Hala ünlü olmadınız mı?

Kısa süreli programlarda, yeteneklerini konuşturan kişilere kalıcı bir ün vaat edilmiyor.

Haberin Devamı

Marjinal fotoğraf sanatçısı Andy Warhol’un “Bir gün herkes on beş dakikalığına meşhur olacak” sözü giderek kendini doğruluyor. Pek çok kişi ulusal ekranda yüzünü gösteriyor. Sahneye, yarışmalara çıkıyor, hatta ünlü oluyor ama devamı gelmiyor.

Gün içerisinde televizyon programlarına şöyle bir göz atın. Evinde altın günleri yapanlar, o gün ne giyeceklerini şaşıranlar, yemeği yakanlar, yarışmada kutu açanlar, ateş yutanlar… Kısacası ne arasanız var. Etrafınızda bir anket yapsanız yakın çevrenizde bile bu tür programlarla ekrana çıkan pek çok kişi bulursunuz.

Birçok insan bu programlara katılmayı sosyal bir eğlence ve heyecan olarak görürken, bazı insanlar da sadece bu gibi fırsatlar için yaşıyorlar. Televizyona çıkmak ve ekranda var olmak, onları gerçek dünyalarından alıp hayal ettikleri yaşama götürsün istiyorlar. Kendilerinden uzaklaşıp yaşamalarını karmaşık bir hale getiriyorlar.

Haberin Devamı

Kısa süreli programlarda ünlü olmak isteyen gençler

Kısa süreli programlarda, yeteneklerini konuşturan kişilere kalıcı bir ün vaat edilmiyor. Kaldı ki ünlü olmak da kötü bir şey değil. Bir meslekte ya da yetenek alanında ünlü olmayı, ülkesinde tanınmayı herkes isteyebilir, bu işin sağlıklı tarafıdır. Pek çok ailenin büyük bir problemle yüz yüze geldiğini her geçen gün daha net görebiliyoruz.

Gençler okumayı bir kenara atıp ünlü olmak için küçük yaşlarda hayali bir yola girebiliyorlar. Aileler meslek sahibi olmaları gerektiğinde diretirken, gençler lise ve üniversite eğitiminden bir o kadar uzaklaşıyorlar.

Sokaklarda dans eden, sporu sevdiği için anında milli sporcu olacağına inanan ve önünü göremeyen pek çok genç, ünlü olma hayaline yenik düşebiliyor.

Bu bireylerin temel ihtiyacı, “toplum tarafından değer görmek” ve “herhangi bir alanda iyi, en iyi olmaktır”. Ailesinde onay görmeden, eleştirilerek ve hor görülerek büyüyen, sürekli etraftaki yaşıtlarıyla kıyaslanan gençler, bir gün herkese kendini kanıtlama çabası içine girebilirler.

"Ekrana çık, ünlü ol!" baskısı

Bir yerlere gelmek için yıllarca ders başında oturmayı zarar olarak gören nesiller, giderek büyüyor. Aile çatışmaları desteksiz ve çözümsüz kalıyor. Aşırı baskıcı aileler de gençleri yalnız atılmış adımlara itiyor. Tüm bu karmaşayı çözmenin en kısa yolunu buluyorlar, “Ekrana çık ve ünlü ol, herkese neler yapabileceğini göster!” diyorlar çocuklarına. Nasıl olsa risk yok, bir kez ünlü olduğunda sonsuza kadar sürecek sanıyorlar. Bazen bu yanılgıya gençler tek başlarına değil aileleriyle giriyorlar. Çocuklarının geleceğini yarışmalarda arıyorlar. Çocuğunuzun bir yarışmaya katılması harika bir duygudur ancak yaşamının kurtulması olarak görülmemelidir.

Haberin Devamı

Çocukların öz güvenlerini geliştirmek için neler yapmalı?

Benim tüm ailelere önerim, çocuklarını henüz küçük yaşta okulla birlikte yürütebilecekleri birer sanat ve spor faaliyetine yönlendirmeleri ve bunu sürdürmelerini sağlamalarıdır. Böylece çocuklar bir alanda “iyi” olmanın hazzını yaşarlar. Öz güvenleri gelişir, kendilerini keşfederler. Bu yetenek ailenin de desteği ile profesyonel eğitime gidebilir elbette ama küçük yaşta başlayan ve temel eğitimine engel olmayan kurslar, az önce belirttiğim aşırı uç eğilimlere girme oranını oldukça düşürmektedirler. Buradaki profesyonel eğitmenler çocuğa bir iç disiplin verirken yaşamlarının önceliğini de iyi ayarlamalarını sağlarlar.

Haberin Devamı

Çocuğunuzun yeteneklerini ilk siz keşfedin ve alkışlayın ki, ileride bu ihtiyacını karşılamanın yollarını çaresizce aramasın… 

Yazarın Tüm Yazıları