli dermal dolgu maddeleri kullanılır. Kıkırdak veya kemik dokuya müdahale edilmemesine rağmen düzensizliklerin dolgu maddesi ile yumuşamasına, burnun daha az belirgin görünmesine yardımcı olabilir. Ameliyatsız burun estetiği ufak müdahaleler ile doğal ve dengeli bir görünüm sağlayarak ciddi oranda düzelme sağlar.

Dolgu enjeksiyonunda kullanılan malzemenin temel bileşeni, insan vücudunda doğal olarak bulunan bir bileşik olan hiyalüronik asittir. Dolgu malzemesi, zamanla vücudun metabolizması tarafından yavaş yavaş eritilir, geride hiçbir yan ürün veya toksin kalmaz. Dermal dolgu maddeleri tamamen geri dönüşümlüdür ve bu nedenle kalıcı burun ameliyatı konusunda emin olmayanlar için idealdir.

Haberin Devamı

TEDAVİDEN SONRAKİ SÜREÇ

Cerrahi olmayan rinoplastide çoğu müşteri hemen işlerine veya normal rutinlerine geri dönebilir. Cildin hassasiyetine göre bazı kişilerde kızarıklık ve şişlik oluşabilir. Yine kişinin cilt yapısına göre bir iki gün içinde geçer. Prosedürünüzden hemen sonra burun şeklinizdeki değişiklikler hemen görülebilir.

İlk 24 saat ağır egzersiz yapmamalısınız. İyileşmeyi optimal seviyeye çekmek için alkol ve sigara kullanılmamalıdır. Güneş gözlüğü, burun köprüsüne baskı yaptığı için iki hafta boyunca kullanılmamalıdır. Dolgu maddeleri hala yerine otururken yer değiştirebildiğinden, ilk günlerde tedavi edilen bölgeye masaj yapmaktan veya sürtünmekten kaçının. Kısa süre içinde dolgu malzemeleri yerine yerleşecek ve tüm aktiviteleri devam ettirebileceksiniz. Hastalar tedaviden 5 gün önce ve 5 gün sonra aspirin gibi kan incelticilerden kaçınmalıdırlar. Eğer kalıcı bir sonuç istiyorsanız cerrahi prosedürleri tercih etmelisiniz.

Haberin Devamı

Kaynak: Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk

Yazarın Tüm Yazıları