GeriGökçen Erdoğan Doğumda görülebilecek olası yaralanmalar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Doğumda görülebilecek olası yaralanmalar

Doğumda görülebilecek olası yaralanmalar

Doğum yaralanmalarının nedenleri...

Doğum esnasında bebeğin çıkmasına yardımcı olan forceps ya da vakum yönteminin, genellikle yüzde ve kafa derisi üzerinde hafif yaralanmalara neden olabileceğini vurgulayan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gökçen Erdoğan, karşılaşılabilecek olası kazaları anlattı.

“Doğum esnasındaki yaralanmaların rahmin bebeğe dar geldiği durumlarda, bebek büyükse, rahim küçükse, annenin kemikleri darsa, bebek ters geliyorsa, bebek daha tam olgunlaşmamış ise yani prematür ise gerçekleşir” diyen Erdoğan, şu bilgileri verdi:

* Kafatasında kan birikmesi (sephal hematom): Kafatası derisi altında kanın birikmesidir. Yavaş yavaş kanama sonrasında ortaya çıkar. Bu durum doğumdan sonra birkaç saat geçene kadar fark edilmez. Buna eşlik eden sorun kafatası kemiği kırığı olabileceği için dikkatle inceleme gerektirir. Bu durum genellikle iki hafta ila üç ay arasında geçer. Tedavi nadiren gerekebilir.

* Deri kesileri: Sezaryenle doğum esnasında sık görülür, baş gelişlerde saçlı deride görülür. Bebek için çok ciddi olabilecek bir durum değildir ama aile bunu gerçekten çok önemser.

* Eklem zedelenmeleri: Omuz ve kalça eklemlerinde ağrı ve şişlik olur. Kendiliğinden iyileşir.

False