GeriGülhan Koca Regl dönemindeki huzursuzluğa karşı kuru meyve
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Regl dönemindeki huzursuzluğa karşı kuru meyve

Regl dönemindeki huzursuzluğa karşı kuru meyve

İşte, regl dönemi ve öncesinde ortaya çıkan problemlerle savaşan vitaminler…

Adet döneminde ve birkaç gün öncesinde ağrı, sinirlilik, şişkinlik görülür. Bu sıkıntıları azaltmak için yararlanılacak vitaminleri Diyetisyen Gülhan Koca sıraladı.

Adet öncesi ve sırasında kadınlar sıklıkla bazı problemler yaşarlar. Bazı kadınlar bu dönemi hafif atlatırken bazıları oldukça fazla sıkıntı yaşayabilir. En sık görülen belirtiler ise şişkinlik, ödem, tatlı isteğinin, iştahın artması, sinirlilik, kasılma ve ağrılardır.

Östrojen hormonu kadınlarda doğal antidepresan rolü oynamaktadır. Mutluluk hormonu olarak bilinen “seratonin” hormonunun salgılanmasını sağlar. Adetten hemen önce östrojen seviyesi azalmaktadır. Bu nedenle de kadınlar daha sinirli ve daha iştahlı olurlar. Bu dönemdeki sıkıntıları azaltmaya yardımcı olan besin öğeleri şunlardır;

B6 vitamini

Kansızlık ve sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Et, tavuk, balık, kuru baklagiller, tahıllar, süt ve yeşil sebzelerde bulunur.

Folik asit

Kas krampları, depresyon, sinirlilik ve kansızlık gibi sorunları azaltmaya yardımcıdır. Yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller, süt, yoğurt, kavun, portakal, enginar önemli kaynaklarındandır.

C vitamini

Kaslarda ağrı hissi, yorgunluk, depresyon, kansızlık gibi sorunlarda yardımcıdır. Kuşburnu, biber, karnabahar, çilek, turunçgiller, brokoli, kivi, domates, kavun, patates C vitamini açısından zengin besinlerdir.

Magnezyum

Kas güçsüzlüğüne, kas ağrılarına, depresyona ve sinir sistemine iyi gelir. Fındık, fıstık, badem, kuru baklagiller, tam tahıllar, yeşil yapraklı sebzeler, yumurta, çikolata, et, balık, süt ve patateste bulunur.

Demir

Kansızlık, depresyon, yorgunluk ve isteksizlik problemlerinde olumlu rol oynar. Tüm kırmızı et, beyaz et, yumurta, pekmez, kuru baklagiller, fındık, fıstık, badem, ceviz, yeşil yapraklı sebzeler, tahıllar ve kuru meyveler önemli kaynakları arasındadır. Bitkisel demirin emilimi için yanında mutlaka C vitamini de tüketin.

Potasyum

Kas krampları, kas yorgunluğu, halsizlik, düzensiz kalp atışı, baş dönmesi, huzursuzluk, yorgunluk gibi sorunların çözümünde etkilidir. En önemli kaynakları yeşil yapraklı sebzeler, çay, portakal, patates, muz, kayısı, kuru meyveler, kuru baklagiller, tam tahıllar, yağlı tohumlar(fındık, badem) ve kahvedir.

Omega 3

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde, beyin gelişiminde etkin rol oynar. Antidepresan etkisi bulunmaktadır. Haftada 2 defa balık tüketin. Balık tüketmeyenler takviye olarak omega 3 kullanabilirler.

False